جاهای دیدنی وان ترکیه

معرفی تمام جاهای دیدنی وان (1402) + مراکز خرید و تفریح

شهر وان ترکیه به واسطه قرار گرفتن در مرز ترکیه و ایران یکی از پرطرفدارترین گزینه‌ها برای سفر خارجی ارزان است. شهری که هم می‌توانید در بازارها و پاساژهای مختلف آن یک دل سیر بازارگردی کنید و هم جاذبه‌های دیدنی آن را ببینید؛ جاذبه‌های تاریخی، تفریحی و طبیعی که هر یک از آن‌ها به تنهایی بهانه خوبی برای سفر به این شهر است. اگر شما نیز وان را فقط به‌عنوان مقصدی برای خرید می‌شناسید، با ما همراه شوید تا با هم به شهری ۵۰۰۰ ساله با جاذبه‌های مختلف سفر کرده و با جاهای دیدنی وان ترکیه، تفریحات و مراکز خرید آن آشنا شویم.

جاهای دیدنی وان ترکیه

شهر وان در جنوب شرقی ترکیه قرار گرفته است و با سفر به آنجا می‌توانید علاوه‌بر قدم زدن در کنار دریاچه از تفریحات آبی نیز لذت ببرید. البته همزمان می‌توانید سفری به تاریخ داشته باشید و کمی با گشت‌وگذار در بین جاذبه‌های تاریخی به پیشینه این شهر بروید. در کنار آن هم چند روز را به خرید از مراکز خرید بزرگ و متنوع آن اختصاص بدهید. بنابراین به نظر می‌رسد شهر وان ترکیه پر از جاذبه‌های دیدنی است و باید یک سفر چند روزه برای این مقصد تدارک ببینید.


در ادامه فهرستی از دیدنی های وان را معرفی می‌کنیم تا بهتر بتوانید برای سفر خود برنامه‌ریزی کنید.

جاذبه‌ های تاریخی شهر وان

بخش مهمی از دیدنی های وان ترکیه را جاذبه های تاریخی آن تشکیل می‌دهند؛ جاذبه‌هایی که تاریخ طولانی این شهر را به نمایش می‌گذارند. تاریخی که از امپراتوری‌های باستانی به عصر امپراتوری عثمانی رسیده است و هر یک از آن‌ها یادگاری‌های افسانه‌ای‌شان را در شهر باقی گذاشته‌اند. در بین دیدنی‌های تاریخی این شهر می‌‌توانید سری به فهرست زیر بزنید.

1- دژ وان

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی وان ترکیه، دژی است که بر روی تپه‌ مشرف به خرابه‌های شهر سه هزار ساله اورارتو قرار دارد. این دژ در واقع یک قلعه سنگی بسیار بزرگ است که به عنوان دژ وان شناخته می‌شود. بنای اصلی این قلعه قدیمی که بزرگترین قلعه سنگی منطقه نیز به‌شمار می‌رود، از جنس سنگ بازالت و آجرهای گلی است.

یکی از جالب‌ترین نکاتی که در مورد این قلعه وجود دارد، برج ساردور است که در آن کتیبه‌هایی  به سه زبان پارسی کهن، بابلی و عیلامی قرار دارد. این کتیبه‌ها توسط خشایارشاه در قرن پنجم پیش از میلاد نوشته شده است. در حال حاضر این کتیبه‌ها کاملا سالم هستند و متن آن‌ها را نیز ترجمه کرده‌اند.

جاهای دیدنی وان ترکیه

2- موزه وان

در گشت‌وگذار تاریخی می‌توانید به موزه وان که یکی دیگر از جاهای دیدنی وان ترکیه است نیز سری  بزنید. این موزه دارای دوره‌های تاریخی مختلف از  پیش از میلاد مسیح تا اورارتیان و عثمانی‌هاست. از جمله مواردی که می‌توان در این موزه دید، بخش‌هایی مربوط به نسل‌کشی و قتل عام خونین در وان، کتیبه‌ها و حکاکی‌های سنگی، سنگ قبرهای اورارتیانی با کتیبه‌ها، گلدان‌های سرخ، طلا و جواهرات اورارتیانی و آثار برنزی، ظروف سفالی، سکه‌های تاریخی و نسخه‌های خطی است.

3- کاووس تپه

در دوران باستان و شکوه امپراتوری باستانی اورارتو، قلعه‌های تسخیر‌ناپذیری ساخته شده که یکی از آن‌ها کاووس تپه است. این قلعه در واقع یک دژ حکومتی مربوط به سردوری دوم به‌شمار می‌رود. این قلعه از سنگ ساخته شده و شامل یک مجموعه چند طبقه با ساختمان‌های متعدد است که در بخش دژ بالایی و دژ پایینی قرار دارد. در بخش دژ بالایی معبدی وجود دارد که متعلق به خدای هالدی بوده و دژ پایینی محلی برای کارگاه‌ها و انبارهای گندم و شراب بوده است. علاوه‌بر این قلعه، یک معبد دیگر در کاووس تپه وجود دارد که متعلق به خدای ایرموشینی است.

4- کلیسای صلیب مقدس

از جاذبه های تاریخی دیگر این شهر می‌توان کلیسای صلیب مقدس را معرفی کرد؛ کلیسای باشکوهی که بر بالای کوه در جزیره آختامار دریاچه وان قرار گرفته است. قدمت کلیسا به سال‌های ۹۱۵ تا ۹۲۱ برمی‌گردد و علاوه‌بر اهمیت مذهبی از نظر فرهنگ و معماری نیز قابل توجه است. از جمله ویژگی‌های ظاهری کلیسای صلیب مقدس می‌توان به سنگ‌های توفای سرخ اشاره کرد که از معادنی در همسایگی آن استخراج و توسط قایق به این محل حمل شده‌اند. روی دیوارهای خارجی آن نیز صحنه‌هایی از کتاب مقدس کشیده شده است. نقاشی‌های کلیسا تا حد مطلوبی سالم هستند. این نکته قابل ذکر است که کلیسا در سال ۲۰۰۵ یک بار مورد بازسازی قرار گرفت و بخش‌هایی از آن ترمیم شد.

جاذبه های گردشگری وان

5- قلعه هوساپ

یک جاذبه قرون وسطایی در شهر وان قلعه هوساپ است؛ سازه‌ای که در ساحل رودخانه‌ای به همین نام قرار دارد و بر فراز صخره‌ها بنا شده است. در مورد این قلعه افسانه محلی وجود دارد که می‌گوید پس از ساخت این قلعه، دستان معمار آن، که مرد کردی به نام محمودی سلیمان بوده است را قطع می‌کنند تا نتواند دیگر قلعه‌ای مشابه هوساپ بسازد.

این قلعه در سال ۱۶۴۳ ساخته شده و دارای بخش‌های مختلف است. این قلعه دارای دو بخش خارجی و داخلی است. در ساخت آن ۴۰ برج در بخش خارجی برای نگهبانی طراحی شده است که چندین مسجد و اقامتگاه دارد. بخش داخلی آن نیز با اهداف استراتژیکی ساخته شده است و به همین دلیل روی یک بلندی سنگی قرار دارد. این بخش دارای سه حیاط دیوارکشی است و هر کدام از آن‌ها دو بخش دارد. بخش اول جایگاه نگهبانان، دروازه‌ها و استحکامات و بخش دوم محل اتاق نگهبانی محسوب می‌شود. در نمای بیرونی نیز دیوارهای طولانی و برج‌های زیبای قلعه به چشم می‌خورد که جذابیت زیادی از دور به آن بخشیده است.

6- مسجد بزرگ وان

از دیگر جاهای دیدنی وان ترکیه می‌توان مسجد بزرگ یا مسجد اولو وان را معرفی کرد که قدمت آن به زمان سلجوقیان می‌رسد. در بخش غربی آن نیز دیواری مربوط به دوره عثمانی به چشم می‌خورد که سالم باقی مانده است. این بنا پس از زلزله سال ۱۸۴۴ و فروریختن سقف به‌صورت متروکه درآمد و در طی جنگ جهانی اول نیز دچار آتش‌سوزی شد. مسجد فعلی بازسازی شده و در حال حاضر قابل بازدید است. این بنا را از جنس سنگ و آجر ساخته‌اند.

7- شهر تاریخی توشپا

گذر از یک شهر تاریخی می‌تواند تجربه بسیار جذابی باشد. شهر تاریخی توشپا از جاهای دیدنی وان ترکیه است که در کنار قلعه وان قرار دارد. روزگاری یعنی در قرن نهم پیش از میلاد پایتخت امپراتوری اورارتو بوده است. این شهر باستانی در واقع شهر قدیمی وان محسوب می‌شود که بعدها شهر وان جدید روی آن ساخته شد و در حال حاضر بقایای توشپا در غرب شهر وان و شرق دریاچه قرار دارد. قدمت سکونت انسان در منطقه وان با آنچه از بقایای این شهر به دست آمده است، به پنج هزار سال پیش از میلاد بازمی‌گردد.

سایر جاهای دیدنی وان ترکیه

 • جزیره آختامار
 • صومعه واراگاوانک
 • قلعه چاووش تپه
 • مسجد کایا چلپی

جاذبه های وان

تفریحات وان ترکیه

یکی دیگر از جاذبه‌های شهر وان برای گردشگران، تفریحات آن است. تفریحات متنوعی که می‌توانید با توجه به زمان سفر، بودجه و شرایط هر یک از آن‌ها را انتخاب کنید. در ادامه فهرستی از تفریحات وان آورده شده است.

1- تفریحات دریاچه وان

این دریاچه بزرگ که وسعت آن از شهر وان نیز بیشتر است یکی از دیدنی های وان ترکیه به‌شمار می‌رود و تفریحات متنوعی را در دل خود جای داده است. برای مثال می‌توانید در این مکان چند ساعتی را به قایق‌سواری یا ماهیگیری اختصاص دهید. اگر هم اهل کشتی‌های تفریحی هستید، می‌توانید انواع آن را انتخاب کرده و از گردش با آنها لذت ببرید.

دریاچه وان

2- لونا پارک گولی وان

یکی از مراکز تفریحی برای کودکان در شهر وان، لونا پارک است. اینجا در واقع یک شهربازی کوچک است که در نزدیکی دریاچه وان قرار دارد و می‌توانید چند ساعتی کودک خود را در آنجا سرگرم کنید. تاپ هوایی لونا پارک نمای زیبایی از دریاچه را به نمایش می‌گذارد.

3- لونا پارک دوئو وان

لونا پارک دوئو شهربازی دیگری است که در این شهر قرار دارد و دارای تنوع زیادی از وسایل بازی است. این شهربازی در فصل بهار بسیار طرفدار دارد.

4- خانه گربه وان

اگر از جمله افرادی هستید که عاشق گربه‌ها و بازی کردن با آن‌ها هستند، خانه گربه وان، همان جایی است که در سفر خود نباید از دست بدهید. اینجا یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه های وان ترکیه به‌شمار می‌رود. در این مکان می‌توانید گربه‌هایی را ببینید که به لحاظ ظاهری‌ متفاوت هستند. این گربه‌ها در واقع به صورت غیر رسمی نمادی از شهر وان به شمار می‌روند. در این مرکز می‌توانید گربه‌های مختلف با چشم‌های دورنگ یا بدن‌های کاملا سفید را ببینید.

تفریحات وان

5- آکوا پارک

پارک‌های آبی از جمله جذاب‌ترین تفریحات در شهرهای مختلف هستند؛ به‌ویژه اگر در فصل تابستان سفر کنید. آکوا پارک وان نیز پارک آبی معروف این شهر محسوب می‌شود که به دلیل ویژگی خاص خود یعنی امکان استفاده از سانس‌های مجزا برای آقایان و بانوان بسیار معروف شده است؛ امکانی که در کمترین پارک آبی در خارج از ایران وجود دارد.

6- اسکله وان

از دیگر تفریحات این شهر می‌توان به اسکله اشاره کرد که می‌توانید از قدم زدن و عکاسی در آن لذت ببرید.

سایر تفریحات وان

 • پارک کورتولوش
 • کارتینگ وان
 • پارک آبی ساحل دیوان
 • ایپک پارک

بهترین فصل سفر به وان ترکیه

اگر قصد سفر به شهر وان را دارید، پیش از خرید بلیط و برنامه‌ریزی برای سفر باید از بهترین فصل آن اطلاع داشته باشید. چرا که در صورت سفر در فصل نامناسب، لذت زیادی از سفر خود نخواهید برد.

به دلیل اقلیم سرد و خشک وان، این شهر زمستان‌های پربرف و همچنین پاییز سردی دارد. در مقابل می‌توانید تابستان‌های مطلوب و بهارهای خنکی را در این شهر تجربه کنید. به همین دلیل نیز ترجیح گردشگران برای سفر و تفریح به این منطقه دو فصل بهار و تابستان است و در طول این فصول می‌توانید تورهای گردشگری زیادی را به مقصد وان انتخاب کنید.

در واقع بیشتر تفریحات شهر وان مانند پارک آبی‌ در فصل سرد خدماتی ارائه نمی‌دهند. ضمن اینکه بیشتر روزهای پاییز و زمستان را باید در برف و باران سپری کنید. پس اگر می‌خواهید برای سفر و دیدن جاذبه های وان ترکیه برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید تعطیلات عید نوروز یا سایر ایام در بهار یا تابستان را انتخاب کنید. در این ایام همچنین مراکز خرید حراج‌های مناسبی روی کالاهای خود می‌گذارند.

به‌همین دلیل است که در اواخر سال و نزدیک به عید نوروز، تورهای زیادی به مقصد وان برگزار می‌شود.

سفر به وان در بهار

خرید در سفر به وان ترکیه

ترکیه یکی از بهترین مقاصد برای خرید کردن به شمار می‌رود. وجود برندهای مختلف جهانی، تنوع مراکز خرید و تنوع محصولات باعث شده است تا ایرانی‌های زیادی این کشور را برای گشت‌وگذار و خرید انتخاب کنند. اما سفر به استانبول ترکیه به دلیل داشتن هزینه‌های بالاتر شاید همیشه به‌صرفه نباشد. این در حالی است که می‌توانید به عنوان یک گزینه مقرون‌به‌صرفه شهر وان را برای سفر و خرید انتخاب کنید.

در این شهر در کنار گشت‌وگذار در جاهای دیدنی وان ترکیه، می‌توانید به مراکز خرید متنوعی بروید که در آنها علاوه‌بر انواع برند‌های ترک، سایر برندها نیز عرضه می‌شوند.

از جمله معروف‌ترین مراکز خرید وان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرکز تجاری وان ای‌وی‌ام
 • مرکز تجاری آیدین پریهان
 • مرکز تجاری تورکوآز وان
 • مرکز تجاری آتایوس سیلور
 • مرکز تجاری انور ای‌وی‌ام
 • مرکز تجاری وان یویانیکلار ای‌وی‌ام
 • مرکز خرید وان
 • حیات ای‌وی‌ام
 • بازار لیمون وان
 • آروبانی بدستنی ساوات چارشیسی
 • بوینر وان مرکز
 • مرکز خرید متروپولیتن وان
 • بازار روسی‌ها

همچنین می‌توانید فروشگاه‌ها و مغازه‌های زیادی را در خیابان جمهوریت برای خرید کالاهای مختلف انتخاب کنید. در مراکز خرید مختلف این شهر انواع کالاها مثل لباس، لوازم الکترونیکی یا مواد غذایی با برندهای مختلف وجود دارند.

از دیگر مغازه‌هایی که می‌توانید تعداد زیادی از آن‌ها را در سطح شهر و مراکز خرید مختلف ببینید، جواهر فروشی‌هایی هستند که «ساوات» را به عنوان کالای اصلی خود می‌فروشند. ساوات نام نقره‌ای است که به شیوه خاصی در این منطقه ساخته می‌شود. در بازار روس که در زبان محلی به روس بازاری معروف است، فروشندگان روس و ایرانی کالاهای خود را در یک فضای باز که به‌صورت بازار بزرگ طراحی شده است، می‌فروشند.

با این توصیف شهر وان را می‌توان یکی از بهترین مقاصد برای سفرهای بهار و تابستان به عنوان یک مقصد خارجی به‌صرفه و ارزان دانست. شهری که می‌توان در آن علاوه‌بر گشت‌وگذار در جاهای دیدنی و تفریح در وان، از برندهای خارجی که دارای نمایندگی در این شهر هستند نیز خرید کنید. در ضمن می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما از مستربلیط کمک بگیرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *