موزه آب بندر عباس یک مکان مناسب برای آشنایی با بناهای تاریخی مربوط به آب، وسایل و ابزار است که قسمتی از آثار مربوطه را در فضای باز و بقیه را در داخل ساختمان به نمایش گذاشته اند. محوطه داخل این موزه از جذابیت فوق العاده ای برخوردار است به طوری که تمام افراد از دیدن آن حیرت زده خواهند شد و هر چقدر هم که به گشت و گذار در آن جا بپردازند، خستگی برای شان معنایی ندارد. اگر شهرتان با بندرعباس فاصله زیادی دارد و می خواهید در سریع ترین زمان ممکن به مقصد برسید؛ بهتر است بلیط هواپیما بندرعباس را تهیه کنید و از سفر راحت تان لذت ببرید.

تاریخچه موزه آب بندر عباس

عمر و قدمت ساختمان این موزه تاریخی به دوران صفویه بر می گردد، در آن زمان مردم با کمبود آب و بارندگی مواجه شده بودند و برای نگهداری کردن از آب و مصارف روزانه این فضا را بنا کردند. پس از گذشت سال ها از این ماجرا، شرکت آب بندرعباس برای حفظ ارزش، فرهنگ و تمدن مردم در گذشته و انتقال میراث به نسل های بعدی، تصمیم گرفت گنجینه ای از آثار و بناهای مربوط به دوران قدیم تا به امروز را در موزه آب جمع آوری کند و در معرض دید بازدید کنندگان قرار دهد. پس از این ماجرا در سال ۱۳۸۴ موزه آب را افتتاح کردند تا مردم با نحوه زندگی و وسایل مورد نیاز زمان قدیم برای تامین آب از نزدیک آشنا شوند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

موزه آب بندرعباس در زمینی به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع بنا شده و دارای ۲ سالن مجزا است. این مجموعه دیدنی دارای یک فضای بازی به مساحت ۱۵۸۰ متر مربع است که نما های جذابی مانند آب انبارها، پل، سد ها و مجسمه های مردم محلی را به نمایش گذاشته اند.
در ابتدا که وارد محوطه موزه بشوید، گاو چاه را مشاهده خواهید کرد که قلق آب کشی از چاه در زمان های گذشته را نشان می دهد. چاه های زیادی در قسمت های مختلف این موزه قرار دارند که گفته می شود چاه های تکامل یافته ای از چاه های تلا بندر لافت هستند. در موزه آب بندرعباس انواع خمره، کوزه، کندر، پایه مشبک، جهله، تصاویر ظرف های آب و گاو، چاه و چاه چرخ گاوی وجود دارد و می توانید با خرید بلیط های سفر خود از سایت مستر بلیط، به آن جا بروید و این خلاقیت ها را از نزدیک مشاهده کنید. در واقع این موزه، محل مناسبی برای شناخت آثار قدیمی مربوط به آب است و جزء یکی از شاهکار های ایران به شمار می رود. در قسمت شمالی موزه یک سد با معماری منحصر به فرد و مدرن قابل رویت است توجه افراد را به خود جلب می کند. در قسمتی دیگر از موزه آب بندرعباس، یک برکه وجود دارد که در آن انواع لوازم مردم قدیم از جمله ظروف، لیوان، جام های آب و وسایلی که توسط مردمان قدیمی این خطه استفاده می شده است، دیده می شود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید از موزه آب بندر عباس

گردشگران برای بازدید از این هتل می توانند از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ و ۱۶ الی ۲۰ به آن جا بروند. اما در ابتدا مانند هر موزه دیگری باید برای ورود به موزه آب بندرعباس بلیط تهیه کنید و سپس وارد محوطه بی نظیر آن شوید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

موزه آب بندرعباس در خیابان معروف ۲۲ بهمن واقع شده و دسترسی به آن از طریق بلوار امام خمینی بسیار راحت است. قابل ذکر است که مسافران از هر شهری می توانند با استفاده از هواپیما، قطار، اتوبوس و خودروی شخصی به این بندرعباس سفر کنند. ممنون از این که تا انتهای مجله مستر بلیط ما را همراهی کردید؛ امیدواریم یک سفر به یاد ماندنی داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *