تماشاگه موزه زمان

تماشاگه موزه زمان؛ معرفی + راه های دسترسی

موزه ها، از گذشته تا به امروز، برای نگه داری از اشیا بسیار قدیمی و افزایش اطلاعات، کاربرد داشته اند؛ و علاوه بر این که مکان های تحقیقاتی محسوب می شوند، بسیار هم زیبا هستند زیرا در موزه انواع وسایلی وجود دارد که شاید قدمت آن مربوط به سالی باشد که ‌حتی افراد نمی توانستند به راحتی به یکدیگر ارتباط برقرار کنند و با دود به یکدیگر پیغام می فرستادند. حال اگر به مقاله تاریخی علاقه مند هستید، حتما تا انتها با مستر بلیط همراه باشید تا موارد نگفته راجع به تماشاگه موزه زمان هم برای شما شرح دهیم.

معرفی تماشاگه موزه زمان

کشوری مانند ایران که تاریخچه بسیار غنی دارد، حتما باید موزه هایی هم داشته باشد که عموم را از گذشته مطلع کند و برای متوجه شدن تاریخ علاوه بر خواندن کتاب های مختلف، باید اشیا را هم به چشم ببینیم تا خوب تاریخ را درک کنیم. همچنین اگر موزه ها وجود نداشتند، خیلی از وسایل مهم کشور مانند تاج ها و… آسیب می دید و یا افراد سو استفاده گر از آن ها برای منفعت خود استفاده می کردند.

موزه تاریخ یا همان تماشاگه تاریخ، یکی از بزرگ ترین و کامل ترین موزه های ایران به شمار می آید که انواع و تعداد بسیار مختلفی از وسایل قدیمی در آن قرار دارد. شاید با خود بپرسید در اصل موزه چیست؟ باید در جواب بگوییم که موزه، محلی است که تمام وسایل گران بها و با ارزش را در آن قرار می دهند و وسایل مذکور متعلق به کشور است و هیچ فردی نمی تواند از آن ها استفاده شخصی کند.

تماشاگه هم از این موضوع مستثنا نیست و همانند دیگر موزه ها، وسایل بزرگ و کوچک تاریخی را در خود جای است. همچنین جالب است بدانید که تماشاگه تاریخ به معنی تماشا خانه در زمان گذشته بوده است و از گذشته تا به امروز، موزه تاریخ را با نام تماشاگه می شناسند.

تاریخچه

تاریخچه تماشاگه موزه زمان

طبق اطلاعاتی که مجله مستر بلیط سعی کرده است برای شما فراهم کند، وسایلی که درون این موزه قرار دارد، متعلق به  ۲۰۰ سال گذشته هستند و محققان عقیده دارند که در آن زمان قاجار ها بر کشور حکمرانی می‌ کردند. همچنین قدمت ساخت این موزه هم مربوط به ۱۰۰ سال پیش است و با مرور زمان آن را مرمت کرده اند و نگذاشتند که این موزه شکل و ظاهر خود را از دست بدهد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

تماشاگه موزه زمان بسیار بزرگ سه طبقه، که در سه قسمت آن بخش های مختلفی واقع شده، است. مثلا در یک قسمت رستوران و در بخش های دیگر موزه قرار دارد. همچنین اجسامی که در این موزه قرار گرفته اند بسیار دقیق و جزئی هستند مثلا از قاشق طلای شاه قاجار تا تخت و تاج آن ها در این موزه قرار دارد و به همین دلیل تماشاگه تاریخ، یکی از مجهز ترین و بزرگترین موزه های کشور به شمار می رود.

تماشاگه تاریخ، دارای حیاط بسیار بزرگی هم است؛ زیرا در گذشته این موزه یکی از کاخ ها و خانه های مهم قاجار به شمار می رفت و به دلیل این که این خانه ارزشمند بود، آن را به عنوان موزه تاریخی برگزیدند. زمانی که وارد این مجموعه شوید، به خوبی می توانید در همه جای عمارت و وسایل، عمق قدمت را متوجه شوید و احساس کنید که درب  ۲۰۰ سال پیش روبه روی شما گشوده شده است.

البته تمام وسایل های موجود در تماشاگه تاریخ فقط متعلق به زمان قاجار نیست؛ وسایل گران بهای ۲۰۰ سال گذشته تا به امروز در این موزه وجود دارد که برخی از مهم ترین آن ها شامل تابلوهای نقاشی کمال الملک، ظروف ها، معرق کاری ها، نقاشی های استاد فرشچیان و… هستند.

طبقه همکف

در طبقه هکمف، وسایل های جدیدتر قرار دارند. وسایلی که عمر کم تری نسبت به اشیا قاجار دارند و برخی از آن ها که متعلق به زمان معاصر هستند در این طبقه قرار گرفته اند؛ همچنین در زیر هر یک از وسایل ها، می توان شاهد توضیحات و قدمت آن بود.

طبقه اول

در طبقه اول هم وسایل و اشیا گران بها تر و قدیمی تری وجود دارد که معمولا متعلق به شاهان قاجار و پهلوی است. البته به قدری این موزه مجهز و کامل است، که شما حتی جزئی ترین وسایل ها را هم می توانید در این موزه مشاهده کنید.

مثلا همان قاشق های قدیمی که در بالا مثال زدیم، یکی از جزئی ترین و کوچک ترین وسیله های این موزه است. البته وسایل با ارزش تری هم همانند تابلو ها و ظروف ها در این موزه قرار گرفته اند که همه تحت محافظت هستند و کسی اجازه دست زدن به آن ها را ندارد.

طبقه آخر

طبقه آخر تماشاگه تاریخ، شامل کافی شاپ و رستوران است که توریستان و بقیه عموم می توانند از آن جا استفاده کنند. البته به یاد داشته باشید که نمی توانید غذا را به طبقاتی که وسایل قرار دارند  ببرید؛ فقط می توانید در طبقه مخصوص، غذا را سرو کنید. منظور از غذا، غذاهای رستورانی نیست، فقط غذاهایی مانند نوشیدنی ها، کیک و… سرو می شود در حدی که عموم بتوانند کمی رفع گرسنگی کنند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

موزه تاریخ تهران متاسفانه از سال 1383 تا به امروز تعطیل شده است. دلیل بسته شدن این مجموعه کاملا مشخص نیست و هر کس نظری دارند، اما می توان حدس زد که بخاطر هزینه های زیاد این موزه بسته شده است. در گذشته بازدید از آن هیچ محدودیتی نداشت و همه عموم طبق ساعات معین می توانستند از آن جا بازدید کنند و حتی می توانستند وقت یا زمان هم رزرو کنند تا در ساعت مشخص، به آن جا بروند.

راه های دسترسی به تماشاگه موزه زمان

تماشاگه موزه زمان در استان تهران و خود شهر تهران واقع شده است که معمولا توریستان و گردشگران با تهیه کردن بلیط هواپیما تهران، به پایتخت می آیند و سپس به بازدید کردن از مکان های تاریخی و گردشگری می روند. همچنین  بازدید کردن از این مجموعه در گذشته، با هر وسیله نقلیه ای امکان پذیر بود و هیچ محدودیتی وجود نداشت. البته با وجود این که این موزه حیاط دارد اما ماشین ها نمی توانستند وارد آن جا شوند.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *