موزه دفاع مقدس تهران

موزه دفاع مقدس تهران؛ معرفی + راه های دسترسی

همه ما می دانیم که دفاع مقدس، چقدر برای ایران و ایرانی ارزشمند است و به همین دلیل انواع موزه ها، فیلم ها و تئاترهایی در موضوع دفاع مقدس تولید شده اند تا همه مردم بتوانند به خوبی از جزئیات جنگ، آگاه شوند. همچنین این موزه ها، می توانند یاد آور زحمات و سختی هایی باشند که مردم برای حافظت از کشور ایران کشیده اند و ما باید آن ها را مقدس نگه داریم.

یکی از همین موزه های بسیار معروف موزه دفاع مقدس تهران است که یکی از کامل ترین موزه های مربوط به جنگ است. حال تا انتها با مجله مستر بلیط همراه شوید تا شما را کاملا با این موزه آشنا سازیم.

درباره

معرفی موزه دفاع مقدس تهران

موزه دفاع مقدس تهران، یکی از بزرگترین و کامل ترین موزه ها در تهران، که تمام جزئیات دفاع مقدس را کامل نشان داده، است. به گونه ای که اگر شما اطلاعاتی از جنگ ندارید، کافی است سری به این موزه بزنید تا از اول تا انتهای جنگ و دفاع مقدس ایران را متوجه شوید.

این مجموعه بسیار بزرگ، در پارک آب و آتش واقع شده است که شما می توانید در کنار بازدید از موزه، به پارک هم سری بزنید و تفریح کنید. همچنین موزه دفاع مقدس، نام کامل شهیدان، انواع جنگ ها و تالارهای مختلف را نشان می دهد که شما نسبت به سلیقه می توانید از آن ها بازدید کنید. اگر هم به علاقه دارید که برای شهدای گم نام فاتحه بخوانید، می توانید در قسمت شهدای گم نام، برای چند تن از این بزرگواران دعا بخوانید.

تاریخچه

این موزه که درون پارک آب و آتش واقع شده، تقریبا تازه تاسیس است؛ اما با وجود این که یک موزه جدید محسوب می شود، طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. همچنین در داخل این موزه انواع وسایل و مطالب مربوط به ۸ سال جنگ دفاع مقدس می باشد. اگر راجع به قسمت های مختلف این موزه کنجکاو هستید، حتما با مستر بلیط در ادامه همراه باشید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

موزه دفاع مقدس، دارای بخش ها و قسمت های مختلفی است که از هر قسمت می توانید به راحتی بازدید کنید. همچنین همان طور که در مطالب بالاتر هم گفتیم، این مجموعه درون پارک آب و آتش واقع شده که این پارک بسیار بزرگ هم از بخش های بسیار مختلفی تشکیل شده است؛ موزه دفاع مقدس، با تالارهای متفات از هم جدا شده است و درون هر تالار، یک مبحث وجود دارد.

برخی از این تالارها عبارت اند از؛ تالار شهادت، پروانه، سر انجام، دفاع، آستانه، پیروزی، خیرت و حقانیت. البته علاوه بر تمامی تالارهای جدا، آبنما و سالن همایش هم وجود دارد که برای کفنرانس های بزرگ و شرح دادن مطالب از آن استفاده می کنند‌.

تالار شهادت

تالار شهادت

این تالار که یکی از بزرگترین تالارهای موزه است، مربوط به افرادی که به شهادت رسیده اند، و همه اطلاعات راجب به انواع شهادت در این تالار توضیح داده شده است. همچنین پرژکتورهایی در این تالار قرار گرفته است که برای همایش ها به کار می رود و در برخی از روزها اطلاعاتی درباره شهادت و دیگر مسائل دفاع مقدس، برای‌‌ افراد شرح داده می شود. اگر به پارک آب و آتش رفتید، حتما در موزه دفاع مقدس از تالار شهادت بازدید کنید زیرا به خوبی می تواند احساسات شما را جریحه دار کند.

تالار پیروزی

این تالار، سالن موفقیت های انقلاب اسلامی در جنگ است و تمام موفقیت های ریز و کوچک کسب شده در دفاع مقدس را برای شما شرح می دهد. این تالار، یکی از زیباترین تالارهای موزه به شما می رود و این زیبایی به دلیل پیروزی های ایران در جنگ است.

همچنین تالار پیروزی به گونه ای طراحی شده است که با وارد شدن در آن، احساس می کنید درون جنگ قرار گرفته اید؛ زیرا دیوارها، کلاه ها، پلاک های اسم و.. که به طرز مخصوصی چیدمان شده اند، این حس را به شما منتقل می کنند. اگر به دنبال احساسات خوشایند بعد از جنگ هستید، حتما به تالار پیروزی بروید.

تالار پروانه

تالار پروانه ها، برای شهیدان گم نام ساخته شده است و به دلیل پاکی و معصومیت آن ها، به پروانه لقب داده شده اند. این شهدان گم نام، افرادی هستند که در جنگ پلاک اسم نداشتند یا این که پلاک آن ها گم شده بود؛ همچنین برخی از این افراد گم نام به تازگی پیدا شده اند و چیزی به جز استخوان از بدن آن ها بجا نمانده است.

تالار دفاع

همان طور که از اسم این تالار مشخص است، مربوط به دفاع می شود و تمامی مطالب این بخش راجع به این که دفاع چیست و نحوه دفاع کردن چگونه است. درون این تالار، نام مرزهای ایران که بیشتر مورد حمله قرار می گرفتند قرار گرفته است و نام تمام افراد سر گروهی که جان خود را از دست دادند، مانند سردار ها و … در این تالار وجود دارد. با قدم زدن درون این تالار، می توانید به خوبی متوجه شوید که چگونه افراد برای حفاظت از یک میلی متر خاک ایران، جان خود را با افتخار از دست دادند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

این مجموعه به دلیل این که درون پارک آب و آتش قرار گرفته است، با بازگشایی این مجموعه باز و بسته می شود؛ یعنی شما می توانید همه روزه به جز روزهایی که تعطیل رسمی می باشد، از طی ساعات ۹ تا ۱۷ از این مجموعه بدون هیچ محدودیت و شرایط مخصوص سنی، بازدید کنید.

راه های دسترسی به موزه دفاع مقدس تهران

همان طور که در مطالب بالاتر هم به موقعیت مکانی این موزه تاکید کردیم، موزه دفاع مقدس درون پارک آب و آتش و در تهران واقع شده است که اگر شما قصد دارید از دیگر شهرستان ها برای بازدید از آن سفر کنید، می توانید بلیط اتوبوس تهران یا بلیط هواپیما را تهیه کنید و کاملا راحت به آنجا سفر کنید. همچنین می توانید با هر وسیله نقلیه ای که در اختیار دارید، به پارک آب و آتش بروید و وسیله خود را به داخل مجموعه ببرید.

اما به یاد داشته باشید که وسیله نقلیه فقط‌ تا جلوی درب موزه حق وارد شدن دارد و هیچ گونه وسیله نقلیه ای حق ورود به داخل مجموعه را ندارد. امیدواریم که با بازدید کردن از این پارک، اگر خاطره ای دارید برایتان زنده شود و یا این که اطلاعاتی راجب دفاع مقدس ندارید، بتوانید اطلاعات کافی را به دست آورید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *