پارک جنگلی سراوان  

0 245

مناطق شمالی کشور به دلیل برخورداری از جنگل ها، رودخانه ها و مکان های دیدنی فراوان، همیشه مورد استقبال قرار گرفته اند به طوری که تا فرصتی برای تفریح پیش می آید، افراد ترجیح می دهند تعطیلات خود را در خطه سرسبز شمال سپری کنند. حال اینکه رشت یکی از همین شهرهای مهمان پذیر شمالی است که از جاذبه های بی شماری دارد. پارک جنگلی سراوان از محبوب ترین و زیبا ترین مکان های گردشگری این شهر بشمار می رود که سفر به آن زیبایی، آرامش و سرگرمی را هم زمان به مسافران هدیه می کند. در این پارک امکانات و بخش های متنوعی وجود دارد که به راحتی نمی توان قید آنها را زد و ما در ادامه این محتوا به تشریح آنها خواهیم پرداخت. این جنگل از قدمت طولانی برخوردار است و انواع مختلفی از گونه های گیاهی را در خود نگهداری می کند. بخشی از این پوشش گیاهی طبیعی بوده و بخش دیگری از آن توسط انسان ها کاشته شده اند. جنگل سروان در نوع خود هم در کشور و هم در سطح جهانی بی نظیر است. اینجا فقط یک جنگل ساده نیست بلکه زیستگاه بسیاری از پرندگان و دیگر حیوانات است. از همان لحظه ورود به پارک سراوان تنها زیبایی می بینید و آرامشی که به شما القا می شود. پیشنهاد می کنیم حتما قایق سواری در رودخانه سراوان را امتحان کنید که بی نهایت لذت بخش است و مطمئنا با قایق سواری در دیگر دریاچه ها تفاوت زیادی دارد. پس از آنکه جنگل سراوان به مکان گردشگری تبدیل شد، امکانات رفاهی متعددی در اختیار بازدید کنندگان قرار گرفت. این پارک جنگلی یکی از منحصر به فردترین و جذاب ترین لوکیشن های عکاسی است و با توجه به اینکه بخش های زیبایی در آن وجود دارد می توانید عکس های خاصی را به ثبت برسانید مخصوصا که هر فصل جذابیت های ویژه خود را دارد. چنانچه تصمیم دارید از پارک جنگلی سراوان بازدید نمایید، توصیه می کنیم با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص آن بدست آورید.

تاريخچه پارک جنگلی سراوان  

برای رسیدن به پارک جنگلی سراوان باید از شهر رشت بیرون بزنید و نزدیک به 17 کیلومتر در جاده رشت به تهران رانندگی کنید. همین که به حوالی مقصد می رسید، زیبایی های جنگل شروع به خود نمایی می کنند و راه را به مسافران نشان می دهند. این پارک از پیشینه بسیار طولانی برخوردار است، که پوشش گیاهی متنوع، زیست بوم حیوانات و ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی فوق العاده را در خود نگهداری می کند. به دلیل اینکه پارک نام برده در حوالی رشت قرار دارد و اتفاقاً دسترسی به جاده اصلی را راحت کرده، از پارک های جنگلی مورد توجه و حائز اهمیت کشور و جاذبه ها طبیعی  رشت بشمار می رود. پارک جنگلی سراوان همه ساله از بازدیدکنندگان بی شماری میزبانی می کند تا تجربه ای شیرین و لذت بخش در ذهن شان حک گردد. این پارک زیبا متراژی بالغ بر 1500 هکتار دارد که تنها 210 هکتار آن حفاظت شده است و نظارت دقیق تری بر آن صورت می گیرد. قسمت تفریحی آن مساحتی 521 هکتاری داشته که بازدید و گردش در آن برای عموم آزاد بوده و 756 هکتار نیز به بخش های ویژه اختصاص داده شده و به طور کلی نیز در ارتفاع ۵۰ تا ۲۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است. از نظر مساحت طولی و عرضی باید بگوییم که طول آن در جنوب و شمال ۷۶۰۰ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ است و در غرب و شرق عرضی  ۲ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی دارد. با تهیه بلیط هواپیما رشت می توانید سفری مستقیم به این شهر داشته باشید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پارک جنگلی سراوان به یکی از مکان های گردشگری رشت تبدیل شده که قسمت های مختلفی دارد و ما در ادامه این بخش ها را به شما معرفی می کنیم.

نقشه و معرفی بخش های مختلف پارک جنگلی سراوان  

دریاچه سراوان و رودخانه خروشان

اول از هر چیزی شایسته است که زیباترین قسمت پارک جنگلی سراوان را به شما معرفی کنم و آن هم چیزی نیست جز دریاچه سراوان که سطح آن با سبزه های جنگلی پوشیده شده و زیبایی فوق العاده ای را به نمایش می گذارد. لحظه اولی که دریاچه را می بینید تصور می کنید که در مقابل یک زمین چمن ایستاده اید. در این دریاچه محصور کننده امکان قایق سواری فراهم است. برای قایق سواری لازم است مبلغی پرداخت نمایید. رودخانه خروشان نام دیگر رودخانه زیبای این پارک جنگلی است و اغلب خانواده ها در کنار آن بساط تفریح و شادی خود را پهن می کنند. معمولا این قسمت از پارک نسبت به دیگر بخش ها شلوغ تر بوده و مسافران ترجیح می دهند برای لحظاتی هم که شده در کنار آن توقف کنند و به صدای آب خروشان آن گوش فرا دهند.

بخش های طبیعی جنگل

فارغ از زیبایی های خود جنگل شما می توانید در قسمت شرقی این پارک، رودخانه سفیدرود و سیاهرود را به نظاره بنشینید. پوشش فوق العاده جنگل و جذابیت آن بسیار گیرا است و هر کسی با هر سلیقه ای را مجذوب خود می کند. با قدم زدن در بخش هایی از پارک نفسی تازه کنید و خاطرات این روزها را به ذهن بسپارید.

موتور چهارچرخ

یکی از تفریحات سالم و مهیج پارک سراوان رشت، سوار شدن بر موتورهای چهارچرخ است که با پرداخت هزینه ای کم می توانید لذت سرعت در جنگل را بچشید.

موتور چهارچرخ

جاده جنگلی

 کسی را نمی توانید پیدا کنید که گذر از جاده و مسیرهای جنگلی را دوست نداشته باشد. در جنگل سراوان جاده ای وجود دارد که رانندگی و حتی پیاده روی در آن به شدت لذت بخش است. در واقع عبور از این جاده لحظات رمانتیک و رویایی را برای شما رقم می زند.

موزه میراث روستایی ایران

جالب اینکه بدانید در این مکان تفریحی و طبیعی، جاذبه فرهنگی نیز وجود دارد و آن هم موزه ای موسوم به موزه میراث روستایی است که قدمتی تقریبا 100 ساله دارد. معماری جذاب آن باعث شده با ورود به این پارک از آن دیدن کنید.

پینت بال

یکی ازامکانات موجود در پارک جنگلی سراوان زمین 1200 متر مربعی بازی پینت بال است که با رعایت تمام استاندارها برای بازیکنان، لحظات شاد و مهیجی را فراهم می کند. این زمین اولین زمین پینت بال خطه شمالی ایران است. ورود به این قسمت محدودیت سنی دارد و افراد کمتر از 14 سال نمی توانند از آن استفاده کنند و البته باید برای بازی هزینه ای پرداخت نمایید. فراموش نکنید که با خرید بلیط اتوبوس رشت می توانید سفری کم هزینه تر داشته باشید.

شرايط بازديد از پارک جنگلی سراوان  

شرايط بازديد از پارک جنگلی سراوان  

بی شک این خود شما هستید که تصمیم می گیرید در چه زمانی و چه فصلی به مسافرت بروید اما از آنجایی که شرایط آب و هوایی حاکم بر این منطقه به صورت معتدل و شرجی است در فصل های زمستان و اوخر پاییز سرد بوده و شاید نتوانید آنطور که باید از تفریح در آن لذت ببرید. فصل بهار و اوایل پاییز بهترین زمان سفر به این منطقه از ایران خواهد بود. تابستان نیز زیبایی های خاص خودش را در پارک جنگی سراوان به نمایش می گذارد اما هوای شرجی رشت در این فصل قدری اذیت کننده است. برای وارد شدن به خود پارک نیازی به پرداخت ورودی ندارید و اگرمی خواهید گردشی تقریبا کامل داشته باشید به حداقل نصف روز زمان احتیاج دارید. برای سفر به شهر زیبای رشت می توانید بلیط وسیله نقلیه خود را به صورت اینترنتی از سایت مستر بلیط تهیه کنید.

امکانات پارک جنگلی سراوان

پیش از این بارها اشاره کردیم که پارک جنگلی سراوان امکانات مناسبی برای مسافران در نظر گرفته است. این امکانات شامل: سرویس های بهداشتی، منقل های سفالی برای درست کردن کباب، تجهیزات بازی بچه ها، سطل های زباله برای پاکیزه نگه داشتن جنگل و … . برای امنیت هر چه بیشتر مسافران نیز ﭘﺎﺳﮕﺎه ﭘﻠﯿﺲ راه و ﭘﺎﺳﮕﺎه نیروی اﻧﺘﻈﺎﻣﯽ در همان حوالی مستقر هستند.

آدرس و نحوه دسترسی 

پس از اینکه به شهر رشت رسیدید می توانید با ماشین شخصی یا وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس خود را به پارک جنگلی سراوان برسانید.

آدرس: استان گیلان، رشت، کیلومتر 17 ﻗﺴﻤﺖ ﻏﺮﺑﯽ ﺟﺎده رﺷﺖ ﺑﻪ ﺗﻬﺮان.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.