برج سنگی مزداران

برج سنگی مزداران؛ معرفی+راه های دسترسی

سفر از جمله فعالیت هائی است که از حالت تفریح درآمده و به یکی از امور اصلی زندگی تبدیل شده است. رشد این امر ناشی از زندگی شهر نشینی و احتیاج افراد به تنوع و ترک محل زندگی برای مدتی است. انواع مختلفی از سفر کردن یا گردشگری وجود دارد.

یکی از انواع گردشگری تاریخیست که در آن افراد به بازدید از آثار تاریخی مختلف می پردازند. خوشبختانه ایران از آنجائی که قدمت فراوان دارد از این حیث دارای منابع غنی است. اغلب شهرهای ایران دارای قدمتی بالا هستند به همین دلیل چه در داخل شهر و چه در خارج از آن می توانید تعداد زیادی از آثار تاریخی را مشاهده کنید.

فیروزکوه که از شهرهای قدیمی ایران است در استان تهران قرار دارد و سرشار از بناهای به جا مانده از دوران گذشته است که تاریخ هر یک از سازه ها به دوره خاص بر می گردد. در این قسمت از مجله مستر بلیط یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر را انتخاب کرده ایم تا شما را در جریان سرگذشت آن قرار دهیم. پس اگر علاقه مند به دانستن این اطلاعات هستید ادامه این مطلب را پیگیری کنید.

روستای مزداران

معرفی برج سنگی مزداران

برج سنگی مزداران در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده و در اصل نام خود را از این روستا به عاریه گرفته است. این برج بر بلندای یک صخره سنگی قرار دارد و خود نیز از سنگ هائی که در همین محل وجود دارد و با کمک ملات ساخته شده است.

از این برج جهت دیده بانی استفاده می شد و به احتمال زیاد برای حفاظت از روستا و قلعه ای که در نزدیکی آن قرار دارد، این کار انجام می گرفت. با توجه به مصالحی که در این برج به کار رفته شده است و همین طور قدمت قلعه باباریش که در نزدیکی آن است می توان گفت که تاریخ ساخت آن به قرن هفتم یا هشتم هجری بر می گردد.

این اثر در سال 1380 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال های 1379 و 1380 به طور کامل مرمت و بازسازی شده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان فیروزکوه و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “فیروزکوه” را مطالعه نمایید.

معماری برج سنگی مزداران

روستای مزداران

روستای مزداران در فاصله یک کیلومتری شمال زریندشت قرار دارد. بیشترین آثار تاریخی این منطقه در این روستا قرار گرفته است، بنابراین می توان گفت که از قدمت بسیار بالائی برخوردار است. زبانی که مردم این روستا به آن سخن می گویند تات است. نام روستا از دو کلمه مزدا و ران ساخته شده است که به معنی مکان دانایان می باشد. یکی از آثار تاریخی که در این روستا قرار دارد برج سنگی مزداران است.

معماری برج سنگی مزداران

پلان برج مزداران به صورت هشت ضلعی بوده که امروزه چهار ضلع آن در قسمت جنوبی به طور کامل فرو ریخته است. مصالحی که برای ساخت این برج به کار برده شده قلوه سنگ، سنگ لاشه، ملات گچ و ساروج بوده است و برای قسمت های ازاره زیر گنبد و نمای داخلی آن از آجرهای چهارگوش استفاده کردند.

این برج دارای یک ورودی در سمت جنوب بوده که امروزه چیزی از آن باقی نمانده است. در پلان اصلی آن پیش از تخریب، بر روی هر یک از اضلاع داخلی برج، طاق نمائی ایجاد شده بود که امروزه تنها بر روی همان اضلاعی که سالم مانده اند می توانید این طاق نماها را مشاهده کنید. این طاق نماها حکم تزئینات را در این بنا داشته اند. سقف این برج گنبدی شکل و از نوع دو پوش بوده که تنها بخش داخلی گنبد باقی مانده است.

برای سفر به فیروزکوه بهتر است بلیط قطار فیروز کوه را به صورت آنلاین از مستر بلیط تهیه کنید.

امامزاده یحیی و عبدالله مزداران

امامزاده یحیی و عبدالله مزداران

اگر از سمت شرق این برج به پیش بروید به درخت کهنسالی می رسید که در زیر سایه آن دو تن از امزادگان به خاک سپرده شده اند. بنای اولیه مقبره این دو امامزاده دارای معماری بسیار زیبا با ویژگی هائی همچون آجرکاری، گره چینی، گچبری، و آینه کار دوره صفوی و در و پنجره های ارسی کشویی بوده است.

متاسفانه این آثار تاریخی به یغما برده شد ولی با همت اهالی روستا در سال 1362 بنائی نو برای آن ساخته شد. بنای فعلی امامزاده شامل صحن، معجری چوبی و داخل آن دو صندوق چوبی شبیه تابوت و سقف مسطحی است که بر فراز آن گنبدی با اسکلت فلزی و پوشش سیمانی قرار گرفته و مصالح آن آجر و سیما است.

در منتهی الیه دیوار غربی فعلی بقعه، راه پله ای با پنج پله وجود دارد که به گودالی منتهی می شود که در آن چشمه آب ساکنی وجود دارد که هر چه آب از آن برداشته شود، تمام نشده و هرگز نیز طعم و مزه آن تغیی نمی کند. این چشمه را از معجزات این امامزاده می دانند.

بازدید از برج سنگی مزداران

بازدید از برج سنگی مزداران

برای بازدید از این مکان نیازی به پرداخت هزینه ای نیست و در هر زمانی که توانستید می توانید از آن دیدن نمائید. یکی از محسنات بازدید از آن استفاده از فضای طبیعی که در اطراف آن وجود دارد، است. اگر به این منطقه سفر داشتید به هیچ عنوان حفاظت از محیط زیست را از خاطر نبرید و سعی کنید هیچ گونه ای صدمه ای به محیط زیست منطقه وارد نکنید.

راه های دسترسی به برج سنگی مزداران

این برج در نزدیکی روستا مزداران فیروزکوه قرار دارد بنابراین باید خود را به این منطقه برسانید. بهترین وسیله برای رفتن به این مکان استفاده از خودرو شخصی است. زیرا خودرو کرایه ای در این منطقه به سختی یافت می شود.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *