کوه های گل افشان

کوه های گل افشان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

یکی دیگر از مکان های دیدنی که در چابهار وجود دارد و در طول سال گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کند، کوه های گل افشان نام دارند که تقریبا در اطراف این کوه ها بیابانی وسیعی قرار دارد. که طبیعتا این بیابان همانند کوه های اطراف حاصل اتفاقاتی است که درون زمین می افتد. تقریبا به فاصله ۲۰۰ متر از کوه در اطراف کوه، چاله ای وجود دارد که عمق آن به ۲ متر می رسد، اگر قصد وارد شدن به کوه را دارید باید به درون این چاله وارد شوید.

 اگر در فصولی که بارندگی نیست به این مکان بروید تقریبا بالا رفتن از کوه بسیار راحت خواهد بود، زمانی که به بالاترین قسمت از کوه رسیدید چاله ای به قطر کمتر از یک متر و با عمق تقریبا نیم متر را مشاهده خواهید کرد که به وسیله گل پوشانده شده است.

مقداری از گل در فاصله زمانی تقریبا یک دقیقه با صدایی مانند ترکیدن حباب از درون چاله خارج شده و به اطراف پراکنده می شود در ادامه مجله مستر بلیط با این کوه های شگفت انگیز بیشتر آشنا خواهید شد و علاوه بر آن نیز برای سفر به این منطقه به وجد خواهید آمد.

تاریخچه

تاریخچه کوه های گل افشان

اگر بخواهیم دلیل ایجاد کوه های گل افشان چابهار را بیان کنیم باید بگوییم در طول سال های دور و دراز بر اثر فعالیت های چشمه کوه ها به وجود آمده اند. در کنار این کوه ها دو کوه  دیگر با ارتفاع بسیار کمتر وجود دارد، البته درباره ایجاد چشمه ها نظرهای مختلفی بیان شده است که در این جا محتمل ترین آنها را برای شما خواهیم گفت.

این منطقه به اقیانوس هند نزدیکی زیاد دارد به همین خاطر پوسته زمین دارای شکل به خصوصی است. پوسته اقیانوس که دارای شیب بسیار تندی است در این ناحیه به درون زمین فرو می رود همین امر موجب می شود فشارهای بسیار زیادی به پوسته زمین وارد گردد. همین فشار سبب می شود تا آب و گل و لای خارج گردد، این عامل را می توان یکی از مهم ترین علت های ایجاد گل افشان ها و چشمه های آب معدنی در این مکان به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر چابهار و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “چابهار” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در این مکان هیچ گونه بخاری وجود نداشته، چرا که در این منطقه پدیده های مشابه به دلایل گرمای زمین و فعالیت های آتشفشانی اتفاق می افتد. در این حالت خارج شدن آب به همراه بخار امری طبیعی است، اگر بخواهیم نمونه ای از این مورد را برای شما مثال بزنیم کوه تخت سلیمان شهر تکاب در استان آذربایجان غربی، از جمله دیدنی های جذاب، است.

 البته توجه داشته باشید دهانه این تپه ها با گذشت زمان در حال تنگ تر شدن است و اگر در این باره اقداماتی انجام نشود ممکن است به طور کامل مسدود شود در این زمینه باید اقدامات دیگری نظیر تبلیغات بیشتر و همچنین ایجاد امکاناتی برای گردشگران فراهم گردد. تقریبا در ۹۵ کیلومتری غرب بندر کنارک و در دشت کهیر که هنوز اندکی راه تا روستای بندر دارد در زمین مسطحی چشمه گل افشان واقع شده است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

در کوه های گل افشان گل سردی که وجود دارد خاصیت درمانی برای عضلات و مفاصل و همچنین کمردرد و بیماری های پوستی دارد، مردمان اهالی بر این باورند غلتیدن در گل های این کوه ها برای درمان برخی از دردها خصوصا پوست بدن فایده زیادی دارد.

از آن جایی که چابهار دارای آب و هوایی تقریبا گرم است اگر قصد سفر به این منطقه و بازدید از جاذبه ها را دارید پیشنهاد مستر بلیط به شما نیمه دوم سال است، چرا که از اوایل اردیبهشت ماه گرما و شرجی بودن هوا به قدری زیاد می شود که افرادی که به این نوع آب و هوا عادت ندارند نمی توانند تحمل کنند.

راه های دسترسی به کوه های گل افشان

تقریبا مکان قرار گیری کوه های گل افشان ۱۰۰ کیلومتری بندر چابهار است، پس شما هرجای ایران هم که ساکن باشید باید ابتدا با بلیط هواپیما چابهار خودتان را به مقصد برسانید و از آن جا به کوه گل افشان و بندر تنگ بروید.

البته ناگفته نماند در بندر تنگ هیچ امکاناتی برای اقامت وجود ندارد و شما باید در چابهار اقامت داشته باشید، امکانات رفاهی محدودی در اطراف گل افشان وجود دارد بهترین وسایل برای انجام سفر ماشین شخصی، اتوبوس و هواپیما است که شما می توانید در صورت تمایل بلیط هواپیما یا بلیط اتوبوس را تهیه کرده به مقصد برسید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل زاهدان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

 

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *