موزه مردم شناسی خلیج فارس

موزه مردم شناسی خلیج فارس

موزه مردم ‌شناسی خلیج فارس یکی از زیبا ترین و بزرگ ترین موزه‌ های جنوب ایران است که در شهر بندرعباس واقع شده است و با معماری جذاب خود، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. همان طور که می دانید در این شهر جاذبه های بیشماری وجود دارد که هر یک از آن ها دارای ویژگی های خاصی هستند و با یک دیگر متفاوت هستند. این موزه به دلیل موقعیت مکانی عالی که دارد، هر ساله افراد زیادی را به خود جذب می کند و افراد با بازدید از آن با آداب و رسوم مردم جنوب آشنا می شوند و لذت می برند. شما نیز اگر می خواهید به دیدن موزه تاریخی مردم شناسی در خلیج فارس بروید، بهتر است قبل از سفر با تمام بخش های آن آشنا شوید. از این رو پیشنهاد می کنیم تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما باشید.

تاریخچه

اکثر اشیایی که در این موزه دیده می شوند، قدمتی بسیار کهن دارند اما ساختمان موزه که زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اداره می‌ شود، در سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرد. قابل ذکر است که ساختمان این موزه زیبا در گذشته به دست شهاب ‌الدین ارفعی  طراحی شده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

موزه مردم‌ شناسی خلیج فارس با زیر بنایی حدود ۲۵۰۰ متر مربع در ۳ طبقه ساخته شده است و در هر طبقه آن می توانید خدمات مختلفی را مشاهده کنید. افراد بازدید کننده می ‌توانند در ابتدای ورود به محوطه، از حیاط بزرگ و زیبای آن بازدید نمایند. پس از وارد شدن به ساختمان، ابتدا با طبقه همکف رو به رو خواهید شد. در طبقه همکف موزه، کتابخانه، فضای عمومی، خدماتی و نمایشگاه‌ جای گرفته است. بعد از این که تمام قسمت های طبقه همکف را مشاهده کردید، نوبت به طبقه دوم می رسد. در طبقه دوم نیز، صحنه هایی از صید و ماهی، بازار سنتی، آزادسازی قلعه هرمز و مردم در حال کار را مشاهده خواهید کرد. در هر طبقه از این موزه زیبایی و خلاقیت خاصی موج می زند و می توانید با تماشای صحنه های جالب در آن جا، با تاریخ و فرهنگ مردم بندرعباس آشنا شوید. طبقه سوم مخصوص فعالیت مردم ازجمله دامداری، کشاورزی، صنعت و… است و در آن ۱۱ مجسمه از جنس موم وجود دارد که مردم در حال انجام کارهای مختلف را نشان می ‌دهد. افرادی که می خواهند از این موزه جالب دیدن فرمایند، کافی است بلیط هواپیما بندرعباس را تهیه کنند و راهی این شهر زیبا شوند.

اگر به بخش صید و ماهی این موزه بروید؛ با صحنه های جالبی آشنا می شوید. برای مثال هنگامی که به محوطه آن وارد می شوید، سنسور های صدای موج دریا و مرغان دریایی خود به خود فعال می شوند. در قسمتی از موزه ۴ مجسمه با یک لنج و قایق روی دریا در معرض دید وجود دارد و یک ملوان نیز در حال کشیدن طناب لنگر و ناخدا در انتهای لنج ایستاده است. در قسمتی دیگر، یک قایق همراه با مرد ماهیگیر دیده می شود که بسیار تماشایی هستند. بخشی از موزه مردم شناسی خلیج فارس مربوط به دوران پیش از تاریخ است و در آن اشیایی از جنس سنگ، سفال، مس، برنز و آهن وجود دارد. که قدمت هر یک از آن به ۳ تا ۵ هزار سال قبل بر می گردد. محوطه مخصوص دوره تاریخی در این موزه، به اشیای فلزی، اشیای سفالی، سنگی، زیور آلات از جنس سنگ‌ های قیمتی و سر پیکان برنزی اختصاص یافته است و تاریخچه بیشتر آن ها مربوط به دوره اشکانی و ساسانی است. همچنین در قسمتی دیگر از موزه سکه‌ هایی از جنس برنز، نقره، نیکل و مس دیده می شود که از دوران اشکانیان، قاجار، ساسانیان، تیموری، اموی، ایلخانی، آق قویونلو، صفوی و پهلوی به جای مانده اند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید از موزه مردم شناسی خلیج فارس بندر عباس می توانید همه روزه صبح ‌ها از ساعت ۹ تا ۱۳ و عصرها از ساعت ۱۵ تا ۱۹ به آن جا بروید و با خرید بلیط ورودی، از قسمت های جذاب آن دیدن نمایید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

این موزه تاریخی در بندرعباس، بلوار پاسداران، نرسیده به سه ‌راهی هتل‌ هما واقع شده است و افراد می توانند با تهیه کردن بلیط های سفر خود از سایت مستر بلیط، به راحتی به آن جا بروند. قابل ذکر است که دسترسی به شهر زیبای خلیج فارس از طریق هر گونه وسیله نقلیه و مسافر بری از جمله هواپیما، قطار، اتوبوس و خودروی شخصی امکان پذیر است و افراد می توانند با هر کدام از آن ها که راحت تر هستند سفر کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *