کاخ نیاوران

کاخ نیاوران کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

کاخ نیاوران کجاست؟ زمانی که اسم تهران به گوش ما می خورد در ذهن همه شهری شلوغ، پر از سرو صدا، آلودگی و دود نقش می بندد، اما باید بگوییم تهران فقط شهری پر از آدم های پر کار و پر مشغله و ماشینی نیست.

شهر تهران به عنوان یک سکونتگاه قدیمی شناخته می شود که حدود یک قرن به عنوان پایتخت از آن یاد شده است و در خود رازها و زیبایی هایی را پنهان کرده همچنین اثرهای تاریخی بی نظیری را در گوشه و کنار این شهر می توان دید که هر کدام مطلق به دوران خاصی هستند و حکایت خود را دارند.

کاخ نیاوران به عنوان یکی از مهم ترین اثرهای تاریخی شناخته شده معرفی می شود که اسرار جالبی را از آخرین شاه ایران در خود پنهان کرده است. این کاخ را در وسط یک باغ سرسبز و زیبا با وسعت 12 هکتار در شمال تهران بنا نهاده اند که می توان گفت باغ نیاوران در اوایل نی زاری بیشتر نبوده که مردم آن مناطق برای جمع نمودن نی ها به آن جا می رفتند به همین دلیل به نیاوران معروف است.

اما با گذشت زمان به مکان مورد علاقه شاه ایران یعنی محمد رضا شاه پهلوی تبدیل شد. فتحعلی شاه قاجار در زمان حکومت خود دستور داد که در منطقه نی آوران برای تفریحات تابستانی اش باغی را احداث نمایند که به جای نی زار ها ساخته شد.

معرفی کاخ نیاوران 

معرفی کاخ نیاوران 

کاخ نیاوران را در سال 1337 به دستور محمد رضا شاه ساخته اند و در آن زمان بنای کوچک باغ را تخریب نمودند. در اوایل ساخت قرار بر این بود که از این کاخ فقط برای پذیرایی از مهمانان مهم استفاده کنند اما زیبایی حیرت انگیز و خوش ساخت بودن کاخ نیاوران باعث شد که محمد رضا شاه پهلوی آن را به عنوان محل کار و زندگی خود در نظر بگیرد.

از سرسبزی و زیبایی خارق العاده کاخ نیاوران هرچه بگوییم باز هم کم گفته ایم، باغی که در زمان فتحعلی شاه ویرانه ای بیش نبوده و هیچ نوع گونه گیاهی در آن یافت نمی شد. در داخل این باغ ساختمان های متعددی را ساخته اند که هر کدام داستان های خود را دارند.

یکی از زیباترین و بهترین ساختمان هایی که در این کاخ ساخته شده، بنای صاحبقرانیه می باشد که به دستور ناصرالدین شاه قاجار آن را ساخته اند، اما در زمان حکومت پهلوی ها محمد رضا شاه آخرین دستور را صادر نمود و با ساختن کاخ نیاوران مدرن ترین کاخ سلطنتی را در ایران بنا نهاد.

یکی از عجایب کاخ نیاوران که آن را به شگفت انگیز ترین کاخ تبدیل کرده است داشتن سقف باز شو هست و در دسته اولین کاخ هایی قرار دارد که دارای این چنین سقفی هستند، بنابراین اگر در زمانی مناسب به شهر تهران سفر کنید در داخل کاخ میتوانید آسمان را بالای سر خود مشاهده کنید، در نتیجه اگر می خواهید هنگام سفر به تهران نهایت لذت را از بازدید از مکان هایی مثل کاخ نیاوران ببرید بهتر است در فصل تابستان یا بهار به این شهر مسافرت کنید.

در فصل بهار که فصل پرگردشگری برای تهران می باشد به دلیل تعطیلات نوروزی طبق معمول تمامی موزه ها پر می شوند از گردشگران و مسافرانی که از سرتاسر جهان و کشور ایران می آیند.

کاخ نیاوران به دلایل فوق العاده ای که دارد مورد توجه بسیاری از گردشگران و مسافران قرار گرفته است کسانی که همیشه در حال جستجو در بازمانده های گذشته به دنبال یافتن اسرار آن زمان هستند بدون شک در شلوغی ها نمی توانند به تاریخ خاندان پهلوی و آداب و رسوم آن ها آشنا شوند، بنابراین اگر به دنبال کشف اسرار نهفته در این کاخ هستید بهتر است سفر خود را برای اواخر بهار یعنی خرداد ماه و اوایل تابستان برنامه ریزی کنید.

کاخ نیاوران در قسمت شمالی شهر تهران و در دامنه رشته کوه های البرز واقع گردیده است. شرایط مناسب آب و هوایی و اقلیم معتدل دامنه های البرز و شرایط کوهپایه ای، وجود آب فراوان و خاک های آبرفتی در این منطقه سبب شده که محیط مناسبی برای رشد گیاهان به وجود آید.

اکثریت گونه های باغ نیاوران چنار می باشد که نزدیک به 80 درصد پوشش گیاهی این منطقه را به وجود آورده است. در باغ نیاوران می توان شاهد گونه های غیر بومی هم بود که با گذر زمان با شرایط آب و هوایی این منطقه سازگاری پیدا نموده اند.

تاریخچه کاخ نیاوران

تاریخچه کاخ نیاوران

باغ نیاوران را در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار بنا نهادند اما بنای اصلی کاخ نیاوران که مربوط به زمان حکومت پهلوی می شود را در دهه 40 و در منطقه شمیرانات تهران احداث نمودند که بعد از انقلاب اسلامی به موزه سلطنتی تبدیل گردید و تا سال 1378 با موزه ملی سعدآباد به طور مشترک آن را اداره می کردند اما از سال 1379 رسما آن را مستقل کردند.

امروزه با دارا بودن 5 موزه مختلف و فضاهای فرهنگی دیگر و خود باغ نیاوران که یکی از باغ های سه گانه بزرگ و ییلاقی شمال قدیم بوده جاذبه های بی نظیری از فرهنگ، تاریخ و طبیعت را به نمایش گذاشته اند. مجموعه کاخ نیاوران از جذابیت های طبیعی و تاریخی بسیاری و زیبایی منحصر به فردی برخوردار می باشد که بناهای موجود در آن متعلق به دو دوره از حکومت شاهان ایران باز می گردد.

همان طور که گفته شد این باغ اول به دستور فتحعلی شاه قاجار در منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و خارج از شهر تهران بنا نهاده شد که در کنار روستایی به اسم گرده وی یا گرده به قرار داشت. محمد شاه قاجار بعد از فتحعلی شاه در میان همین باغ نیاوران ساختمان کوچکی را احداث نمود و بعد از آن هم کاخ صاحبقرانیه به دستور ناصرالدین شاه قاجار در این باغ بنا نهاده شد که هر کدام ویژگی های شاخص و بارز خود را دارا می باشند.

به طور کلی آخرین بنایی که به دست شاهان قاجار در این باغ احداث گردید ساختمان کوشک احمد شاهی می باشد که در زمان حکومت پهلویان بعضی از این بناها را تخریب نمودند و کاخ نیاوران را به جای آن ها ساختند. امروزه بناهایی که داخل این باغ قرار دارند شامل کاخ اختصاصی محمد رضا شاه یعنی کاخ نیاوران، کوشک احمد شاهی، کاخ صاحبقرانیه، مدرسه اختصاصی پهلوی ها و گلخانه می باشد.

باید بگوییم که در سال 1357 کاخ نیاوران به وسیله نیروهای انقلاب مورد تصرف قرار گرفت و در سال 1360 آن را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تحویل دادند سپس در سال 1365 برای نخستین بار کاخ موزه نیاوران را بازگشایی نمودند. در مجله مستر بلیط اینگونه گفته شده است که در سال 1368 در مدرسه اختصاصی پهلوی ها مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی را راه اندازی نمودند و بعد از گذشت یک سال محیط اطراف آن را به خوابگاه پسران اختصاص دادند.

در سال 1376 شاهد بازگشایی موزه جهان نما و با گذشت یک سال کاخ صاحبقرانیه را برای بازدید عموم بازگشایی کردند، در نهایت در سال 1379 کوشک احمد شاهی را در معرض بازدید عموم مردم قرار دادند. اسنادی که در بین اموال و آثار کاخ نیاوران به جای مانده است به علت نزدیک بودن با قرن معاصر و وجود رویدادهای بیرونی و درونی حکومت پهلوی که با تاریخ معاصر ارتباط مستقیم دارند مورد اهمیت ویژه ای قرار گرفته است.

به همین دلیل برای توسعه مجموعه باغ و کاخ نیاوران قسمتی از کاخ نیاوران را که قبل از انقلاب و در زمان شاهنشاه محل سکونت مستخدم ها بوده است که بعد از انقلاب هم به انباری مخصوص اموال موزه تبدیل شده بود آن را بازسازی و مرمت نمودند در نتیجه به محل نگهداری اسناد کاخ نیاوران تبدیل شد، این بخش را در سال 1383 هم زمان با هفته میراث فرهنگی افتتاح گردید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کاخ نیاوران که در طراحی آن از طرح های ایرانی- اروپایی استفاده شده است در زمان خود محل سکونت محمد رضا شاه پهلوی و فرح و فرزندان آن ها بوده است که تا قبل از خارج شدن از ایران در آن زندگی کرده اند، از دو طبقه و یک نیم طبقه تشکیل شده که طرحی بسیار جالبی را به نمایش می گذارد.

می توان گفت فضای داخلی کاخ نیاوران از دیگر کاخ ها ساده تر به نظر می رسد اما با وجود این در نوع خود بی نظیر می باشد و زیبایی منحصر به فردی را دارا است. در این کاخ می توانید وسایل معیشت و زندگی آخرین شاه ایران را ببینید و نگاهی به آثار هنری ارزشمند و فضای زندگی آن ها بیاندازید.

کارشناسان بعد از خروج شاه از ایران به مدت 6 سال به بازسازی و مرمت ساختمان های این باغ پرداختند که شامل نقاشی بناها، مرمت گچ بری، آینه کاری ها، عوض نمودن سیستم برق رسانی و کابل ها، ایجاد سیستم تهویه هوای مناسب، عایق کاری نمودن راه و تعمیر پوشش بام ها، راه اندازی سقف متحرک کاخ، تعمیر سنگ فرش های موجود و پارکت ها، راه اندازی آسانسور، ایجاد سیستم حفاظتی دوربین های مدار بسته، مرمت نمودن مبلمان و پرده ها، مرمت تعداد بیشماری از اشیا و دیوارکوب های پارچه ای و … می شود.

وسعت این کاخ برابر با 9000 متر مربع می باشد که در طبقه اول آن محلی را برای پذیرایی از مهمانان آماده کرده اند و در طبقه آخر اتاق خواب ها و محیط های شخصی خانواده پهلوی قرار گرفته است. نیم طبقه این بنا برای فضاهای کاری مورد استفاده قرار می گرفته و همچنین اتاق خواب کوچک ترین عضو خاندان پهلوی یعنی لیلا در آن جا قرار داشته است.

معماری کاخ نیاوران بر عهده محسن فروغی بوده است که به وسیله شرکت ماپ ساخت آن شروع شده و شرکت مهندسان مشاور عبدالعزیز فرمانفرمائیان و همکاران به عنوان مهندسین ناظر و مشاور وظیفه نظارت بر این پروژه را بر عهده داشته اند. گچ بری کاخ سلطنتی نیاوران را استاد عبدالهی انجام داده است، همچنین هنر کاشی کاری بی نظیر استاد ابراهیم کاظم پور و ایلیا را می توان مشاهده نمود.

آیینه کاری های این کاخ را فردی به اسم علی اصغر بر عهده داشته است. هنگام طراحی کاخ سلطنتی از معماری ایرانی و ترکیبی از هنر پیش از اسلام و پس از اسلام الگو برداری کرده اند. طرح های چهار ضلعی این کاخ و محیط های داخلی آن معماری ایرانی را به شکلی مدرن به نمایش گذاشته است.

طراحی دکوراسیون داخلی و مبلمان به وسیله یک گروه فرانسوی به اجرا درآمده اند، همچنین در تمامی محیط داخلی کاخ رنگ کف اتاق ها و پرده ها به خوبی نمایان می باشد. در جای جا کاخ نیاوران می توان شاهد تابلوهای ارزشمند هنرمندان خارجی و ایرانی، اشیاهای تزئینی، فرش های گران قیمت ایرانی و ظرف های گران قیمت چینی بود.

در قسمت ورودی کاخ ستون های بلندی را قرار داده اند که جلوه ای بی نظیر را برای باغ ایجاد می کند، همین طور نقش های کاشی کاری در قسمت ورودی کاخ چشم هر بیننده ای را به سمت خود مجذوب می کند. کف پوش های سیاه و گرانیتی کف ساختمان نمایی دیدنی را در پیش روی ما قرار خواهد داد.

طبقه همکف

طبقه همکف

یکی از طبقاتی که بزرگترین قسمت بنا را به خود اختصاص داده است طبقه همکف می باشد که با وارد شدن به کاخ با زیبایی هایی که دارد چشم هر گردشگری را محصور خواهد کرد. فضایی با نورپردازی خاص، آیینه های بزرگی که با وصل شدن به آیینه های کوچکتر ساخته شده اند انگار ابر و باد را به نمایش گذاشته اند.

در طبقه همکف می توان شاهد ستون های تزئینی و یا نماد سقاخانه ها اثر پرویز تناولی، فرش گران قیمت مشاهیر بافت روار کرمان، ظرف های چینی با تصویر های خانواده های سلطنتی و ناپلئون که ساخت کارخانه سور فرانسه است، نقاشی های طبیعت بی جان آثاری از بهمن محصص و محسن فروغی، یک شی نقره ای که با طرح های برجسته از میوه به دکوراسیون داخلی آن نمایی بی نظیر را بخشیده و هدیه نیکلای چائوشسکو از کشور رومانی بوده، ارگ اشرف پهلوی، گلدان های برنز و چینی تولید شده از کارخانه سور فرانسه، ظرف های بلوری تراش دار ساخت چکسلواکی و قالیچه ای با طرحی از دختر ترسا و شیخ صنعان بافت کرمان بود.

اتاق غذا خوری، سینمای اختصاصی، اتاق انتظار میهمانان، تالار آبی، راهرو های فرعی و سالن پذیرایی در طبقه همکف واقع شده اند. شما هنگامی که قصد بازدید از این کاخ سلطنتی را داشته باشید می توانید بلیط هواپیمای تهران را از سایت مستر بلیط تهیه کنید و راهی سفر شوید.

اتاق پذیرایی

در سمت جنوبی کاخ نیاوران و طبقه همکف اتاق پذیرایی را با دکوراسیون خاص آن می توانید مشاهده نماید و به دلیل بزرگ بودن پنجره ها و رنگ های روشن دیوار و پرده ها بیشترین نوردهی را می توانید در این قسمت از کاخ نظاره گر باشید. وسایل و اشیاهای تزئینی بیشماری در این قسمت از خانه که محلی برای پذیرایی از مهمان بوده است قرار دارند.

نقاشی هایی را که در اتاق پذیرایی می توان دید شامل منظره کاری از آلفرد سیسلی، سه زن اثر ماری لورنس، چهره دو زن کاری از جی گلدرن، جنگی اثر مارویک کرلامینگل، موتمارتر پاریس اثر اوتریلو، نقاشی از فرح دیبا اثر ویدال کورداس، تصویر محمد رضا شاه پهلوی اثر وی اف دراپر، پیانو تولید آلمان و هدیه ای از طرف وزارت امور خارجه آلمان، پیکره های گلی که مربوط به قبل از دوره اسلام می باشند و مفرغ لرستان مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح، می شود.

همچنین در سمت راست اتاق پذیرایی می توان شاهد قالیچه ای با طرح اسلیمی بافت کاشان، فرشی با بافت کارگاه غفاریان و طرح اسلیمی بود. در قسمت میانی اتاق فرشی با طرح اسلیمی و بافت اصفهان قرار گرفته است و در سمت چپ اتاق هم فرشی دیگر با طرح لچک ترنج و بافت کارگاه غفاریان اصفهان، فرش بافت کارگاه صدقیانی تبریز با طرح ترنج و اسیلمی بود.

اتاق غذا خوری

اتاق غذا خوری

در قسمت جنوب شرقی طبقه همکف کاخ نیاوران اتاق غذا خوری قرار گرفته است که در آن مانند اتاق پذیرایی وسایل و تزئینات بیشماری را می توان مشاهده نمود.

سرویس های غذا خوری که به سفارش دربار شاه ساخته شده اند عبارت اند از: رزنتال و باواریا در کشور آلمان، موزر در چکسوالی و باراکا در فرانسه که همگی اشیاهایی بسیار گران قیمت می باشند. مبل های ساخت کشور فرانسه، ظرف های نقره تولید شده در کشور انگلیس در قرن نوزدهم، ظرف های نقره با روکش آب طلا ساخت کشور فرانسه، فرش طرح شاه عباس بافت اصفهان و شمعدان های باراکای فرانسه را می توان در این اتاق مشاهده نمود.

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن در طبقه همکف بسیار متفاوت تر از دیگر قسمت ها طراحی شده است. رنگ های تیره به کار رفته در این قسمت و نورپردازی خاص آن در دکوراسیون تفاوت بی نظیری را بین این قسمت و سایر قسمت ها دیگر ایجاد کرده است.

وسیله های مختلف را می توان در اتاق نشیمن دید که شامل نقاشی روباه اثر شارل ورلا، نقشی بدون عنوان اثر جی والونا، سفال های تمدن آمریکای جنوبی، گلدان های جفت از پایه ماشه، گلدان هایی که در قرن 19 میلادی در کارخانه ساتسوما در ژاپن ساخته شده اند، ظرف های تزئینی با روکش طلا هدیه ای از طرف ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا در سال 1973 و فرش بافت بختیاری با طرح قاب قابی می باشد.

سینمای اختصاصی

در قسمت شرقی طبقه همکف سینمای اختصاصی شاه قرار گرفته که مساحت آن به 400 مترمربع می رسد. در سینمای اختصاصی سالن اصلی، اتاق آپارات، رختکن و مکانی برای کنترل و تنظیم نور، صدا و پخش فیلم وجود دارد.

دکوراسیون کار سینمای اختصاصی پارلز سویگنی است که طرحی فوق العاده بی نظیر را انجام داده و ویژگی های منحصر به فرد آن که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. شامل لوسترهایی از میله های آلومینیومی و پرده های موزیکال ریلی می شود که زمان حرکت دادن آن ها صدایی دلنشین را به گوش خواهید شنید.

اشیاهای مختلفی را در این سینما می توان مشاهده کرد که شامل دستگاه تنظیم نور فضا، دستگاه تنظیم و میکس صدا، دوربین های 8 میلی متری فیلیپس و یک دوربین 16 مگاپیکسلی هورتسون در اتاق آپارات، مبل های فرانسوی ساخت شرکت کنول، در و دکوراسیونی ترکیب از آئینه و برنز و تابلوهای نقاشی و آثار هنری مدرن می باشد.

سالن اختصاصی سینما برای مدت های زیادی بازدید نداشته است و بعد از تصویب اداره کل موزه ها عملیاتی برای بهسازی روی آن صورت گرفت و در سال 95 در آن را برای بازدید عموم باز کردند.

سینمای اختصاصی

تالار آبی

در قسمت شمالی طبقه همکف کاخ نیاوران قسمتی با 350 متر مربع رو به روی اتاق پذیرایی قرار گرفته که جایی برای پذیرایی از درباریان بوده و با چند پله از سطح همکف جدا شده است.

مهمانی سال نو 1356 که رئیس جمهور وقت آمریکا جیمی کارتر هم در آن حضور داشته است در این اتاق برگزار شده و علت نام گذاری آن هم بودن یک آبنمای بسیار زیبا رو به روی تالار در داخل باغ و رنگ های آبی دیوارهای این اتاق و پرده های آن می باشد.

گچ بری های خیره کننده سقف و دیوارها، ارتفاع سقف تالار، لوسترهای کریستالی و دو عدد گوبلن که بافت کشور فرانسه می باشد و مربوط به قرن های 17 و 18 میلادی است در قسمت جنوبی تالار زیبایی بی نظیری را به نمایش گذاشته است. عملیات تغییر دکوراسیون و تجهیزات تالار آبی در دست اجرا بود که با پیروزی انقلاب اسلامی این کار را متوقف نمودند.

تا مدتی از تالار آبی استفاده نمی شد اما بعد از گذشت چند سال کارشناسان تصمیم گرقتند که از این مکان برای به نمایش گذاشتن پارچه و لباس های سلطنتی استفاده نمایند و پارچه های ارزشمندی که از کشورهای اروپایی و آسیایی هدیه داده شده اند را به نمایش بگذارند.

همچنین پارچه هایی که در کارگاه های ایران تولید شده اند مثل زربافت، ساتن، ابریشم و سوزن دوزی های مناطق مختلف و صنایع دستی هنرمندانی مثل مهتاب نوروزی را به نمایش درآورده اند.

بعد از پیروزی انقلاب کارهایی برای این مکان انجام دادند که شامل آماده سازی فضای نمایشی، چیدن آثار، ایجاد مسیری برای بازدید، تحقیق و پژوهش، آماده سازی و انجام عملیات حفاظتی و مرمتی بر روی اثر های مختلف می شد. در سال 1391 در روز جهانی میراث فرهنگی این موزه را افتتاح نمودند. در بعضی مواقع این تالار را برای برگزار نمودن نمایشگاه های خاص در اختیار مجموعه های دیگر قرار می دهند.

اتاق انتظار مهمان

در قسمت جنوب غربی طبقه همکف و در کنار راه پله آن اتاقی را برای انتظار مهمانان قرار داده اند. اشیاهای مختلفی در آن قسمت وجود دارند که شامل نقاشی منظره بندر آنتور اثر وان ودت، نقاشی منظره نارنجی اثر ایران درودی، نشان مهر اهدایی از طرف دولت پاکستان در سال 1967 میلادی به دربار شاهنشاهی و تندیس زنان سابین کاری از ژلن بولون می شود.

اتاق انتظار مهمان

نیم طبقه

در طبقه وسط کاخ نیاوران قسمتی را به عنوان نیم طبقه طراحی کرده اند که اندازه آن نصف طبقات دیگر می شود. در این طبقه می توان اتاق منشی فرح دیبا، اتاق خواب لیلا، اتاق کنفرانس، اتاق کار و اتاق ندیمه ها را مشاهده نمود که به علت نامناسب بودن مسیر بازدید فقط از کنار درهای بسته آن می توان رد شد.

در سالن نیم طبقه اشیاهایی وجود دارد که از دید بینندگان پنهان می باشد، این اشیا شامل نقاشی سه قابی با منظره شمیران کاری از ماکرولاکیس، پاراوان با تصویرهایی از چین باستان تولید شده در کشور چین، پاراوان منبت و مشبک کاری شده از پاکستان و مجسمه سنگی بودا در قرن سوم میلادی از کشور پاکستان می باشد.

طبقه آخر کاخ

در آخرین طبقه از کاخ نیاوران اتاق های خصوصی خانواده شاه قرار دارد. تصور کردن شیطنت های کودکانه و جریان زندگی در این طبقه به درک نمودن این مکان کمک شایانی می کند.

در قسمت های بیرونی این اتاق ها اشیاهای مختلفی را به نمایش گذاشته اند که شامل تصویری از فرح پهلوی کار کریم روحانی، تابلو ساحل لاجوردی اثر مارک شاگل، فرش بافت کارگاه صیرفیان اصفهان با طرح قاب گنبد، تابلویی از رودخانه و دره اثر هوشنگ سیحون و چند گوبلن بافت فرانسه متعلق به سال 18 میلادی می باشد.

قسمتی های مختلفی که در این اتاق می توان مشاهده نمود شامل موارد زیر می شوند که توضیح مختصری از هرکدام برای شما قرار داده ایم.

اتاق مطالعه شاهزاده علیرضا

این اتاق را برای مطالعه مورد استفاده قرار می داده اند و به اتاق علیرضا هم راه دارد. برنامه درسی علیرضا هم اکنون بر روی دیوار این اتاق مشاهده می شود.

اشیایی تزئینی و وسایلی که در این اتاق قرار دارند شامل ماکت ناو دریایی مدل p220 تولیدی کشور فرانسه در سال 1976، قالیچه بافت قم 40 رج، مجموعه پلاک های ناوگان دریایی پهلوی دوم و نشان یاد بود اولین پرواز مستقل علیرضا پهلوی با هواپیمای بونانزا می شود.

طبقه آخر کاخ

 اتاق خواب فرحناز پهلوی

از دیگر اتاق هایی که در طبقه آخر کاخ نیاوران می توان مشاهده کرد اتاق خواب فرحناز پهلوی می باشد که رنگ دیوارهای آن را با رنگ صورتی و فضایی کاملا دخترانه پوشانده اند.

سرویس بهداشتی و حمام مخصوص فرحناز در بیرون اتاق خواب قرار گرفته است. این اتاق به اتاق مطالعه فرحناز راه دارد و اشیاهای مختلفی را می توان در آن مشاهده نمود که شامل تابلوی گل رز اثر عباس کاتوزیان، قالیچه ای با طرح محرابی و بافت تبریز و تابلویی بدون عنوان اثر رابرت ولکر می باشد.

اتاق مطالعه فرحناز پهلوی

محمد رضا شاه برای هر کدام از فرزندان خود اتاق مطالعه هایی جداگانه را در نظر گرفته بود که اتاق مطالعه فرحناز پهلوی یکی از آن ها می باشد. دکوراسیون این اتاق با اتاق خواب او بسیار هماهنگ می باشد و اشیاهای مختلفی در آن قرار دارد.

که شامل تابلوی بدون عنوان کاری از جی نیورت، قالیچه ای با طرح گل فرنگی و بافت کاشان، عروسک های چوبی و پارچه ای تولید شده از کشور روسیه، مجسمه های چینی ساخت لادرو کشور اسپانیا، مجسمه های برنزی کاری از پی یر جی میئه و قفسی تزئین شده با پرندگان تاکسیدرمی شده، می شود. محیط کناری اتاق مطالعه هم جایی برای نگهداری لباس های او بوده و تعدادی از آن ها را هم به نمایش گذاشته اند.

یکی از روش های رزرو هتل در تهران، روش آنلاین به شمار می رود که در زمان شما صرفه جویی می کند.

محل های خصوصی شاه و همسرش

در قسمت جنوبی آخرین طبقه از کاخ نیاوران محیط های مختلفی به فضاهای شخصی محمدرضا شاه پهلوی و فرح دیبا همسرش اختصاص داده شده بود که آن ها را برای شما معرفی خواهیم نمود.

