بنگله بستکی

بنگله بستکی؛ معرفی + راه های دسترسی

بندر لنگه یکی از بنادر جنوب ایران است که در استان هرمزگان قرار دارد و از مهم ترین بنادر جنوب کشور محسوب می شود. از آنجایی که این منطقه دارای اهمیت استراتژیک بود، همیشه و در دوره های مختلف افرادی در آن ساکن بودند.

شهرستان بندر لنگه در غرب استان هرمزگان، در ساحل خلیج فارس واقع شده است و مشتمل بر بخش های مرکزی، بستک، شیبکوه، کیش و گاوبندی می شود. از شمال به شهرستان لار، از شمال غربی به شهرستان کنگان، از جنوب به خلیج فارس و از مشرق به شهرستان بندر عباس منتهی می شود. کوه های مهرگان در شمال شهر بندر لنگه، و ایلچی و شب در شمال شرقی شهرستان قرار دارند.

رود مهران، که از کوه های لامرد فارس سرچشمه می گیرد، با نام رود شور در آن جریان دارد، و به خلیج فارس می ریزد. این شهر دارای قدمت بالایی است و از آثار باستانی آن می توان به مسجد قدیمی دهکده دژگان، در حدود 75 کیلومتری شمال شرقی بندر لنگه، برج مدور داخل دریا در مغرب بندر کنگ، واقع در شصت متری از ساحل دریا که ظاهرا قدمت نهصد ساله دارد و ویرانه های قلعه پرتغالی ها در 45 متری مغرب برج مدور اشاره کرد.

در این بخش از مجله مستر بلیط یکی از آثار تاریخی این شهر یعنی بنگله بستکی به شما معرفی می کنیم.

معرفی بنگله بستکی

این اثر تاریخی در شهر بندر لنگه قرار گرفته است و یکی از جاذبه های گردشگری آن به شمار می آید و قدمت آن به دوران حکومت قاجاریه می رسد. بنگله در لغت به معنی عمارت است به همین خاطر بنگله بستکی معنی عمارت بستکی را می دهد. این عمارت توسط فردی به نام محمدرضا خان، مشهور به سطوت الممالک که حاکم بستک و جهانگیریه بود، احداث شد.

پس از آن فردی به نام محمد شریف بستکی آن را از ایشان خریداری کرد و آخرین صاحب عمارت بود به همین خاطر به عمارت بستکی شهرت پیدا کرد. این بنا در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ۲۲۳۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان بندر لنگه و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “بندر لنگه” را مطالعه نمایید.

معرفی بنگله بستکی

معماری بنا

در زمان قاجار خانه ها را به دو صورت حیاط مرکزی و یا عمارت در وسط حیاط می ساختند و این موضوع یکی از ویژگی های معماری خانه های قاجار است که آنها را از دیگر خانه ها متمایز می کند. بنگله بستکی از نوع خانه هایی است که عمارت در مرکز ساختمان قرار دارد و کلیه بخش های خانه نیز در عمارت قرار داشتند.

درب ورودی عمارت در دو جهت قرار داشت که پله هایی عمارت را به حیاط متصل می کرد و برای وارد شدن به آن باید از این  پله ها کمک می گرفتند. ستون هایی در سراسر عمارت به چشم می خورد که باعث زیبایی بیشتر آنها شده اند. این عمارت که در یک طبقه ساخته شده است، در تزئینات آن از گچ بری و منبت کاری های بسیار زیبا استفاده کرده اند.

برای سفر به بندر لنگه می توانید از اتوبوس استفاده کنید و بلیط اتوبوس را از مستر بلیط خریداری کنید تا از تخفیفاتی که بر روی برخی از بلیط ها قرار می دهد بهره مند شوید.

راه های دسترسی به بنگله بستکی

راه های دسترسی به بنگله بستکی

از آنجایی که این بنا در شهر بندر لنگه قرار دارد دسترسی به آن به آسانی صورت می گیرد. می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری به این مکان سری بزنید و از معماری جذاب آن دیدن کنید.

شرایط بازدید

دیدن این مکان را می توانید به صورت رایگان انجام دهید و نیازی به پرداخت هزینه نیست. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که قسمت های زیادی از این بنا تخریب شده است و  موقع دیدن باید مراقب باشید. با وجود تخریب هایی که در این خانه صورت گرفته، هنوز زیبایی خود را حفظ کرده است و زمان تماشای آن لحاظات شگفت انگیزی را می توانید داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بندرعباس شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *