پل رضا شاهی؛ معرفی+راه های دسترسی

0 475

پل رضا شاهی کجاست؟ در گذشته یکی از مهم ترین و با ارزش ترین بناها را پل ها تشکیل می دادند. خلاقیت و ذکاوت بشر و تلفیق آن با تجربه اش به تولید شاهکارهای توام مهندسی و معماری در بناهای خصوصی و عمومی از جمله پل سازی انجامید.

در این میان جدا از ذوق زیبایی شناختی معماران تدبیر آنها در ترکیب قطعات کوچک و مصالح طبیعی چون خاک و سنگ برای ساختن قطعات و حجم های بزرگ شگفت انگیز بوده است که بهترین و زیباترین پلهای قدیمی در سراسر دنیا حاصل این خلاقیت است.

با بررسی پل‌های تاریخی ایران می توان نتیجه گرفت که عوامل گوناگونی درشکل گیری و چگونگی ساخت آن ها نقش داشته، گاهی پل ها علاوه بر عملکردشان به نوعی تندیس نیز تبدیل می شدند، پل هایی که شکل آنها را دلایل سازه ای تعیین نمی کرد، بلکه ابتدا از حس زیبایی شناسی طراحی سرچشمه می گرفتند.

در این بخش از مجله مستر بلیط به بررسی پل تاریخی رضا شاهی در فیروزکوه پرداخته ایم، پس اگر به پل های تاریخی علاقه مند هستید به ادامه مطلب توجه کنید.

معرفی پل رضا شاهی

در 10 کیلومتری جاده اصلی فیروزکوه به تهران که در مجاورت با رودخانه حبله رود قرار دارد، پلی رودخانه را قطع می کند که متعلق به اوایل حکومت پهلوی بوده و در جهت شرقی – غربی ایجاد شده است.

جاده قدیم فیروزکوه به تهران پس از عبور از روی پل و در امتداد 500 متری آن از تونلی عبور می کند که در لایه های رسوبی کوه حفر شده است. این تونل نیز هم دوره با پل بوده و دهانه آن 6.70 و طول آن 27 و ارتفاعش 4 متر است. این پل نزد اهالی به «پل رضا شاهی» شناخته می شود. بر پیشانی دهانه میانی پل کتیبه ای نصب شده است که تاریخ احداث پل را به سال 1306 و نام آن را پل ضا شاهی بیان می کند.

با توجه به اهمیت ارتباطی فیروزکوه با تهران، قطعا در زمان های گذشته نیز پلی بر روی این رودخانه و در این مسیر قرار داشته است که احتمالا بر اثر طغیان های شدید رودخانه خراب شده و پل مذکور بر روی پایه های آن احداث شده است. البته درست یا غلط بودن این مطلب را نمی توان با سند بیان کرد.

پل رضا شاهی فیروزکوه در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۸۲۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان فیروزکوه و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “فیروزکوه” را مطالعه نمایید.

حبله رود

حبله رود

این رود که طولی برابر با 240 کیلومتر دارد به رودخانه گلو که یکی از رودخانه های استان تهران و سمنان است می ریزد. رودخانه هائی همچون گورسفید، ساواشی، نمرود، آب دره‌ی درده، دلی‌چای، شاه‌بلاغی، آب کبوتردره، آب دره‌شور به داخل آن می ریزند.

این رودخانه در جهت راه آهن فیروزکوه – گرمسار به سمت جنوب غربی حرکت می کند. رود آب دره‌ی درده در روستای فرح آباد به این رودخانه می پیوندد و از روستاهای انزها، آتشان، مزداران، ده‌گردان، دریابک، گاودره، درحصار، گچه و موین نیز می گذرد.

پس از آن رودخانه های دلی‌چای و شاه‌بلاغی به آن می ریزند و سپس به سمت جنوب به حرکت در می آید. حبله رود پس از عبور از روستاهائی همچون دمی‌آقا با آب کبوتردره و دره‌شور یکی می شود و وارد استان سمنان می گردد و پس از عبور از چند روستا به دشت گرمسار می رسد.

در دشت گرمسار، زمین های کشاورزی زیادی از این رودخانه آبیاری می شوند. پس از آن و گذر از روستای علی آباد در 64 کیلومتری گرمسار به رودخانه گلو می پیوندد.

پل رضا شاهی یکی از پل هائی است که بر روی این رودخانه پر تکاپو احداث شده است. و مسیر رفت و آمد ساکنان روستاهای اطراف آن را تسهیل کرده است. این پل در اواخر این رودخانه و در نزدیکی روستای علی آباد احداث شده است.

درباره فیروزکوه

فیروزکوه یکی از شهرستان های استان تهران و دارای آب و هوائی سرد و معتدل است. این شهر دارای جاذبه های گردشگری متفاوت و متنوعی است که در فصول گرم سال، تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می کنند.

این شهر در گذشته دارای نه کاروانسرا بوده و جزو شهرهای پر رفت و آمد و بزرگ محسوب می شده، ولی در زمان حمله مغول به ایران به کلی نابود گشته است. پس از آن این شهر دوباره بنا گردید ولی دیگر شکوه و رونق گذاشته را نداشت.

اگر قصد سفر به فیروزکوه را دارید می توانید بلیط قطار فیروزکوه را از مستر بلیط خریداری کنید و تجربه خریدی امن و سریع را برای خود به ارمغان بیاورید.

معماری پل رضا شاهی

پل رضا شاهی دارای 9 دهانه بوده که با قوس گهواره ای ایجاد شده است. مصالح به کار رفته در این پل آجر و ملاط ساروج بوده است. قوس گهواره ای در یک نگاه کلی به دیسه گهواره‌ای و نیمه یک استوانه به چشم می‌آید که ظاهری زیبا به پل بخشیده است.

در دو طرف سطح پل دست انداز یا هره ای به ارتفاع حدودا یک متر ساخته شده که امنیت عبور و مرور بر روی آن را بیشتر می کند. در طرفین ورودی شرقی پل دو عدد سنگ تراش سفید که در گذشته کیلومتر شمار جاده ها بوده اند به رسم یادبود آن زمان بر پایه ای مکعب مستطیل نصب شده است که خاطره گذشته را زنده می کند.

بازدید از پل رضا شاهی

راه های دسترسی به پل رضا شاهی

قرار گیری آن بیرون از شهر کمی کار را مشکل می کند به همین دلیل برای حرکت به سمت این پل بهتر است از تاکسی و یا خودرو شخصی استفاده کنید تا راحت و آسان به این منطقه برسید.

بازدید از پل رضا شاهی

بازدید از این پل رایگان می باشد و نیاز به پرداخت هزینه ندارد فقط کافی است در جاده فیروزکوه به تهران قرار بگیرید تا بتوانید به تماشای این پل زیبا و تاریخی بپردازید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.