برخی از روستاها وجود دارند که از قدمت بالایی برخورداند و در آنها می توانید شاهد آثار تاریخی و قدیمی زیادی باشید. از آنجایی که روستا ها از آرامش بی نظیری نیز برخوردارند می توانند یکی از مهمترین مناطقی باشند که افراد زیادی تصمیم به سفر به آنجا می گیرند. روستای خرانق که در شهرستان اردکان قرار دارد از جمله روستا هایی است که در آن انواع مختلفی از آثار تاریخی وجود دارد و برای گردش در آن زمانی حدوداً یک تا دو روز را نیاز دارید. این روستا در ۶۰ کیلومتری شهر اردکان واقع شده‌ است، که ناحیه کوهستانی محسوب می شود. در مورد وجه تسمیه خرانق این طور گفته می شود، که خرانق که در گذشته خورانق یا خورنق نامیده می‌شد، که به معنای محل برآمدن خورشید یا محل تولد خور است. در واقع این نام تغییر یافته هورنه،که پارسی کهن یا میانه به شمار می آید، است؛ این اسم همانند بسیاری دیگر از نام‌ های پارسی دچار تغییرات عربی شده و هور (خورشید) به خور و نه به نق تبدیل شده‌ است. از آثار تاریخی این روستا می توان قلعه خرانق، حمام خرانق، کاروانسرای خرانق، مسجد جامع و حسینیه خرانق، منارجنبان خرانق، بقعه مشهدک، پل خرانق و … را نام برد.

 خرانق

معرفی پل خرانق

در این قسمت از مجله مستر بلیط در مورد یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی شهرستان اردکان توضیحاتی را برای شما ارائه می دهیم، که این اثر تاریخی پل خرانق نامیده می شود. این پل در روستای خرانق قرار دارد و در دوران ساسانیان در حدود 1700 سال پیش بنا شده است. این پل را قدیمی ترین پل آب رو در ایران و چه بسا جهان می دانند؛ لازم است در این مورد توضیحاتی داده شود. این پل کاربری دو منظوره ای داشته است، به گونه ای که در فصول بارش محل گذر آب و در تمام فصول، به عنوان گذرگاه عابران از آن استفاده می شد. نحوه انتقال آب در این پل به صورت شتر گلو است که به وسیله لوله ای U شکل صورت می گیرد، اگرچه شیوه شتر گلو یا پمپاژ طبیعی تحت فشار آب یک شیوه رایج در انتقال آب بوده است ولی این روش در خرانق تقریباً بوم آورد محسوب می شود. برخلاف کاربرد رایج مرسوم پل به عنوان یک عنصر ارتباطی این اثر تاریخی منحصربه فرد برای انتقال آب برای کشت‌ خوان‌ های پایین ‌دست ارگ تاریخی خرانق پیش‌بینی شده است. این اثر تاریخی را می توانیم یکی از منحصر به فرد ترین آثار تاریخی بدانیم که همانند آن را در هیچ جای دیگر نمی توان یافت.

معماری پل

معماری پل

پل خرانق از نظر معماری در نوع خود کم نظیر و به سبک ساسانی و رومی بنا نهاده شده است. پل هایی که به سبک رومی ساخته می شدند به واسطه استفاده از قوس های نیم دایره یا قطاعی از دایره و ساختار های سنگی، برای جلوگیری از نیروی رانش زمین نیازمند توده های پر کننده در فضای بالای قوس های دهنه بودند و این امر در کنار ارتفاع کم قوس باعث شده تا امکان استفاده از فضای حاصله ما بین و سطح فوقانی پل وجود نداشته باشد. در ساخت این پل از مصالحی مانند سنگ و ملات و ساروج استفاده شده است. این پل دارای پنج دهانه است به سبک رومی با طاق های نمی دایره ساخته شده اند. پل عرضی برابر با 1.5 و طولی برابر با 40 متر دارد؛ ارتفاع آن تا سطح رودخانه حدودا برابر با 705 متر می شود. بر روی سسطح این پل می توانید شیاری را مشهده کنید از آن برای انتقال آب استفاده می شد.

برای سفر به اردکان روش های گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از اتوبوس و خرید بلیط اتوبوس اردکان به وسیله از مستر بلیط به صورت آنلاین است.

راه های دسترسی به  پل

راه های دسترسی به  پل

برای اینکه بتوانید این سازه را از نزدیک ببنید باید به روستای خرانق شهرستان اردکان سفر کنید. این روستا در فاصله 60 کیلومتری از این شهر اردکان قرار دارد. اگر می خواهید از وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به این شهر استفاده کنید باید از شهر اردکان اقدام به این کار کنید. البته با خودرو شخصی رفتن به این منطقه راحت تر است.

بازدید از پل خرانق

دیدن این پل رایگان است و نیازی نیست بابت آن هزینه ای را پرداخت کنید. از آنجایی که این پل در حاشیه روستا قرار دارد می توانید در حین تماشای پل از طبیعت اطراف آن نیز بهره مند شوید و لحظاتی را به همراه همسفرانتان در این مکان به گردش بپردازید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *