ریشهر کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

0 1,089

شهر باستانی ریشهر یکی دیگر از جاذبه های ارزشمند و قدمتی بوشهر می باشد که در قسمت جنوبی این شهر و تقریبا نزدیک به ساحل قرار دارد. این جاذبه ترکیبی از طبیعت، تاریخ و زیباییست که در نوع خود بسیار بی نظیر می باشد.

اگر قصد سفر به بوشهر را دارید، بهتر است که پیش از خرید بلیط هواپیما بوشهر و بستن چمدان های تان، اطلاعاتی کامل و جامع در خصوص تمامی جاذبه های خاص و شاخص بوشهر به دست آورید تا بتوانید فهرستی از تمامی قسمت هایی که قصد بازدیدشان را دارید تهیه کنید. در این میان پیشنهاد می کنیم که در فهرست خود شهر باستانی و قدیمی ریشهر را از قلم نیندازید! در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این منطقه آشنا کنیم.

تاریخچه ریشهر

تاریخچه ریشهر

همانطور که گفتیم ریشهر در 8 کیلومتری بوشهر قرار دارد و یادگاری از عیلامی ها و پادشاهان آن زمان می باشد. در این شهر کوچک ساختمان ها و بناهای تاریخی بسیاری به جای مانده است که هر یک دارای تاریخچه ای طولانی و کهن می باشند.

کاوشگران اشیاء بسیاری در این منطقه کشف کرده اند و بر اساس تحقیقات باستان شناسی قدمت این لوازم و همچنین تمدن این شهر به 3 هزار سال هم می رسد. این شهر کوچک نه تنها توسط باستان شناسان ایرانی بلکه توسط فرانسوی ها هم مورد بررسی قرار گرفته است.

این کاوش ها در سال 1251 شروع شد و در سال 1256 به اتمام رسید و در نهایت نتایج تحقیقات شان در سال 1293 منتشر شد. در طی این کاور یک سری وسیله دیگر هم در ریشهر کشف شد، مانند کتیبه های میخی شوتروک ناهونته و بناهای بسیاری که در آن ها اشیائی همچون ظروفی از جنس سفال پیدا شد.

تمامی این آثار جای مانده مربوط به دوران عیلامی ها هستند و این یعنی اینکه مربوط به هزار دوم و سوم پیش از میلاد مسیح می باشد. آثاری شوتروک ناهونته مربوط به شاهی با همین نام بوده است که در دوره طلایی ایلامی ها حکومت می کرده است.

این ساحل در دوره های مختلف نام های بسیاری داشته است و با توجه به سنگ نوشته ها و بازخوانی آجرهایی که بر روی شان دست نوشته هایی بر جای مانده است، مشخص شده است که در گذشته ریشهر، با نام «لیان» شهرت داشته است.

لیان

ریشهر حتی در گذشته هم از موقعیت مکانی و تجاری و اقتصادی بسیار خوبی برخوردار بوده است به همین علت جزء مرزهای مهم اتصال و ارتباط تمدن شرق و غرب در سطح جهان بوده است! علت آن هم این بوده است که تمامی مرزهای جنوبی در فلات کشور با دریا همجوار بوده اند و همین باعث می شد که ساکنین هندوستان بتوانند از آب های ساحلی برای تجارت استفاده نمایند.

در مورد وجه تسمیه ریشهر هم باید گفت که این نام بر اساس کتب تاریخی به معنی خلاصه شده یک نام دیگر یعنی ریوارد اردشیر می باشد. اردشیر بابکان یکی از حاکمانی بود که در دوره حکومتی خود شهرهای بسیار زیادی را گسترش داد.

در دوره ساسانیان، ریشهر یا همان لیان از لحاظ علمی و ادبی در جایگاه بسیار مهمی قرار داشته است و بسیاری از دانمشمندان و فیلسوفان مهم بوشهر در آن منطقه زندگی می کردند. این دانشمندان کتاب های تاریخی و علمی بسیاری در زمینه نجوم، فلسفه مذهبی و… نوشته اند که برخی از آن ها در کاوش های متعدد کشف شده است.

بسیاری از ساختمان های به جای مانده در ریشهر متعلق به عیلامی عاست که برخی از مهم ترین شان شامل ساختمان شوشی ناک می باشد. بر اساس تحقیقات در ساحل ریشهر در آن زمان به فعالیت هایی همچون معماری، ساخت ظروف سفالی و فلزکاری و کشاورزی می پرداخته اند.

معرفی قسمت های مختلف

معرفی قسمت های مختلف

همانطور که گفتیم قدمت این شهر کوچک متعلق به دوره عیلامیان می باشد و با این وجود هیچگونه سبک معماری در ساسانیان در این شهرک وجود ندارد! اما در قسمت های خرابه این شهر بناهایی نیمه تخریب شده وجود دارد که شبیه به مسجد هستند و می توان گفت که در دوره اسلامی ساخته شده اند.

یکی از مهم ترین قسمت های ریشهر بناهای دیدنی و نوع معماری آن است. البته هر چند که بسیاری از این بناها تخریب شده اند، اما بازهم در نوع خود بی نظیر و جذاب اند.

ساحل ریشهر یکی از محبوب ترین و البته معروف ترین سواحل در استان بوشهر به شمار می رود که پیشنهاد می کنیم حتما یک روز خود را به صورت کامل و در کنارخانواده و دوستان تان در این ساحل دوست داشتنی سپری کنید. در واقع بسیاری از گردشگران برای تفریحات ساحلی و شنا به ساحل ریشهر می روند. ساحل ریشهر به صورت شنی بوده و همین سبب می شود که فضای مناسبی برای شنا در این منطقه وجود داشته باشد.

برای ورود به آب و شنا کردن پله هایی طراحی کرده اند که شبیه به استخر شده است. اگر به کمپ زدن و پهن کردن بساط پیک نیک در طبیعت هم علاقه داشته باشید، بد نیست که چند ساعتی را در نزدیکی ساحل کمپ بزنید. یک پارک بزرگ در کنار ساحل ریشهر وجود دارد که جای مناسبی برای کمپ زدن است.

در ریشهر یک دهکده گردشگری وجود دارد که در آن انواع تفریحات آبی برای خوش گذرانی گردشگران فراهم شده است و امکاناتی مانند رستوران با انواع غذاهای دریایی و فضایی دنج، کافی شاپ، آلاچیق برای نشستن و تماشای مناظر، شتر سواری و دوچرخه سواری دارد.

شرایط بازدید از ریشهر

شما می توانید در ساحل زیبای ماسه ای این مجموعه قدم بزنید و از حس آرامشبخش دریا لذت ببزید. مهم ترین و جذاب ترین قسمت ریشهر، بافت تاریخی و بناهای قدمتی آن هستند که قدمت این قسمت مربوط به دوران حکومت نادرشاه افشار می باشد.

در گذشته نادرشاه دستور داده بود تا یک پایگاه دریایی بسازند و در آن زمان با نام نادری شهرت داشت. بازدید از پایگاه نادری هم خالی از لطف نیست خصوصا اگر به دیدن بناهای تاریخی و سفر در دل گذشته لذت می برید! برای اطلاعات بیشتر درمورد جاذبه های گردشگری بوشهر می توانید به مجله مستر بلیط مراجعه کنید.

شرایط بازدید از ریشهر

برای بازدید از ساحل زیبای ریشهر و قسمت تاریخی آن هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید خیلی راحت برای ساعت بازدید از این منطقه برنامه ریزی کنید.

آدرس و نحوه دسترسی

آدرس: بوشهر 12 کیلومتری بندر بوشهر، ریشهر

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.