کلیسای گریگوری استفان

0 191

کلیساها که یکی از مراکز عبادی مسیحیان به شمار می روند، امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مورد استفاده هستند، هرچند که هنوز کاربری خود را به عنوان کلیسا نیز حفظ کرده اند. ایران اگرچه کشوری مسلمان به شمار می آید ولی در خود کلیساهای زیادی را جای داده است. دلیل این امر هم کوچانده شدن برخی از ارامنه به ایران محسوب می شود. دین مجموعه ای از اصول ثابت، اسطوره ها، احساس ها و حرکات جمعی است که همه این موارد فرد را عمیقاً تحت تأثیر قرار می دهد و در نتیجه هنگام به وجود آمدن یک اثر هنری، زندگی پرراز و رمز در این اثر جلوه گر می شود. با نگاهی به آیین گذشتگان و مطالعه بناهای عظیمی همچون، اهرام مصر، معابد یونان در می یابیم که در طول تاریخ توجه به معماری در احداث بناهای عظیم عبادتگاهی بر اساس اعتقاد مردمان آن سرزمین بیش از توجه به سکونتگاه های شخصی شان بوده است. برخی از مناطق ایران محل زندگی ارامنه ای بودند که به ایران آورده شدند، و یکی از این مناطق همدان به شمار می رود. در این شهر می توان کلیساهای متنوعی را دید که یکی از آنها کلیسای گریگوری استفان محسوب می شود و سالانه افراد زیادی به دیدن آن می روند.

معرفی کلیسای گریگوری استفان

معرفی کلیسای گریگوری استفان

شهر همدان که یکی از کلان شهرهای ایران در غرب کشور به شمار می رود از قدمتی بالا برخوردار است و سالانه مسافران زیادی به آنجا می روند و از جاذبه های گردشگری آن دیدن می کنند. در این شهر جاذبه هایی مربوط به دوران های مختلف وجود دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آنها اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم. این جاذبه گردشگری، کلیسای گریگوری استفان نام دارد که در قسمت شرقی تپهٔ هگمتانه در محلهٔ قدیم ارامنه واقع شده است. این کلیسا را جمعی از ارامنه اصفهان و تجار ارمنی روسیه، که در همدان زندگی می کردند، ساخته اند. سال ساخت این بنا به 1676 میلادی بر می گردد که مصادف با دوران شاه سلیمان صفوی است. این کلیسا از جمله کلیساهای فرقه پروتستان به شمار می رود. این کلیسا را یک بار در سال 1932 بازسازی و مرمت کرده اند.  در این کلیسا شخصیت های برجسته ای به خاک سپرده شده اند که از آن جمله می توان به عالی جناب دریزنیک وارتاپت کارکسیان، نایب خلیفه ارامنه جلفای اصفهان و رهبر دینی ارامنه همدان و اراک و کشیش درخاچاطور اشاره کرد.

ساختار و معماری بنای کلیسا

ساختار و معماری بنای کلیسا

این کلیسا پلانی مستطیل شکل دارد که ابعاد برابر با 13 در 21 متر می شود. این کلیسا دارای سه ورودی مختلف است که ورودی اصلی آن در پای برج ناقوس‌خانه در ضلع غربی مجموعه قرار دارد و دو ورودی دیگر نیز در میان ضلع شمالی و در ضلع جنوبی دیده می شوند. ورودی اصلی آن دارای چهار ستون به طول چهار متر است که با قوس های جناغی به هم متصل شده اند. برای نمای کلیسا از خشت و آجر استفاده کرده اند و تزئینات طاق شامل نماهایی هلالی شکل می شود. این طاق نماها سبک طاق های رومی را دارند و بر زیبایی این کلیسا افزوده اند. برج این کلیسا به سبک گنبدهای رک ایجاد شده است و ارتفاعی در حدود 2.5 متر دارد. این کلیسا دارای یک سالن اصلی و یک کتابخانه است که درون سالن اصلی پنجره‌های باریک و زیادی وجود دارد. لازم به ذکر است که اطراف محراب کلیسا توسط گچ پوشیده شده بود که در حال حاضر از آن لایه برداری شده‌ است. مستر بلیط کلیه بلیط های سفر شما به شهر همدان را در کمترین زمان ممکن در اختارتان قرار می دهد.

راه های دسترسی به کلیسای گریگوری

راه های دسترسی به کلیسای گریگوری

برای اینکه از این بنا دیدن کنید باید راهی شهر همدان شوید،  برای آغاز سفر می توانید بلیط هواپیمای همدان را به صور آنلاین تهیه کنید و خود را به این شهر برسانید. از درون شهر که می خواهید به این کلیسا بروید باید به سمت میدان اکباتان یا امام خمینی حرکت کنید تا بتوانید از این بنا دیدن کنید.

بازدید از کلیسای گریگوری استفان

قبل از اینکه به دیدن این کلیسا بروید لازم است این نکته را مد نظر داشته باشید که این کلیسا همچنان مشغول به کار است بنابراین بهتر است قبل از رفتن به آنجا هماهنگی های لازم را انجام دهید و سپس به این محل بروید. زمانی در حدود یک الی دو ساعت نیاز دارید تا از تمامی قسمت های کلیسا دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.