قبر ژنرال

قبر ژنرال؛ تاریخچه+راه های دسترسی

هنگامی که جنگ جهانی اول آغاز شد، یکی از شهرهای ایران که به شدت درگیر این جنگ بزرگ شد، استان بوشهر بود که در آن زمان انگلیسی ها آن را اشغال کردند! پس با وجود چنین سرگذشتی اتفاقات بسیاری در این شهر رخ داد و آثار زیادی هم از این رویداد مهم به جای مانده است و یکی از آن ها قبر جنرال می باشد.

به طور کلی باید بگوییم که بوشهر در تمام این سال ها تاریخ پر فراز و نشیبی را از سر گذرانده است و به همین سبب و به دلیل وجود جاذبه های تاریخی که دارد، در طول سال انتخاب بسیاری از گردشگران می باشد و از همین رو مردم زیادی در مناسب های مختلفی مانند نوروز و تعطیلات آن با تهیه بلیط هواپیما بوشهر به این شهر سفر می کنند.

اما تاریخ پر فراز و نشیب بوشهر تنها به سلطه و تصرف انگلیسی ها در جمگ جهانی اول ختم نمی شود. پس از آن این شهر بسیار در نظر انگلستان پر رنگ تر بود و به همین خاطر بسیار مورد حمله و تصرف قرار گرفت. به همین سبب رفت و آمد انگلیسی ها و به طور کلی اروپایی ها به این شهر بیشتر شد و باعث شدند که برخی از فرهنگ های بوشهر تغییر کند.

مانند تغییر در برخی از کلمات مردم یا نماد ها و سبک معماری خانه ها که تا حدودی اروپایی شده بود. قبر جنرال هم یکی از همین هاست که متعلق به دوره قاجارها می باشد و اکنون به یکی از مهم ترین جاذبه های این شهر تبدیل گشته است. در ادامه با مجله مستر بلیط  همراه باشید تا شما را بیشتر با این جاذبه آشنا کنیم.

سفر به بوشهر

تاریخچه قبر ژنرال

قبر جنرال که یکی از ژنرال های انگلیسی بوده است در بوشهر قرار دارد و روایات بسیاری  در خصوص دفن او در این شهر وجود دارد. گفته می شود که احتمالا این جنرال جزء یکی از فرمانده های انگلستان بوده است که در زمان حمله به بریتانیا از طریق مرزهای جنوبی ایران در سال 1856 میلادی و در واقعه ای به نام واقعه هرات به دست لشکر ایران کشته شده است. هیچکس نام این ژنرال انگلیسی را نمی داند اما بسیاری از ساکنین قدیمی این شهر می گویند که در گذشته یک کتیبه بر روی این قبر وجود داشته است که بر رویش با زبان انگلیسی حکاکی شده بود.

گفته می شود که نام «استاکر» یا «اترام» بر روی آن کتیبه حک شده است. البته برخی دیگر از اسناد تاریخی بر این مضمون اند که این ژنرال استاکر در هیچ جنگی کشته نشده است بلکه خودش در سال 1236 در بوشهر اقدام به خودکشی کرده است و برخی دیگر از روایات هم بر این باور اند که ژنرال اترام در یک کلیسای قدیمی به نام وست مینسر در کشور بریتانیا به خاک سپرده شده است. با توجه به شواهد و اسناد، قبر کنونی متعلق به ژنرال استاپفورد می باشد که در یکی از جنگ های ایران و اروپا به نام جنگ خوشاب در تاریخ 19 بهمن سال 1235 کشته می شود.

تاریخچه قبر ژنرال

معرفی قسمت های مختلف قبر ژنرال

قبر ژنرال که محلی ها و ساکنین بوشهر به زبان خودشان آن را قبر جنریل هم تلفظ می کنند، مقبره یک ژنرال از انگلستان است که او را در بوشهر به خاک سپرده اند. این آرامگاه در محله ای به نام محله سنگی قرار دارد و تا حدودی شبیه به ابلیسک می باشد. اگر نمی دانید که ابلیسک چیست، به ستون هایی از جنس سنگ که چهار گوشه دارند و مرتفع هستند و سقف شان هم به صورت هرمی شکل می باشد، ابلیسک گفته می شود.

ساخت چنین بناهایی متعلق به روم باستان و مصر می باشد و می توان گفت تلفیقی از این دو کشور است. البته در عصر حاضر هم در کشورهایی همچون آمریکا مشابه چنین بناهایی را می سازند و از آن به عنوان آرامگاه یا زیبا سازی شهر استفاده می کنند.

اطراف قبر ژنرال در گذشته یعنی تا حدود سال 1390 پر از درختان سرسبز بود که بی شباهت به باغ هم نبود. به همین خاطر شهرداری بوشهر تصمیم گرفت که این محوطه را تبدیل به یک پارک و فضای سبز برای زیباتر شدن شهر کند. البته در گذشته به این منطقه گورستان می گفتند اما پس از تغییر کاربری به پارک دیگر نام گورستان  فراموش شد.

اما همچنان در این پارک علاوه بر قبر ژنرال 35 قبر دیگر هم وجود دارد که در آن سربازان انگلیسی به خاک سپرده شده اند. البته گفته می شود که در آن زمان تمامی این سربازان به صورت پنهانی به دست خود انگلیسی ها به خاک سپرده شدند. آن هم به این صورت که در گذشته شکل ظاهری محوطه اطراف قبول اینگونه نبوده و تمامی قسمت های آن را درختان نخل مرتفع احاطه کرده بودند و سربازان به راحتی توانسته اند که هم زرم های شان را در بین درختان به خاک بسپارند.

معرفی قسمت های مختلف

در این قسمت از پارک که قبرها قرار دارند، یک صفحه بزرگ وجود دارد که در آن شرحی از وقایع و همچنین نام هر 35 تن سربازی که در آنجا خاک شده اند ذکر شده است. در سال 1236 هجری قمری یک جنگ بسیار بزرگ در میان نیروی دریایی انگلستان و شخصی به نام باقر تنگستانی به وجود آمد که به واسطه همین جنگ این سربازان کشته شدند و در همین شهر هم مدفون گشتند. این قسمت از قبور به علت قدمت و روایت تاریخی که از سر گذرانده است در تاریخ اسفند ماه سال1385 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بوشهر شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط بازدید

برای بازدید از قبر ژنرال هم محدودیت خاصی وجود ندارد، زیرا همانطور که گفتیم محوطه قبر ژنرال و 35 تن سرباز انگلیسی تبدیل به پارک و فضای سبز شده است. پس از همین رو شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز به این پارک رفته و از قسمت های مختلف آن دیدن کنید.

شرایط بازدید قبر ژنرال

آدرس و راه های دسترسی

این جاذبه در خیابان توحید در قسمت غربی شهر بوشهر قرار دارد پس برای دسترسی به آن می توانید از تاکسی و یا خودرو شخصی استفاده کنید.

آدرس: استان بوشهر، بوشهر، محله سنگی، قبر ژنرال
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *