اسکله باسعیدو

اسکله باسعیدو؛ معرفی+راه های دسترسی

حتی اگر اهل سفر و گشت و گذار هم نباشید مطمئنا برای یک بار هم که شده به سواحل خلیج فارس سری زده اید. سواحل خلیج فارس بسیار متفاوت تر از سواحل شمالی ایران می باشد. این تفاوت ها ناشی از تفاوت آب و هوائی است که بین این دو منطقه وجود دارد. این تفاوت آب و هوائی گونه های متفاوتی از گیاهان و جانواران را به وجود آورده است.

افراد بسیاری وجود دارند که سواحل جنوبی کشور را به سواحل شمالی ترجیح می دهند. خلیج فارس دارای تعداد زیادی جزیره می باشد که بیشتر این جزایر متعلق به ایران است. بزرگترین جزیره آن قشم، متعلق به ایران می باشد. این جزیره پر از زیبائی های بیشمار است که بسیاری از گردشگران را به خود جذب می کند که شامل جاذبه های تاریخی و طبیعی می باشد.

اغلب افراد به خاطر جاذبه های طبیعی به این منطقه سفر می کنند و جاذبه ها تاریخی آن مورد غفلت واقع شده است. از جاذبه های تاریخی آن که مطمئنا کمتر شناخته شده است می توان اسکله باسعیدو را نام برد. در ادامه این اسکله را بیشتر برای شما معرفی می کنیم.

معرفی روستای باسعیدو

این روستا یکی از مناطق مهم جزیره قشم به حساب می آید که از توابع شهرستان شهاب می باشد. روستای باسعیدو آخرین نقطه جزیره قشم و زمانی پایگاه انگلیسیان بود.  به همین دلیل از موقعیتی استراتژیک برخوردار است. این روستا دارای پوشش گیاهی بسیار مناسب برای زندگی گونه های جانوری از جمله حواصیل و مرغ دریایی است. آب و هوای روستا گرم و خشک می باشد.

آثار و بناهای تاریخی متعددی از زمان انگلیسی ها در این منطقه وجود دارد که از آن جمله می توان به انبار زغال سنگ، مهمان سرا، گورستان پرتغالی ها اشاره کرد.  در دوره ای از تاریخ بین نظامیان ایرانی و محلی در این منطقه و نیروهای انگلیسی درگیری ایجاد می شود که منجر به خروج نیروهای انگلیسی از این بندر می گردد. سفر به این مکان را می توانید با خرید بلیط قطار بندر عباس انجام دهید. پس از آن می توانید از طریق شناورها خود را به قشم برسانید.

روستای باسعیدو  

اسکله باسعیدو

این اسکله در قسمت شمالی روستای با سعیدو واقع شده است و متعلق به دوره ساسانی می باشد. به همین دلیل است که آن را اسکله ای تاریخی می نامند. از این اسکله تنها برای صیادی استفاده می شود و برای امور دیگر از جمله حمل و نقل مسافر و یا بار آن را به کار نمی برند. مصالح به کار رفته در این اسکله سنگ بزرگ رودخانه ای و ملات گچ است.

طول آن در زمان مد به 53 متر و در جزر که آب دریا پائین می رود به 70 متر می رسد. عرض اسکله بین 3 تا 4 متر است که در زمان مد که آب بالا می آید به 5/1 متر می رسد. در زمان تیموری و صفوی اقدام به انجام تعمیر آن شده است که طی این تعمیرات عرض آن به 6 متر رسیده است. در همین دوران تعمیرات دیگری به همین گونه بر روی آثار تاریخی دیگری مانند دژهای تیموری لافت و آرامگاه پیر خضر نیز انجام شده است.

اسکله باسعیدو

در حال حاضر در کنار این اسکله، اسکله ای مدرن نیز افتتاح شده است که برای اهداف صیادی مورد بهره برداری قرار گرفته است. ساخت آن از سال 1374 تا 1384 به مدت 10 سال به طول انجامید. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در مورد دیگر آثار تاریخی قشم هستید می توانید مطالب موجود در مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

مرغ دریائی

شرایط بازدید از اسکله باسعیدو

برای بازدید از این اسکله تنها کافیست خود را به این اسکله برسانید. هیچ شرایط خاصی برای بازدید از آن وجود ندارد و شما صرف رفتن به این منطقه می توانید این اسکله را تماشا کنید و در سرتاسر آن به قدم زدن بپردازید.

شرایط بازدید از اسکله باسعیدو

راه های دسترسی به اسکله باسعیدو

برای اینکه به این اسکله بروید باید به روستای باسعیدو در قسمت شمال شرقی جزیره قشم بروید. برای رفتن به این منطقه می توانید از تاکسی و یا خودرو شخصی استفاده کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل قشم شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *