خانه گلبتان

0 275

خانه های تاریخی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری هر منطقه ای هستند و می توانند ما را از احوال گذشتگان و طرز زندگی آنها با خبر کنند. اکثر خانه های تاریخی به جای مانده در ایران به دوران  قاجار بر می گردد، دلیل این امر را می توان در نوع معماری این خانه ها جستجو کرد. در این دوران خانه ها از قبل استوار تر ساخته می شدند و دارای عناصر معماری خاص به خود بودند، معماری سنتی با معماری مدرن غربی در هم آمیخته شد و سازه هایی را به وجود آورد که هم با فرهنگ و رسوم مردم آن دوران همخوانی داشت و هم به نوعی مدرن بودند و از تزئینات خاصی در آن ها بهره می گرفتند. این خانه هایی که امروزه باقی مانده اند اکثرا صاحبانی متمول داشتند که توانستند خانه هایی با وسعت زیاد و معماری های شگفت آور بسازند. هر چند که در ساخت آنها از معماری یکسانی استفاده می شد ولی با توجه به اقلیم منطقه ای که در آنها ساخته می شدند کمی متفاوت می شدند و بر این اساس عناصری به آنها اضافه یا از آن ها کم می شد. در این قسمت از مجله مستر بلیط به بررسی یکی از خانه های تاریخی در بندر کنگ به نام خانه گلبتان می پردازیم.

معرفی خانه گلبتان

معرفی خانه گلبتان

خانه گلبتان در بدر کنگ از توابع شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان قرار دارد و یکی از آثار تاریخ این شهر، که از دوران قاجار به جای مانده، است. این خانه تاریخی دارای ساختار بسیاری زیبایی است که در نگاه اول چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. این ساختار شگرف باعث شده این بنا در سال 1377 به لیست آثار ملی ایران اضافه شود.

معماری خانه تاریخی گلبتان

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد این بنا به خاطر معماری خود شناخته شده و از زیبایی خاصی برخوردار است. یکی از نقاط قوت ساختار آن که در وهله اول به چشم می آید بادگیر های زیبای آن هستند. بادگیر ها را در خانه های جنوبی رو به دریا می ساختند تا باد خنکی که از سمت دریا می آید را به داخل خانه هدایت کند و گرما را از سمت دیگر به خارج از خانه براند، این بادگیر ها را در اکثر خانه های قدیمی می توانید بیابید. از دیگر مولفه های این خانه حیاط مرکزی است به گونه ای که حیاط در مرکز ساختمان قرار دارد و دیگر بخش های خانه از جمله اتاق ها، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و … در اطراف آن چیده شده اند. برای تزئین آن از گچبری های بسیار زیبا و چشم گیر استفاده کرده اند که نمایی خاص به آن بخشیده است، این موضوع را می توان یکی دیگر از نقاط قوت معماری آن دانست. وقتی به سقف آن نگاه کنید تیرک های چوبی که به صورت موازی هم در سقف چیده شده است را می بینید که با شاخ و برگ نخل پوشانده شده اند. درب و پنجره های ساختمان همگی از چوب ساخته شده اند که این موضوع به خودی خود توانسته است بر زیبایی و دلفریبی آن بیافزاید. دور تا دور حیاط با ستون‌ و طاق‌ های هلالی از تراس و اتاق‌ها مجزا می‌شود.

برای سفر به بندر لنگه اتوبوس می تواند گزینه ای مناسب و به موازات آن خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط می تواند روشی سریع و امن باشد.

راه های دسترسی به خانه گلبتان

راه های دسترسی به خانه گلبتان

برای اینکه از خانه گلبتان دیدن کنید باید به شهر بندر کنگ که با مرکز شهرستان، بندر لنگه، 9 کیلومتر فاصله دارد بروید. اگر قصد دارید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید می توانید از بندر لنگه با خودروهای درون استانی به این منطقه بروید.

بازدید از خانه تاریخی گلبتان

برای بازدید از این خانه بهتر است در ساعات اداری مراجعه کنید و اگر به این شهر سفری داشتید دیدار از آن را فراموش نکنید زیرا زیبایی این بنا هیچگاه از ذهنتان بیرون نمی رود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.