اتاق لباس

محیط نسبتا کوچکی را در طبقه آخر کاخ نیاوران مشاهده خواهید نمود که اجازه ورود به آن جا را ندارید اما می توانید در پشت شیشه ها به تماشای چند نوع از لباس های فرح دیبا بپردازید. این لباس ها کار دست هنرمندان ایرانی می باشد که بسیار زیبا و دیدنی می باشند.

اتاق آرایش فرح دیبا

قسمتی از طبقه آخر این کاخ را به محلی برای آرایش فرح دیبا اختصاص داده بودند که علاوه بر اینکه از وردی می توان وارد آن شد به اتاق خواب فرح هم به طور مستقیم راه دارد. هم اکنون تعدادی از وسیله های همسر شاه را می توان در این مکان مشاهده نمود.

اتاق نشیمن

از دیگر اتاق‌هایی که در این طبقه قرار گرفته است اتاق نشیمن مخصوص دورهمی های خانوادگی و مهمانان خصوصی بوده است. زیبا ترین اشیایی که می توان در این قسمت مشاهده نمود تصاویر نقاشی شده فرح دیبا و فرزندانش علیرضا و فرحناز می باشد که اثر ویدال کودراس می باشد.

استراحتگاه محمد رضا شاه پهلوی

 یکی از اتاق هایی که مورد استفاده محمد رضا پهلوی بوده است اتاق استراحت بوده که برای استراحت نیمروزی خود از این اتاق استفاده می نموده و اشیاهای بی نظیری را در این اتاق می توان مشاهده نمود.

که شامل میز تحریر نقاشی بر روی چوب تولید شده در قرن 18 میلادی که ساخت کشور فرانسه می باشد، مبلمان تولیدی کشور فرانسه، فرش طرح لچک ترنج بافت تبریز، نقاشی چهره دو زن هدیه سناتور محسن فروغی به مناسبت تاجگذاری در سال 1341 که اثر ژان مارک ناتی می باشد، تابلو فرشی با تصویر پهلوی اول و همسر وی تاج الملوک و خوشنویسی و تذهیب مدح چهره حضرت محمد (ص) که هدیه منوچهر صانعی به دربار بوده است، می باشد.

محل های خصوصی شاه و همسرش

اتاق خواب شاه و همسر وی

دکوراسیون اتاق خواب محمد رضا شاه پهلوی و همسرش فرح دیبا را به رنگ طلایی و شیری چیده اند. تمامی مبلمان و تخت موجود در آن ساخت کشور فرانسه می باشد. کف اتاق خواب را با فرش بافت تبریز و طرح بته و جقه و قالیچه بافت کاشان طرح محرابی پوشش داده اند.

سقف کاخ نیاوران

یکی از ویژگی هایی که می تواند نظر هر گردشگری را به خود جلب کند سقف باز شوی این کاخ می باشد که در نوع خود منحصر به فرد است. این سقف را طراح آن برای استفاده از نور طبیعی مطرح کرده بود که با موافقت تمام مشغول به ساخت آن شدند.

این سقف در قسمت میانی کاخ قرار گرفته و متحرک و باز شود می باشد که وسیله ای برای تهویه هوای مناسب، تامین نور و زیبایی بوده است. سازه بالای سقف از جنس آلومینیوم و شیروانی بوده که تابلو فرمان و موتور آن به صورت مکانیکی کار می کنند. سیستم جعبه دنده آن هم ساخت کشور آلمان می باشد.

عمارت کوشک احمد شاهی

از دیگر عمارت هایی که در این باغ مشاهده می شود عمارت کوشک احمد شاهی می باشد که در اواخر دوره قاجاریان برای استراحتگاه ییلاقی احمد شاه با مساحتی حدود 800 متر در قسمت میانی باغ ساخته شد و دارای دو طبقه با سقف شیروانی می باشد. از ویژگی های دیدنی این بنا نمای آجری به کار رفته در نمای بیرون عمارت و تزئینات روی آن می باشد. ورودی این عمارت در قسمت جنوبی قرار گرفته و با چند پله از کنار یک حوضی پوشیده شده از کاشی به عمارت کوشک احمد شاهی منتهی می گردد.

کاخ صاحبقرانیه

در زمان حکومت قاجاریه و در سال 1267 ناصرالدین شاه دستور داد که کاخی را در باغ نیاوران بسازند که شامل دو طبقه می شود. در این دو طبقه شاه نشین، کرسی خانه، حمام و حدود 50 خانه که هر کدام 4 اتاق داشته اند و یک ایوان برای زن های او قرار گرفته است. ناصرالدین شاه بعد از 31 سال حکومت خود را صاحب قران نامید به همین علت این کاخ مشهور به صاحبقرانیه می باشد.

بعد از ناصرالدین شاه فردی دیگر به اسم مظفر الدین شاه قاجار تغییراتی را در ساختمان به وجود آورد که از جمله آن ها تخریب حرمسرا بود. فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه در حیاط این کاخ امضا گردید. در زمان حکومت پهلوی اول برای مراسم ازدواج محمد رضا و فوزیه این کاخ را بازسازی می کنند اما به دلیل سرمای شدیدی که در آن سال رخ داد مراسم ازدواج را در مکانی دیگر برگزار نمودند.

در مورد معماری کاخ صاحبقرانیه باید بگوییم که بنایی با سقف شیروانی سبز رنگ و نمایی سفید می باشد. برای طراحی این کاخ از آیینه کاری و شیشه های رنگی بی نظیری استفاده شده است و گچ بری های منحصر به فرد آن را هنرمندان ایرانی را انجام داده اند.

این کاخ از چند بخش مختلف تشکیل شده که در تمامی قسمت های آن می توان شاهد تابلوهای نقاشی بی نظیری بود که روی بعضی از آن ها عکس شاهان قاجاریه را به نمایش در آورده اند. یکی از بخش های مهم این کاخ موزه جهان نما می باشد که برای نگهداری اشیای زینتی در نظر گرفته شده است.

عمارت کوشک احمد شاهی

موزه جهان نما

بعد از گذشت مدتی از حکومت پهلوی و در سال 1355 در قسمت غربی عمارت صاحبقراینه برای نگهداری از آثار و اشیا هنری که به فرح دیبا هدیه داده شده بود و یا آن ها را خریداری کرده بود، چهار سالن را در یک طبقه همکف و سالنی در زیرزمین بنا نهادند.

در این تالار می توان اثر های بی نظیری را مشاهده نمود که از بین آن ها فرش های نفیس، لوسترها، سپرکوب های طلا، ساعت رومیزی، اسطرلاب، گلدان های دست ساز و مبل های گران قیمت دیدنی تر می باشند.

در سقف تالار وسط موزه جهان نما نقاشی هایی بر روی چوب با طرح گل و مرغ مشاهده می شود. در سال 1376 موزه دیدنی جهان نما را بازگشایی نمودند. برای رفتن به این موزه کافی است که مسیر کاخ نیاوران را بلد باشید و راهی کاخ صاحبقرانیه شوید، موزه جهان نمای هم در این کاخ قرار گرفته است.

شرایط بازدید از کاخ نیاوران

برای بازدید از کاخ نیاوران می توانید با خرید بلیط هواپیما تهران راهی سفر شوید و خود را به این جاذبه تاریخی بی نظیر برسانید در تمامی روزهای سال به غیر از 9 و 19 محرم، 21 ماه رمضان، 14 خرداد، 28 صفر و 25 شوال می توان به بازدید از این مکان رفت.

ساعت کاری این کاخ سلطنتی در 6 ماه اول سال از ساعت 9 صبح تا 7 غروب می باشد و باجه بلیط فروشی آن از ساعت 9 صبح تا 6 غروب در حال فعالیت می باشد و در 6 ماهه دوم سال برای بازدید از این مکان باید از ساعت 8 صبح تا 5 غروب مراجعه نمایید.

باجه فروش بلیط آن هم از ساعت 8 صبح تا 4 بعدظهر مشغول به کار هستند. موزه جهان نمای این اثر تاریخی یکی از مکان هایی است که هنگام رفتن به آن جا نباید از بازدید آن بگذرید. به طور کلی می توان این گونه بیان نمود که کاخ نیاوران تهران یکی از مجموعه های بسیار دیدنی است که به غیر از عمارت های باشکوه از طبیعت بی نظیر هم بهره می برید. برای رفتن به این محیط تاریخی می توانید بلیط مورد نظر خود از طریق اینترنت تهیه نمایید.

سقف کاخ

 آدرس و نحوه دسترسی به کاخ نیاوران

کاخ نیاوران در شمال تهران و منطقه نیاوران قرار گرفته است. می توان گفت قسمتی از کاخ سلطنتی نیاوران به پارک نیاوران وصل شده است. این کاخ در خیابان باهنر تهران واقع شده که میدان نوبنیاد را به میدان تجریش متصل می کند.

برای اینکه بتوانید خود را از طریق مترو به این کاخ برسانید باید به دنبال ایستگاه تجریش بگردید و بعد از اینکه از ایستگاه تجریش پیاده شدید باید به وسیله اتوبوس یا تاکسی به سمت میدان نیاوران یا همان باهنر راهی شوید و در آن جا مجموعه کاخ سلطنتی را مشاهده خواهید نمود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *