پل لاتیدان؛ معرفی+راه های دسترسی

0 406

در کشوری زندگی می کنیم که دارای چهار فصل است که در عین واحد هم می تواند سرما را داشته باشد و هم گرما را. این موضوع باعث می شود سفر در ایران منحصر به فصول گرم سال نباشد و در هر زمان که تصمیم بگیرید می توانید منطقه ای را که آب و هوای مناسب برای سفر دارد را انتخاب کنید. در فصل بهار و تابستان به قسمت های شمالی و مرکزی سفر کنید و در فصول پائیز و زمستان هم می توانید به قصد جنوب بار سفر را ببنید.

بندر عباس شهری بندری در جنوب کشور است که دارای آب و هوائی گرم و مرطوب است. این باعث شده است که در اواخر پاییز و زمستان بهترین زمان برای سفر به این شهر بندری باشد. این شهر دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار است. اگر قصد سفر به این شهر را دارید بهتر است زمان زیادی را برای گذراندن وقت در این شهر بگذارید تا به بتوانید به تمام جاذبه های گردشگری آن را بتوانید بازدید کنید. در ادامه شما را با یکی از جاذبه های تاریخی این شهر یعنی پل لاتیدان آشنا می کنیم.

سفر به جنوب

معرفی پل لاتیدان

هنگامی که در سال 1372 سیل در روستای نیم کار در بخش خمیر در استان هرمزگان رخ داد و تن گرد و غبار را شسته بود، پل لاتیدان مانند ققنوس از خاکستر ظاهر شد. این بنا بر فراز رودخانه کل یا آب شور به عنوان بخشی از جاده صفویه ساخته شده است برای کاروانیانی که شیراز را به بندرعباس وصل می کنند.

پل لاتیدان یکی از طولانی ترین پل های تاریخی ایران به حساب می آید. طول آن بیش از یک کیلومتر است و در طول خود 233 ستون دارد و سه برابر طولانی تر از سی و سه پل در اصفهان است. در دوره صفویه ساخته شده است ولی با سبک کلی آن دوران که در آن پل ها با آجر ساخته می شدند، مغایر است و از سنگ های بی نظم برای ساخت آن استفاده شده است. این پل بدون شک یکی از شاهکارهای معماری پل در تاریخ کشور است.

درباره پل لاتیدان

این پل عمدتا برای اهداف نظامی در طول جنگ با پرتغالی ها، در زمان سلطنت شاه عباس ساخته شد. سپس با پایان یافتن درگیری‌ها، آن را به یک مسیر تجاری تبدیل کردند. با توجه به سطح بالای آب رودخانه در فصل باران، پروژه های نوسازی برای تقویت این سازه انجام می شود تا به ماندگاری آن کمک کند.

میراث ارزشمند ملی هنوز هم در معرض خطر است و به شدت نیاز به سرمایه گذاری و حمایت دارد. در مجله مستر بلیط قادر خواهید بود در مورد انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری کسب اطلاعات کنید. در حال حاضر تنها 230 متر از طول و 30 دهانه از این پل باقی مانده است.  پل لاتيدان در شهرستان بندرخمير بر روي رودخانه كل ايجاد شده و با شماره ثبت 1998 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

بازدید پل لاتیدان

بازدید از این پل را می توانید در کلیه روزهای هفته و در ساعات مختلف انجام دهید. در ضمن برای تماشای آن نیازی به پرداخت هزینه ندارید. برای رفتن به بندر عباس فقط کافی است که بلیط هواپیمای بندر عباس را از سایت های آنلاین مانند مستر بلیط تهیه نمائید و به سفر بپردازید.

بازدید پل لاتیدان

راه های دسترسی به پل لاتیدان

برای رسیدن به این پل باید به جاده لار به بندرعباس مراجعه کنید. این پل بر روی رودخانه کل واقع شده است. می توانید آن را در این منطقه بیابید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بندرعباس شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.