خانه وحشی بافقی

0 192

شهرستان بافق در مشرق استان یزد، در جنوب کویر لوت قرار دارد و از شمال و شمال غربی به شهرستان اردکان، از شمال شرقی به شهرستان طبس، از مشرق به شهرستان ها کرمان و زرند، از جنوب به شهرستان رفسنجان و از مغرب به شهرستان های یزو و مهریز محدود می شود. شهر بافق مرکز شهرستان به شمار می رود و در 113 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد و در ارتفاع 985 متری قرار دارد. هوای آن گرم و آبش قدری شور است. دمای آن در تابستان به 48 درجه و در زمستان به 7 درجه می رسد. تاریخ بافق در قرون نخست اسلامی به درستی مشخص نیست، ولی قطعا این شهر در عصر سلجوقیان وجود داشته است. در نیمه دوم قرن ششم، در دوره استیلای حکام غز بر کرمان، بافق، بهاباد، کوهبنان و راور نقاطی بودند که به اتابک یزد سپرده شد. بافق زادگاه مشاهیری چون وحشی بافقی، مولانا فخرالدین احمد بافقی، مولانا شرف الدین علی بافقی، مولانا محمد زمان رونقی و محمد بافقی بوده است. در این بخش از مجله مستر بلیط خانه وحشی بافقی را برای شما معرفی می کنیم، پس اگر به این دست از مطالب علاقه دارید، این بخش را به هیچ عنوان از دست ندهید.

معرفی خانه وحشی بافقی

معرفی خانه وحشی بافقی

کمال‌الدّین یا شمس‌الدّین محمّد وحشی بافقی یکی از شاعران نامدار سده‌ی دهم ایران است که در سال ۹۳۹ هجری قمری در شهر بافق، استان یزد، چشم به جهان گشود. دوران زندگی او با پادشاهی شاه طهماسب صفوی و شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده هم ‌زمان بود. خانه او در شهر بافق هم چنان وجود دارد و به واسطه اینکه در این خانه فردی مانند وحشی بافقی زندگی می کرده، از شهرت بسیاری برخوردار و به یکی از آثار تاریخی این منطقه بدل شده است و سالانه افراد زیادی به بازدید از آن می پردازند. به دلیل این که این مکان را خانه وحشی بافقی می دانند آن را در لیست آثار ملی ایران ثبت کرده اند. این خانه در حال حاضر هم به عنوان موزه و هم اداره گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان بافق کاربرد دارد و افراد زیادی برای آشنایی بیشتر با این چهره سرشناس و هم دیدار از موزه مردم شناسی به این خانه سر می زنند. عمر این خانه به احتمال زیاد به دوران صفویه و یا حتی قبل از آن بر می گردد و از معماری خانه های آن دوره پیروی کرده است. این خانه را در دهه هفتاد شمسی مورد بازسازی قرار داده اند و در حال حاضر در خیابان مسجد جامع، میدان خان قرار گرفته است.

معماری خانه وحشی بافقی

معماری خانه وحشی بافقی

این خانه پلانی به صورت چهار گوش دارد و از مساحتی برابر با 150 متر مربع برخوردار است. برای ساخت آن مانند دیگر خانه های این منطقه از خشت و گل استفاده کرده اند که برای خنک تر شدن خانه بسیار مفید است. خانه دارای حیاطی مرکزی است، که دیگر بخش های آن گرداگرد حیاط چیده شده اند. اتاق های آن دارای پنجره هایی رو به حیاط هستند که قاب هایی چوبی همراه با شیشه های رنگی دارند که باعث زیبایی چندین برابری خانه شده اند. یکی از ویژگی های این خانه وجود زیرزمینی است که از طریق حیاط می توانید وارد آن شوید. در حیاط خانه ایوانی کوچک دیده می شود که برای بالا رفتن از آن باید از پله هایی که به وسیله راهرویی به ایوان متصل می شوند استفاده کنید. گویا زمانی از داخل حیاط خانه جوی آبی عبور می کرده، که حال و هوایی با نشاط به خانه می بخشیده است.

برای سفر به بافق راه های زیادی موجود دارد که یکی از آنها استفاده از قطار است، خرید بلیط قطار بافق را نیز می توانید از مستر بلیط به صورت آنلاین انجام دهید.

راه های دسترسی به خانه وحشی

راه های دسترسی به خانه وحشی

خانه در شهر بافق قرار دارد و در صورتی که تصمیم گرفتید این خانه را از نزدیک ببنید می توانید با کلیه وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر باق خود را به این خانه برسانید. خودرو شخصی هم می تواند وسیله ای راحت و سریع برای رسیدن شما به این مکان باشد.

بازدید از خانه وحشی بافقی

برای تماشای بنا نیاز است هزینه ای اندک را به عنوان ورودی پرداخت کنید، همچنین زمانی که برای دیدار از کلیه قسمت های خانه احتیاج دارید حدود 1 تا 1.5 ساعت است. در زمان بازدید از بنا می توانید اشعاری از وحشی بافقی را بخوانید یا گوش دهید و لحظاتی را فارغ از مشکلات زندگی در این مکان بگذرانید. پس از دیدن بنا پیشنهاد می کنیم به گردش در شهر بپردازید و خیابان ها و بافت قدیمی شهر را نیز ببنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.