قلعه بی بی مینو؛ معرفی + راه های دسترسی

0 617

میناب یکی از شهرهای جنوبی کشور است که در استان هرمزگان قرار دارد. این شهر در ناحیه جلگه ای میناب قرار دارد که این جلگه حدود 100 هزار سال قدمت دارد به همین دلیل می توان این شهر را جزء قدیمی ترین شهرهای ایران دانست. البته ساخت این شهر را به دوران ساسانیان نسبت می دهند ولی در بعضی از اسناد بیش از 2500 سال قدمت دارد.

دلیل نام گذاری این شهر به میناب را قرار گیری آن در میان رودخانه های کوچک و بزرگ می دانند که نام میان آب را بر آن نهادند و با گذشت زمان این کلمه تبدیل به میناب شد و همین نام بر روی آن ماند. در اسناد تاریخی مختلف از میناب به اسم هایی همچون مینو، مینا، هرمز، هارموز، آنامیس و هارموز یا آرموز نام برده شده ولی قدیمی ترین نامی که از آن و در اسناد هخامنشی آورده شده، اورگانا است.

در هر صورت این شهر قدیمی آثار تاریخی مختلفی را در خود جای داده که یکی از آنها قلعه بی بی مینو یا قلعه هزاره است و در این مطلب از مجله مستر بلیط به آن می پردازیم.

معرفی قلعه بی بی مینو

معرفی قلعه بی بی مینو

این قلعه تنها بنای تاریخی شهر میناب و دارای قدمت طولانی است ولی زمان آن به طور دقیق مشخص نیست که با نام قلعه هزاره نیز شناخته می شود. این قلعه از نوع قلعه هایی است که کاربرد نظامی و حکومتی داشتند. تا اواخر دوران قاجار از این قلعه به عنوان مقر حکومت استفاده می شد و حدود 100 سرباز مسلح همیشه در آن مستقر بودند و در اطراف آن خندقی کنده بودند که امنیت قلعه را بالا می برد.

در بین مردم محلی داستانی رواج دارد مبنی بر اینکه شهر میناب را دو خواهر با نام های بی بی مینو و بی بی نازنین ساخته اند به همین خاطر این قلعه را قلعه بی بی مینو نامیدند. در گذشته میناب دارای دو قلعه بود که یکی از آنها به کلی از بین رفته و تنها این قلعه باقی مانده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر میناب و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “میناب” را مطالعه نمایید.

معماری قلعه بی بی مینو

قلعه بی بی مینو بر رو تپه ای ساخته شده و پلان آن بر اساس عوارض طبیعی تپه شکل گرفته است. در ساخت آن همچون بسیاری از ساختمان های آن زمان از مصالح خشت و گل استفاده کردند که مصالح رایج در این منطقه بودند.

این قلعه دارای چهار برج نگهبانی بود که یکی از آنها از بقیه بزرگ تر و سه برج دیگر کوچک تر بودند. امروزه از این برج ها تنها برج بزرگ تر باقی مانده است. در اطراف قلعه خندقی ایجاد کرده بودند که دسترسی به قلعه را برای دشمنان سخت می کرد.

سفر به میناب را می توانید با استفاده از اتوبوس انجام دهید و بلیط اتوبوس را می توانید از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و از امتیازاتی که برای کاربران خود در نظر می گیرد بهره مند شوید.

راه های دسترسی

راه های دسترسی به قلعه بی بی مینو

برای اینکه به این قلعه دسترسی پیدا کنید باید به شهر میناب بروید و از آنجایی که این قلعه در مرکز شهر قرار دارد دسترسی به آن آسان است و می توانید از وسایل حمل و نقل شهری برای رسیدن به آن استفاده کنید.

شرایط بازدید

بازدید از این بنا را می توانید بدون پرداخت هزینه انجام دهید ولی این نکته را در نظر داشته باشید که کمی بالا روی برای اینکار نیاز است پس حتما کفش مناسب به پا داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بندرعباس شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.