مسجد برخ قشم؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 542

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی _ دیدنی قشم  مسجد برخ است و در واقع به عنوان اولین مسجد ساخته شده در قشم بوده که این مسجد با تلاش های فردی با ایمان به نام سید خواجه برخ ساخته شده که ایشان به پیرتم مشهور بوده است. درباره مسجد برخ روایتی جالب و دلنشین مطرح می شود  که می گویند بسیاری از بنا ها و هم چنین عبادتگاه زاهد معروف شیخ برخ، در اثر زلزله ای ویرانگر کاملاً نابود شده اند.

بعد از مدتی  کشتی بانی که از آفریقا می آمده است در دریا  با طوفانی سهمگین مواجه می شود. و در نزد خود این گونه نذر می کند که اگر نجات یابد و سالم بماند به بازسازی مسجد شیخ برخ بپردازد. در نزدیکی روستا توسط طوفان کشتی او به گل می نشیند، و او هم بنا بر نذری که کرده بود مسجد را توسط چوب های دکل کشتی بازسازی می کند.

و با خط نسخ نام شیخ و هم چنین تاریخ تجدید بنا را بر سر در ورودی آن مسجد حکاکی می کند. از آنجا که سقف مسجد از جنس چوب ساخته شده است، اهالی روستا گمان می کنند که سقف مسجد را از لنجی که به صورت وارونه است، ساخته اند. بقعه شیخ در یکی از گوشه‌ های همان مسجد واقع شده است. در موزه ملی میراث فرهنگی ایران باستان قاب تخته یکی از لنگه های در مسجد موجود است.

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با این مسجد تاریخی آشنا کنیم و اگر شما هم جذب این مسجد شده اید و تمایل دارید به آنجا سفر کنید بهتر است که بلیط خود را از سایت های قابل اطمینانی نظیر مستر بلیط تهیه کنید.

تاریخچه

تاریخچه مسجد برخ قشم

 اولین مسجدی که در سال ۲۴۴ هجری قمری در جزیره قشم ایجاد شد مسجد شیخ برخ بود. احتمالاً در سال های نخستین اسلامی در خلال فتح بنادر و جزایر ایران و به دستور عمرو بن عاص، ساختمان اولیه این مسجد در روستای کوشه قشم ساخته شده است.

مسجد برخ دو بار مورد بازسازی قرار گرفته که در سال ۲۴۴ هجری قمری برای بار اول مرمت شده و هم چنین در سال 736 هجری قمری در اثر زلزله‌ ای که در قشم آمد ویران و در نهایت برای بار دوم به وسیله سلطان فتح الله نواده سلطان محمود تجدید بنا شد.

که احتمال می‌ رود یکی از پادشاهان هرمز و یا لارستان بوده است. در اثر زلزله ای که در قشم در سال ۲۰ شهریور ۸۷ اتفاق افتاد بخشی از طاق دیواره های ورودی و ستون های قدیمی مسجد هزار و دویست ساله صدمه دید و میزان ترک هایی که به این مسجد وارد شد به صورتی بود که گمان می شد بر اثر زلزله دیگری ویران شده و فرو بریزد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزیره قشم و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “قشم” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف آن

مسجد برخ در روستای کوشه قشم قرار گرفته که این روستا در فاصله ۳۷ کیلومتری قشم واقع شده است و از قریه های قدیمی جزیره قشم مسجد برخ محسوب می شود، که بقایا و آثار تاریخی بسیاری را از آن خود کرده است. که از مهم ترین آن ها مسجد شیخ برخ بوده که در غرب روستا واقع شده است. این مسجد دارای قدمت بیش از ۱۲۰۰ سال است.

نخلستان های بسیار و گورستان گسترده ای را در محوطه اطراف مسجد مشاهده خواهید کرد. وجود قبر های امواتی که به سوی مسجد دفن شده است این موضوع را نشان می‌ دهد که در گذشته روستای کوشه واقع شده در غرب مسجد برخ بوده است که به خاطر وقوع زلزله با خاک یکسان گشته است. اما امروزه این روستا در قسمت شرقی مسجد وجود دارد و در صحن این مسجد مقبره شیخ برخ قرار گرفته است.

یک برکه دراز در کنار مسجد برخ به شکل شمالی و جنوبی قرار دارد. این مسجد تا سال ۱۳۰۰ هجری قمری قرار گرفته در بخش مرکز روستا بود و از آن به عنوان مسجد جامع به کار برده می شد. در قسمت شمالی آن محراب مسجد قرار گرفته است و آثار قابی از گچ در بالای محراب مشاهده می شود که دارای ارتفاع یک متر و یک و نیم متر طول دارد و امروزه بر روی دیوار تنها یکی از اضلاع این قاب به جا مانده است و سه ضلع دیگر از بین رفته اند، اما آثار آن هنوز قابل مشاهده است.

یک لوح چوبی در مسجد برخ موجود بوده که تاریخ بنا، تعمیر و انهدام مسجد بر روی آن هک شده است. که بعدها به عنوان یکی از جاذبه های قشم، این لوح ها منتقل شده به تهران و امروزه در یکی از موزه ها محافظت و نگهداری می شود. اگر به داشتن اطلاعات بسیار و شگفت انگیز جاذبه های این جزیره علاقه مند هستید مجله مستر بلیط بهترین انتخاب است که به شما در این زمینه یاری رساند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از این مسجد تاریخی نیازمند شرایط خاصی نیست و شما هر زمانی که تمایل داشتید می توانید بلیط قطار بندرعباس را خریداری کرده و مسجد برخ قشم را از نزدیک مشاهده کنید و بسیار شگفت زده شده و سفری به یادماندنی را برای خود و خانواده تان ثبت کنید. البته همانطور که می دانید جزیره قشم در جنوب ایران واقع شده و دارای آب و هوای بسیار گرمی در تابستان است پس به شما پیشنهاد می کنیم که در اواخر پاییز و زمستان به این جزیره زیبا سفر کنید.

راه های دسترسی به مسجد برخ قشم

همانطور که در بالا ذکر شد مسجد برخ در روستای کوشه جزیره قشم واقع شده است. دسترسی به آن بسیار آسان است تنها کافی است بلیط هواپیما قشم را تهیه کرده و کمترین زمان زمان سفری آسوده را به این جزیره شگفت انگیز داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل قشم شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.