موزه سنگ همدان

0 112

همدان یکی از استان های تاریخی کشورمان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی به دیدار آن می روند. این استان با مساحت 20172 کیلومتر مربع 2/1 درصد از مساحت کل کشور را در برمی گیرد که از شمال با استان های زنجان و قزوین، از جنوب با استان لرستان، از شرق به استان مرکزی و از غرب به استان های کرمانشاه و کردستان محدود می شود. استان کوهستانی همدان از 8 شهرستان، 27 شهر، 71 دهستان و 1120 روستا تشکیل شده است. استان همدان یکی از مستعدترین مناطق گردشگری کشور به شمار می رود و این برجستگی بیشتر به علت وجود بناهای با ارزش تاریخی و قدمت آن است. استان همدان به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز گردشگری ایران هرسازه میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. مرکز این استان، شهر همدان به شمار می رود که به نوبه خود یکی از مراکز گردشگری در استان محسوب می شود. موزه تاریخ طبیعی همدان، تله کابین گنج نامه، مجتمع تفریحی سیاحتی تپه عباس آباد، مجموعه توریستی گنجنامه، باغ وحش همدان (دهکده طبیعت)، پیاده راه اکباتان، پیاده راه بوعلی سینا، سورتمه گنجنامه، آرامگاه اِستر و مُردخای، کلیسای انجیلی (آنجلی)، امامزاده عبدالله همدان، مسجد جامع همدان، موزه سنگ همدان و … برخی از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می روند.

معرفی موزه سنگ همدان

معرفی موزه سنگ همدان

موزه گردی نوعی از گشت زنی است که در مکانی خاص، یعنی موزه صورت می گیرد. موزه مکانی است که در آن، اشیاء و مواد مربوطه جمع آوری، مطالعه و نگهداری می شوند، سپس با هدف آموزش، انتشار اطلاعات و سرگرمی در معرض دید عموم قرار می گیرند. امروزه موزه ها برای موزه گرد فضای مألوفی فراهم می کنند، بدون آنکه او ضرورتا به اشیای درون موزه توجه خاصی داشته باشد. در ایران موزه های متعددی وجود دارد که از تنوع بالایی برخوردارند و یکی از آنها موزه سنگ همدان به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ این موزه رفته ایم و اطلاعاتی را درباره آن در اختیار شما قرار می دهیم. این موزه در نزدیکی تپه هگمتانه قرار دارد و همانطور که از نامش پیداست در آن سنگ هایی تاریخی نگهداری می شود. موزه سنگ بخش هويتی بسيار خوبی در قالب مجموعه ای از حكاكی ها و جنس سنگ ها از تاريخ استان همدان را معرفی می كند. سنگ ها موجود در این موزه از مناطق مختلف استان شامل همدان، رزن و اسدآباد كشف و جمع آوری شده است. گفته می شود که سنگ هایی که در این موزه نمایش داده می شوند در انبار موزه هگمتانه نگهداری می شدند كه سنگ های شاخص از بين آن ها انتخاب و در معرض نمایش قرار داده شدند. این سنگ ها به دوره های تاریخی مختلفی تعلق دارند که شامل سلجوقی، صفويه، قاجاريه و پهلوی می شود.

سنگ ها و بخش های مختلف موزه

سنگ ها و بخش های مختلف موزه

در این موزه سنگ های مختلفی نگهداری و در معرض نمایش قرار دارند. بخشی از اين سنگ ها مربوط به پايه ستون های دوره هخامنشی هستند كه در تابستان كاخی همدان قرار داشته است. سنگ های قبری نیز در این موزه وجود دارند که مربوط به دوره قاجاريه و اوايل دوره پهلوی هستند. همچنين آب نماهایی از دوره صفويه و سلجوقی نيز در اين موزه دیده می شود. این موزه به صورت روباز است و در فضایی باز سنگ ها در معرض دید عموم قرار دارند.

راه های دسترسی به موزه سنگ

برای اینکه از این موزه دیدن کنید کافی است راهی شهر همدان شوید و خود را به این شهر برسانید. برای رفتن به این موزه روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از قطار به شمار می رود که می توانید بلیط اتوبوس قطار همدان را به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این مکان برسانید. وقتی تصمیم گرفتید که به موزه بروید می توانید از وسایل نقلیه عمومی موجود در شر کمک بگیرید و خود را به این محل برسانید. از آنجایی که این موزه در شهر قرار دارد مسیر راحتی برای رسیدن به آن در پیش خواهید داشت.

بازدید از موزه سنگ همدان

بازدید از موزه سنگ همدان

برای دیدن این موزه باید در ساعات اداری مراجعه کنید و در مدت زمانی در حدود یک الی دو ساعت می توانید از تمامی بخش های آن دیدن نمائید. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به این شهر حتما از این موزه دیدن نمائید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.