خانه فکری

خانه فکری؛ معرفی + راه های دسترسی

خانه های تاریخی امروزه به بخشی از گذشته این سرزمین تبدیل شده اند و قسمتی از سرگذشت گذشتگان ما در این خانه ها شکل گرفته است. معماری خانه های تاریخی بر اساس اقلیمی که در آن ساخته می شدند متفاوت بودند، این تفاوت را هم در نوع مصالح به کار رفته در آنها و هم عناصر معماری آنها می توان دید. با تحقیق در این خانه های تاریخی می توان از رسوم و عادات رایج در دوره های گذشته اطلاع پیدا کرد.

از این خانه های تاریخی در اکثر شهر ها و روستا های ایران می توان یافت که برخی از آنها تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته و بازسازی شدند و برای بازدید در اختیار کلیه مردم جامعه قرار گرفته اند. خانه فکری از جمله این خانه های تاریخی است که در شهر بندر لنگه قرار دارد و موضوع این بخش از مجله مستر بلیط است.

معرفی خانه فکری

معرفی خانه فکری

خانه فکری اثر تاریخی شهر بندر لنگه، که از دوران قاجار به یادگار مانده، است و شهرت خود را از معماری بی نظیرش دارد و به خاطر اهمیتی که این اثر داشت در سال 1375 در لیست آثار ملی ایران جای گرفت. خانه فکری در ابتدای ورودی شهر بندر لنگه و در خیابان پاکرتی قرار گرفته است و در سال 1396 این بنا را مورد ترمیم قرار دادند و درب آن را به روی عموم گشودند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان بندر لنگه و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “بندر لنگه” را مطالعه نمایید.

تاریخچه خانه تاریخی فکری

این خانه را فردی به نام عبدالواحد فکری که یکی از تاجران مشهور بندر لنگه در دوران قاجار بود بنا کرد. به دلیل اینکه عبدالواحد فکری شغل تجارت را پیشه کرده بود رفت و آمد زیادی به منزل او انجام می شد.

همین موضوع باعث شد که در هنگام ساخت خانه، آن را به صورت اندرونی و بیرونی بسازد تا در زمان تردد مهمان ها و تجاری که به خانه رفت و آمد داشتند، اهالی خانه دچار مشکل نشوند و بتوانند به راحتی به زندگی بپردازند. این بنای تاریخی امروزه به عنوان دفتر میراث فرهنگی بندرلنگه مورد استفاده است.

معماری و ساختار خانه فکری

معماری و ساختار خانه فکری

خانه فکری دارای پلانی L شکل با 3400 متر مربع مساحت است که 1200 متر مربع از آن به زیر بنا اختصاص دارد در ضمن دارای دو حیاط مجزا است و در ارتفاع 5 متری از سطح زمین قرار دارد. در هنگام ورود به خانه به حیاط اولی که کوچکتر است می رسید این حیاط بخش بیرونی خانه را شکل می دهد. حیاط دوم در قسمت بعدی قرار دارد که به صورت مرکزی ساخته شده است و ساختمان های خانه در اطراف آن چیده شده اند.

دو زیرزمین، ۲۵ اتاق، ده سرویس بهداشتی و دو سرسرا از جمله قسمت های مختلف این ساختمان هستند که در اطراف حیاط مرکزی جای گرفته اند. از اصلی ترین و قابل توجه ترین قسمت های خانه بادگیر های آن هستند که تعداد آنها به پنج عدد می رسد.

از بادگیر ها برای خنک کردن فضای ساختمان استفاده می کردند و در جهت دریا ساخته شده اند. سقف آن از تیرک های چوبی از چندل آفریقایی، حصیرهای بافته شده از برگ درخت خرما و حصیرهایی از نی بافته شده است، که با کاه‌گل پوشش داده شده اند. یک سازه کوچک راهرو مانند در وسط حیاط خانه دیده می شود که به عنوان کلاه فرنگی مورد استفاده بود.

اتوبوس از گزینه هایی است در سفر به بندر لنگه می توانید مد نظر داشته باشید، بلیط اتوبوس را نیز می توانید از مستر بلیط، همراه با امتیازاتی که برای شما به همراه دارد، خریداری کنید.

راه های دسترسی به خانه تاریخی فکری

راه های دسترسی به خانه تاریخی فکری

برای اینکه بتوانید این خانه را ببینید باید به بندر لنگه بروید و همانطور که قبلا اشاره شد این خانه در ابتدای ورودی شهر قرار دارد، به همین خاطر دسترسی به آن به راحتی و به سرعت انجام می گیرد و حتی می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی نیز برای این کار استفاده کنید، در صورت تمایل می توانید از خودرو شخصی نیز می توانید استفاده کنید.

شرایط بازدید

بازدید از این خانه را با هزینه کمی بابت ورودی می توانید انجام دهید، که این هزینه صرف نگهداری از خانه فکری می شود. دیدن آن می تواند نشاطی تازه به افراد ببخشد زیرا زیبایی معماری آن بسیار چشم نواز است. اگر به این بندر زیبا سفر کردید بازدید از این بنا را در برنامه های خود قرار دهید زیرا تماشای آن می تواند لحظات خوشی را برای شما به همراه بیاورد.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بندرعباس شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *