بنچاق اورامان

بنچاق اورامان؛ معرفی + شرایط بازدید

علاوه بر آثار تاریخی نوعی دیگر از منابع که ما را با رسوم و زندگی گذشتگان آشنا می کنند، اشیاء و اسناد تاریخی هستند. این اسناد به خاطر آسیب پذیر بودنشان بسیار کمتر یافت می شوند و بیشتر آنها در زمان خود از بین رفته اند، همین موضوع باعث شده ارزش آنها از دیگر منابع تاریخی بیشتر باشد. در سرزمین ایران که از قدمتی بالا برخوردار است تعدادی از این آثار پیدا شده است که قدمتی چندین هزار ساله را با خود به همراه دارند.

یکی از این اسناد بنچاق اورامان است که در غاری در نزدیکی روستای پلنگان استان کردستان پیدا شده است. اگر به این دست از مسائل تاریخی علاقه دارید این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کید تا اطلاعات کاملی در مورد آن به دست آورید.

درباره بنچاق اورامان

معرفی بنچاق اورامان

در سال ۱۳۰۵ شمسی به صورت اتفاقی در غاری واقع در دره تنگیور روستای پالنگان در کامیاران امروزی کوزه ای پر از دانه ارزن یافتند که در میان آن نوشته‌ای به خط یونانی (تمدن هلنیسیم) و پهلوی اشکانی بر پوست آهو قرار داشت. این سند تاریخی که شامل سه برگ سند معامله بود با نام بنچاق اورامان شهرت پیدا کرد.

دو سند از این سه سند، به خط و زبان یونانی نوشته شده اند و هر دو دارای تاریخ سلوکی، که یکی معادل ۸۸-۸۷ پیش از میلاد و دیگری معادل ۲۱-۲۲ پیش از میلاد است. در پشت یکی از آن سند ها متنی به زبان پارتی نوشته شده که خلاصه متن یونانی است و ظاهرا تاریخ نگارش آن نسبت به متن یونانی سند، جدید تر است.

سند سوم تنها به زبان پارتی نوشته شده است و تاریخ آن را بر حسب تاریخ اشکانی نوشته اند با سده اول میلادی (احتمالاً ۵۲ یا ۵۳ م) برابر می شود. متن این بنچاق توسط ‌الیس مینز باستان ‌شناس و فیلولوژیست بریتانیایی از زبان‌ های باستانی ترجمه و در «ژورنال مطالعات هلنی» منتشر شد.

این بنچاق در حال حاضر در کتابخانه بریتانیا نگهداری می‌شود. خط پارتی این متن که نخستین سند خطی پهلوی اشکانی، که تا به حال کشف شده به خط سفالینه‌ های نسا شبیه است.

متن سند

این سه سند معامله مربوط به فروش دو تاکستان و یک زمین دیگر هستند و نام دو نفر نیز در پای برگه های سند به عنوان طرفین معامله آمده است. نام دو نفر طرف معامله در این اسناد «پاتَسپَک، پسر تیرِن» و «آویل، پسر باینین» نوشته شده است.

برای سفر به کامیاران می توانید بلیط اتوبوس تهیه کنید و سفر خود را به این شهر آغاز کنید. خرید بلیط اتوبوس از طریق مستر بلیط و به صورت آنلاین امکان پذیر است.

موقعیت مکانی غار دره تنگیور

موقعیت مکانی غار دره تنگیور

محلی که این سند در آن یافت شده غاری در نزدیکی روستای پلنگان است، به همین خاطر اگر قصد دارید از این محل دیدن کنید باید به سمت این روستا که در فاصله 50 کیلومتری از شهر کامیاران قرار دارد، بروید.

شرایط بازدید از بنچاق اورامان

بازدید از این مکان به صورت رایگان است و نیازی نیست هزینه ای بابت آن پرداخت کنید ولی دسترسی به این غار چندان آسان نیست و نیاز به مهارت برای بالا رفتن از کوه دارد. برای دیدار از این منطقه بهتر است که روز کامل وقت بگذارید تا بتوانید از تمامی قسمت های آن دیدن کنید، مطمئنا لحظاتی خوش را در این زمان می گذرانید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل سنندج شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *