جاذبه های مختلفی وجود دارد که گردشگران در سفرهایشان از آن ها بازدید می کنند و یکی از آنها، کلیسا محسوب می شود. همانطور که می دانید کلیساها یکی از مراکز دینی مسیحیان به شمار می رود که با ورود جمع بسیاری از ارامنه به ایران از این بناها در سراسر کشور ساخته شد و امروزه بسیاری از آآنها هنوز هم پابرجای هستند. امروزه این مراکز علاوه بر اینکه در نقش دینی خود قرار دارند به عنوان جاذبه گردشگری نیز مورد استفاده هستند. دین مجموعه ای از اصول ثابت، اسطوره ها، احساس ها و حرکات جمعی است که همه این موارد فرد را عمیقاً تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه هنگام به وجود آمدن یک اثر هنری، زندگی پرراز و رمز در این اثر جلوه گر می شود. با نگاهی به آیین گذشتگان و مطالعه بناهای عظیمی همچون، اهرام مصر، معابد یونان در می یابیم که در طول تاریخ توجه به معماری در احداث بناهای عظیم عبادتگاهی بر اساس اعتقاد مردمان آن سرزمین بیش از توجه به سکونتگاه های شخصیشان بوده است. مساجد و کلیساها را می توان برجسته ترین فضاهای معمارانه منبعث از ادیان اسلام و مسیحیت دانست که این بناها به عنوان مهم ترین مکان عبادت همواره مورد توجه بوده اندو همانطور که اشاره کردیم در ایران کلیساهای قدیمی بسیاری وجود دارد که یکی از آنها کلیسای آنجلی در شهر همدان به شمار می رود.

معرفی کلیسای آنجلی

معرفی کلیسای آنجلی

همدان یکی از شهرهای تاریخی ایران به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از جاذبه های آن راهی این منطقه می شوند. این شهر، مرکز استان همدان و یکی از کلان ‌شهرهای ایران در منطقهٔ غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری زیادی را بیابید که در دسته های بسیار متنوعی قرار می گیرند و شامل جاذبه های تاریخی، مذهبی، طبیعی، تفریحی  و … می شوند. یکی از این جاذبه ها که در گروه جاذبه های مذهبی و تاریخی قرار می گیرد، کلیسای آنجلی محسوب می شود. تاریخ ساخت این کلیسا به دوره قاجار بر می گردد و در همدان، خیابان طالقانی، داخل محوطه بیمارستان اکباتان واقع شده است. با توجه به این که این بنا از قدمت بالایی برخوردار است و در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. گفته می شود که قبرستان ارامنه همدان در این ناحیه قرار داشته و بنیان‌گذار کلیسای آنجلی رابی اسحاق اورشان بوده است که پس از مرگش در حیاط کلیسا دفن شد. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره بنای این کلیسا کسب کنید بهتر است ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

ساختار و معماری بنای کلیسا

ساختار و معماری بنای کلیسا

پلان کلیسای آنجلی تقريبا مستطيل شكل و در ساخت آن از مصالحی همچون لاشه‌ی سنگ به شيوه‌ی خشكه چين استفاده شده است. بنای اصلی کلیسا را یک سالن تمام سنگی با سقفی شیروانی تشکیل می دهد که این سقف شیروانی بر روی دو ستون چوبی استوار، قرار گرفته است. در قسمت داخلی کلیسا م توان كلاف‌بندی‌های چوبی به صورت خرپاهای هلالی را مشاهده کرد كه شيروانی سقف به صورت شيب‌دار با ورقه‌هایش بر روی آن قرار دارد. اين كلاف‌بندی ‌های چوبی از زيباترين مشخصه‌های تزيين بنا در فضای داخلی كليسا به شمار می روند. درب ورودی بنا در ضلع جنوبی آن قرار دارد و از جنس چوب است. کف کلیسا را با سنگ، فرش کرده اند که زیبایی خاصی به آن داده است. همچنین این بنا پنجره‌های چوبی مشبک دارد که در گذشته دارای شیشه‌های رنگی داشته اند که بر زیبایی آن می افزایند. در قسمت شمالی فضای داخلی کلیسا، محلی برای اجرای مراسم مذهبی در نظر گرفته شده، که دارای ورودی اختصاصی و جداگانه است. تزیینات بنا شامل پنجره‌های مشبک چوبی، خرپاهای نمایان چوبی در داخل سالن و بدنه‌ی کاملا سنگی آن در داخل و بیرون نما می شود. نمای این بنا با سنگ سیاه دیوین به صورت خشکه‌چین اجرا گردیده است.

راه های دسترسی به کلیسا

راه های دسترسی به کلیسا

برای اینکه به این بنا دسترسی پیدا کنید باید راهی شهر همدان شوید و با خرید بلیط اتوبوس همدان این کار به راحتی انجام پذیر است. این بنا در خیابان طالقانی، داخل محوطه بیمارستان اکباتان همدان قرار دارد  و شما می توانید با کمک کلیه وسایل نقلیه عمومی موجود در این شهر به راحتی به سمت این ناحیه حرکت کنید.

بازدید از کلیسای آنجلی

برای دیدار از این بنا باید در ساعات اداری مراجعه کنید و زمانی در حدود یک الی دو ساعت برای اینکار کافی به نظر می رسد. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به همدان این کلیسا را در لیست بازدید های خود قرار دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *