آبشار زیرراه

0 228

آبشارها یکی از شگفت انگیز ترین المان ها در طبیعت هستند که افراد زیادی برای دیدن آنها راهی سفر می شوند. افرادی که به طبیعت علاقه دارند و بیشترین سفرهایشان به سوی طبیعت است و با نام طبیعت گرد شهرت دارند، از این جاذبه های گردشگری استقبال ویژه ای می کنند.  طبیعت گردی شامل همه اشکال گردشگری می شود، که در آن محیط های طبیعی نسبتاً بی نظم، جاذبه یا محیط اصلی را تشکیل می دهند. طبیعت گردان به طور معمول علایق، انگیزه ها و رفتارهای مختلف دارند. افراد در زمان طبیعت گردی با توجه به محیطی که در آن قرار دارند و همچنین علایقشان فعالیت های گوناگونی را انجام می دهند. برخی از این فعالیت ها شامل شنا، صخره نوردی، دوچرخه سواری، پیاده روی، کوهنوردی، کمپینگ و … می شود. موقع بازدید از آبشارها یکی از فعالیت هایی که می توان انجام داد شنا است. آبشارها را می توانید در بسیاری از مناطق طبیعی ایران مشاهده کنید، که افراد زیادی برای تفریح و گردش به سمت آنها می روند. یکی از این آبشارها که در استان بوشهر و شهرستان دشتستان قرار دارد با نام آبشار زیرراهشناخته می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این آبشار اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

معرفی آبشار زیرراه

معرفی آبشار زیرراه

روستای زیرراه یکی از روستاهای شهرستان دشتستان استان بوشهر به شمار می رود که یکی از قدیمی ترین روستاهای استان محسوب می شود. در این روستا جاذبه های تاریخی و طبیعی گوناگونی وجود دارد که از میان آنها می توان به چشمه‌های قدیم و جدید زیرراه، قلعهٔ تاریخی زیرراه، آثار بجامانده از آسیاب‌های آبی قدیمی، دره‌ها و طبیعت کناره رودخانه شاپور، بافت و موقعیت منحصربفرد روستا و وجود آثار بجامانده از شهر تاریخی توز اشاره کرد. در این بخش در مورد آبشار زیرراه که یکی از جاذبه های طبیعی آن است برای شما توضیحاتی ارائه می دهیم. آبشار زیرراه در فاصله 300 متری از روستا واقع شده است، که زیبایی بی مثال و خارق العاده ای دارد. نکته ای که در مورد این آبشار می توان عنوان کرد این است که از به هم پیوستن چندین قنات این منطقه تشکیل شده است. گفته می شود به دلیل این که این آبشار مشخص نیست و مخفی است، نام آن را زیرراه گذاشته اند که در واقع آبشار در زیر راه، یعنی در زیر جاده یا مسیری که به روستا می رسید واقع شده است. در مورد نام این آبشار ،که به احتمال زیاد از نام روستا گرفته شده، روایت دیگری در فارسنامه ناصری بدین گونه آمده است:«ضابط و کلانتر آن پدر بر پدر «عالی جاه علی محمد خان زیراهی» است». در تذکره مجمع الفصحا و کتاب دایره المعارف اسلامی نیز چنین آمده است: «تاج الدین زیراهی ملقب به تاج فارسی، از شاعران سده ۷ه قمری و از مردم زیراه دشتستان فارس که در دهلی مسکن گزید. او دبیری سلطان شمس‌الدین دهلوی را عهده‌دار بود».

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم این آبشار از آب چندین قنات به وجود آمده است و ارتفاعی برابر با 2 متر و عرض 50 سانتی متر دارد که صحنه ای بی نظیر را به وجود می آورد. به دلیل فرسایش زمین در هنگام خروج آب از بستر قنات، غاری حیرت انگیز و زیبا به وجود آمده است، که با دیدن آن هر کسی متعجب خواهد شد. از آنجایی که درون غار دید نداشته است اهالی روستا از آن به عنوان حمام عمومی استفاده می کردند. در نزدیکی آبشار می توانید دره ای خاص و فریبنده را مشاهده کنید که در اطراف آنها درختان نخل بسیاری وجود دارد. این طبیعت سرسبز و متفاوت در این محل، مرهون وجود این آبشار و رودخانه ای است که در امتداد آن وجود دارد. در نزدیکی این رودخانه بقایایی از آسیاب هایی وجود دارد که مربوط به دوران ساسانی هستند.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

این آبشار در 30 کیلومتری شهر برازجان و در نزدیکی روستای زیرراه قرار دارد. اگر تمایل دارید که از این آبشار بازدید کنید باید به این روستا بروید. اگر می خواهید با وسایل حمل و نقل عمومی سفر خود را آغاز کنید در ابتدا باید به شهر برازجان بروید، که این کار هم با خرید بلیط اتوبوس دشتستان از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن می شود. بعد از رسیدن به این شهر می توانید با کمک خودروهایی که به سمت این روستا در حرکتند به این روستا بروید و از این آبشار بی نظیر دیدن کنید. اگر هم در فکر استفاده از خودرو شخصی هستید می توانید در ابتدا ‫جاده برازجان – جتوط قرار بگیرید پس از آن وارد جاده روستا شوید و خود را به این روستا برسانید.

بازدید از آبشار زیرراه

برای دیدن این آبشار نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی این موضوع را به یاد داشته باشید که در اطراف روستا امکاناتی وجود ندارد پس بهتر است وسایل مورد نیازتان را همراه خود ببرید. بهتر از در فصل زمستان و یا اوایل بهار برای این سفر آماده شوید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.