یکی از جاذبه های طبیعی در جنوب ایران، منطقه حفاظت شده کوه کشار ، مقصد گردشگران ایرانی و خارجی بسیار، است و هر ساله افراد زیادی برای بازدید از آن راهی بندرعباس می شوند. منطقه کشار به دلیل دارا بودن از تنوع زیست گاهی و حضور تعداد زیادی از گونه های بومی، از اهمیت بالایی برخوردار است. این منطقه بسیار زیبا دارای چشمه سار های فراوان و پوشش گیاهی مطلوب است که زیبایی آن قابل وصف نیست. افرادی که به طبیعت گردی و تفریح علاقمند هستند، می توانند بلیط های سفر خود را به صورت آنلاین از سایت مستر بلیط تهیه کنند و پس از سفر به شهر زیبای بندرعباس، به طرف منطقه حفاظت شده کوه کشار بروند.

تاریخچه

در سال ۱۳۸۹ این منطقه بسیار تماشایی، جزء مناطق حفاظت شده در ایران ثبت شد و در حال حاضر به عنوان بزرگ ترین کانون زیستی در جنوب ایران، گردشگران و توریست های زیادی به آن جا می روند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مساحت منطقه دلنشین حفاظت شده کوه کشار تقریبا 68750 هکتار است. کم ترین ارتفاع این منطقه از سطح دریا ۷۰ متر و بیشترین ارتفاع آن  1678 متر است. منطقه کوه زیبای کشار در ضلع جنوبی دارای دشت های هموار و تپه های بسیاری است. بیشتر قسمت های تشکیل دهنده این منطقه کوهستانی است زیرا در این منطقه میزان بارندگی بسیار کم است و بارش باران در طی ۱ سال به ۱۲۰ میلی متر می رسد. با این که بارش باران در این منطقه کم است، اما پوشش گیاهی در آن جا بسیار متنوع و گونه هایی مانند انواع آکاسیا، کهور، پرخ، قیچ، گیشدر، کنار، استبرق، تج مهر خوش، ژیمتوکارپوس و گز را در خود جای داده است. این منطقه به دلیل تنوع زیستگاهی و اقلیمی دارای حیوانات زیادی از جمله شغال، کبک، جبیر، هما، قوچ و میش، تیهو، کل و بز، زنبور خورها، پلنگ، گربه وحشی، کفتار، سسک ها، چلچله ها، دارکوب، مارمولک، افعی، روباه معمولی، تشی، خرگوش، گراز و دال است. همان طور که تا این قسمت از مجله مستر بلیط متوجه شدید؛ منطقه حفاظت شده کوه کشار دارای ویژگی های خاصی است و در آن جا موجودات زنده زیادی، زندگی می کنند. همچنین در این منطقه کوه های بسیاری وجود دارد که مهم ترین آن ها کوه نمک، کوه تهرو، کوه انگوران و کوه گیشو هستند. قابل ذکر است که وجود چند رودخانه بسیار زلال، این منطقه را به یک بهشت دیدنی تبدیل است و مطمئنا با دیدن آن ها حیرت زده خواهید شد. از جمله رودخانه های مهم این منطقه می توان رودخانه تنخواه، رودخانه شیردون، رودخانه آب گرم سیاه کش و رودخانه تهلو را نام برد. وجود این رودخانه های بی کران موجب شده است فضای آن اطراف بسیار سرسبز و با صفا شود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

افرادی که به دیدن این منطقه حفاظت شده می روند باید توجه داشته باشند که، هیچ گونه تجهیزات و امکاناتی در آن جا موجود نیست و تمام محدوده توسط اداره کل و محیط بانی حفاظت قرار دارد. همچنین افراد علاقمند می توانند همه روزه در هر ساعتی که بخواهند، به آن جا بروند و از مناظر طبیعی لذت ببرند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

منطقه حفاظت شده کوه کشار در هرمزگان، بندرعباس، شمال جاده بندرعباس – بندر لنگه واقع شده است. گردشگرانی که قصد بازدید از این جاذبه را دارند، می توانند به راحتی بلیط هواپیما بندرعباس را خریداری کنند و به این شهر سفر کنند. توجه داشته باشید که برای عبور کردن از این مسیر کوهستانی باید از خودروهای شخصی استفاده کنید و مسافتی کوتاه را هم به صورت پیاده طی کنید تا بتوانید از تمام قسمت های آن بازدید به عمل آورید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *