بناهایی که از قدیم و گذشته های دور به جا مانده اند؛ مدرکی برای اثبات تاریخ کهن هستند و تقریبا هر سلسله ای، بناهای زیادی را از خود به جای گذاشته است. شهر آمل هم یکی از شهرهاییست که تاریخچه و پیشنیه غنی دارد و حتی برخی از پادشاهان، این شهر را به عنوان پایتخت خود انتخاب می کردند. این شهر به دلیل آب و هوای بسیار مناسب و موقعیت مکانی خوب، همیشه مورد توجه و اهمیت قرار می گرفت. حال یکی از ساختمان هایی که در آمل به جا مانده و نشان دهنده تاریخ این شهر است، مسجد جامع آمل یا همان مسجد امیرالمومنین می باشد که در ادامه مجله مستر بلیط، بیشتر به معرفی او می پردازیم.

درباره مسجد جامع آمل

مسجد جامع آمل یکی از قدیمی ترین مسجد های آمل است که دوره ساخت او به زمان های دور باز می گردد. این مسجد علاوه بر این جزو قدیمی ترین ها محسوب می شود، جزء بزرگترین و مهم ترین مسجد های آمل هم به شمار می رود. معمولا مسجد جامع ها در هر شهری وجود دارند و مسجد اصلی شهر هستند. این مسجد مهم که با نام ممسجد امیر المومنین هم در بین مردم شناخته می شود، مکانی مناسب برای گردشگران خارجی است تا خوب با معماری ایران آشنا شوند؛ زیرا نقش و نگارهای زیبا و معماری منحصر به فرد آن، او را از تمام مسجد های ایران متمایز می کند. این بنای تاریخی، دقیقا در مرکز شهر واقع شده و بازار اصلی آمل هم در نزدیکی آن قرار گرفته است. البته این موضوع که مسجد در سطح شهر واقع شده، یکی از دلایل مثبت آن است؛ زیرا گردشگران علاوه بر بازدید کردن از مسجد جامع، می توانند به بازار قدیمی و بقیه بخش های آمل هم سر بزنند.

درباره مسجد جامع آمل

تاریخچه مسجد جامع 

مسجد امیر المومنین، قدمتی چندین ساله دارد و طبق نظر کارشناسان، زمان ساخت او به دوره صفوی و حتی قبل تر باز می گردد. این مسجد تا قبل از سال ۱۳۸۶ در بین گردشگران محبوب نبود و از زمانی که نام مسجد به ثبت ملی کشور ایران رسید، نظر توریستان هم به او جلب شد. همچنین جالب است بدانید که این مسجد توسط چند نفر بنا شده است و افراد زیادی هم در ساخت او نقش داشتند، اما مهم ترین عضوها که ایده ساخت را دادند، عثمان بن نهیک و نوه اش ابراهیم، عبدالله بن قحطبه بودند و تمام افرادی که در ساخت مسجد نقش داشتند، از دسته روحانیون زمان صفوی بوده اند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مکان های تاریخی که سن زیادی دارند، اکثرا مرمت شده اند که مسجد امیر المومنین هم از این موضوع مستثنا نیست. این مسجد حدود ۳ الی ۴ بار مرمت و بازسازی شده و دلیل تخریب آن هم عوامل جوی مانند زلزله یا باران و برف بوده است. مثلا اولین مرمت مسجد جامع، به دلیل یک زلزله بزرگ بوده است که نصف بنا را تخریب کرد. جنس این مجموعه تاریخی هم از آجر، سنگ و فلز است و هربار هم که او را بازسازی می کنند، سعی می کنند مصالح مستحکم تر را جایگزین قبل کنند. این مسجد در دو طبقه ساخته شده و دارای بخش ها و قسمت های مختلفی است؛ دستشویی، سالن نمازخانه، اتاق ها و… برخی از این بخش های مسجد هستند. شاید با خود فکر کنید که این بنا، یک مسجد قدیمی است و جاذبه منحصر به فردی برای گردشگران ندارد؛ باید بگوییم بخشی که توریستان و افراد دیگر را به مسجد جذب می کند، وجود کتیبه های درون مسجد است که در ادامه مستر بلیط او را شرح می دهیم‌‌.

کتیبه موجود در مسجد جامع آمل

کتیبه ها، سنگ نوشته هایی هستند که در قدیم درست می شدند. این سنگ نوشته ها متون ها یا تصاویری هستند که فرد یا شخص مشهوری دستور می داد آن را بر روی سنگ نقاشی یا حکاکی کنند. در تمام گوشه و کنار ایران این سنگ نوشته ها و کتیبه ها وجود دارد که هرکدام متعلق به دوره ای هستند‌. در مسجد جامع آمل هم کتیبه ای وجود دارد که با دستور شاه سلطان حسن صفوی، حکاکی شده است. این کتیبه درست بر سر در مسجد قرار دارد که هنگام وارد شدن می توانید آن را مشاهده کنید. البته به جزء کتیبه و سنگ نوشته ای که در مسجد قرار دارد، توریستان محو زیباییی و ساختار این بنا می شوند؛ باغچه های منظم و در یک سطح قرار گرفته یا چیدمان دقیق نقش و نگار بر روی دیوارها، به خوبی می توانند نشان دهنده یک معماری منحصر به فرد اصیل ایرانی باشند.

شرایط بازدید از مسجد جامع آمل

شرایط بازدید از مسجد جامع آمل

این مجموعه، طبق ساعات مشخصی باز می کند و بازدید کردن از آن در همه ساعات از شبانه روز امکان پذیر نیست. مسجد در روزهای تعطیل رسمی هم باز است و انواع مراسمات مثل سخنرانی امام جمعه و … در آن برگزار می شود. برای وارد شدن به مسجد نیازی نیست که شرایط مخصوصی داشته باشید یا حتی هزینه ای بپردازید؛ زیرا بازدید کردن از آن کاملا رایگان است‌.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

مسجد جامع آمل، دقیقا نزدیک به بازار اصلی شهر واقع  شده و پشت خیابان فلسطین قرار گرفته است. دسترسی با تمامی وسایل نقلیه به پارکینگ مسجد ممکن است و همه افراد می توانند وسیله نقلیه شخصی خود را تا درب اصلی مجموعه هدایت کنند. در کل پیشنهاد ما به شما این است که بلیط اتوبوس آمل را تهیه کنید و حتما برای سفر کردن به این شهر خوش آب و هوای تاریخی، اولین زمان خود را خالی کنید؛ زیرا این شهر پر از جاذبه های طبیعی و گردشگری  است و سفر کردن به آن موجب می شود که آمل را در لیست سفرهای هرساله خود قرار دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *