یکی از جاذبه های دیدنی و فوق العاده در رشت، امامزاده ای است که انواع مختلف امکانات از جمله زائرسرا های مختلف را در اختیار گردشگران قرار می دهد و تقریبا هرروزه این جاذبه مذهبی گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می کند. اگر بخواهیم ویژگی بارز امامزاده را کنیم باید بگوییم از نظر جغرافیایی و مکانی در ایران در نوع خود بی نظیر است، این جاذبه مذهبی در اطراف جنگل های انبوه از درختان تبریزی جای دارد. رشت از جمله شهرهایی است که دارای انواع مختلفی از جاذبه های سرگرمی، تفریحی و مذهبی است. در بین انواع جاذبه ها در مجله مستر بلیط با امامزاده هاشم آشنا خواهید شد چرا که این امامزاده در بین جاذبه ها از محبوبیت و اهمیت خاصی برخوردار است. موقعیت مکانی بسیار مناسب این امامزاده موجب شده است تا در سال افراد بسیاری به قصد بازدید سفری به رشت داشته باشند.

تاریخچه

تاریخچه

به طور کلی بنابر گفته های مدیر امامزاده هاشم برای این مقبره نمی توان تاریخچه مشخص و دقیقی را ارائه کرد اما مطابق با شواهد و مدارکی که از آن بدست آمده است می توان گفت تاریخچه امامزاده به سال چهارم هجری قمری باز می گردد، البته این موارد را نمی توان برای اثبات موضوع تلقی کرد. تقریبا با تخریب اطراف این امامزاده در سال ۱۳۴۹ بنای خشتی به وجود آمده که گنبدی تخم مرغی شکل دارد و همین مورد بیانگر قدمت این بنای مذهبی است. در اصل می توان گفت روستایی که امامزاده هاشم در آن قرار دارد بر اساس تحقیقاتی که انجام شده قدمتی چندین و چند ساله دارد و مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. و چندین سال قبل از این که مقبره پیدا شود آن را با نام عسکر سرا کمدم می شناختند به مرور زمان و با گذشت چندین سال نام امامزاده هاشم برای این بنا انتخاب شد از آن زمان تا کنون این بنای مذهبی چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بقعه ای که در این امامزاده قرار دارد یکی از نوادگان امام علی(ع) است، این امامزاده در داخل روستایی که از توابع شهرستان رشت است همانند نگینی درخشان و با ارزش می درخشد و همواره در طی سال زائران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. این منطقه دارای آب و هوایی بسیار معتدل و خوب است و این مورد هم از جمله علت های دیگر گردشگر و توریست پذیر بودن امامزاده است. اگر شما علاقه زیادی به سفرهای زیارتی و سیاحتی دارید به شما پیشنهاد می کنیم حتما سفر به امامزاده را در لیست سفرهای خودتان قرار دهید این سفر طبیعتا برای شما خالی از لطف نخواهد بود. با مستر بلیط همراه شوید تا جاذبه های اطراف امامزاده را نیز بشناسید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

جاذبه های مختلف اطراف امامزاده هاشم

امامزاده هاشم همواره از جمله مکان های گردشگری و توریست پذیر در این منطقه از رشت محسوب می شود، در نزدیکی این امامزاده شما می توانید مکان های تفریحی متعددی را مشاهده کنید و در کنار آن از دیگر جاذبه ها نیز دیدن کنید، یکی از جاذبه های مهم که در نزدیکی امامزاده قرار دارد و در ضلع جنوبی آن قرار دارد پارک جنگلی سردار جنگل نام دارد. علاوه بر این به کلی این پارک به تنهایی از قطب های گردشگری در رشت محسوب می شود و همین که در اطراف این امامزاده واقع شده است تا حدودی بر اهمیت موقعیت امامزاده می افزاید و موقعیت آن را پر رنگ تر می کند! در بخش شرقی امامزاده هاشم سفید رود وجود دارد و یکی از طبیعی ترین جاذبه های این منطقه می باشد.

امکانات امامزاده هاشم

در نزدیکی امامزاده هاشم امکانات رفاهی متعددی قرار داده شده است، ساخت برخی از این خدمات به پایان رسیده و برخی از آن ها نیز به تازگی در حال اجرایی شدن هستند. در بازارچه امامزاده حدود ۵۲‌ مغازه وجود دارد که خرید را برای گردشگران و توریستان فراهم می کند، پارکینگ مختص امامزاده دارای ۳ هزار متر و از امکانات این منطقه مذهبی و توریستی است. در نزدیکی این امامزاده نمازخانه، کتابخانه و همچنین درمانگاه تازه تاسیسی وجود دارد. امکانات دیگر امامزاده زائرسرا ها و هتل های مخصوص اقامت گردشگران است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

امامزاده در دل جنگل های انبوه قرار دارد که همین امر دلیلی است که موقعیت جغرافیایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد. در داخل جنگل شما می توانید درختان تنومند و سر به فلک کشیده کاج و صنوبر و انواع مختلف گونه های گیاهی را مشاهده کنید، که امامزاده هاشم را بیش از پیش جذاب و دیدنی جلوه می دهد. صحن و مسجد دو قسمت از اصلی ترین بخش های امامزاده هاشم است و هر کدام از آن ها گنبدی زیبا دارند، دسترسی بسیار راحت و همچنین طبیعت جذاب و فوق العاده از دلایلی است که موقعیت جغرافیایی و مکانی این جاذبه مذهبی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

نکته جالبی که درباره این امامزاده وجود دارد این است که در مسیر جاده قزوین- رشت قرار دارد، همین امر می تواند برای توریستان و گردشگران بسیار جذاب و حتی در جذب توریست هم بسیار موثر باشد. برای دسترسی راحت به امامزاده هاشم باید بلیط هواپیما رشت را تهیه کنید و خودتان را به مقصد برسانید، روش های مختلفی برای تهیه بلیط هواپیما وجود دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *