پارک جنگلی سرکره

0 307

دشتستان یکی از شهرستان های استان بوشهر به شمار می رود که از قدمت بالایی برخوردار است. دشتستان سرزمین نسبتا هموار و وسیعی است که در قسمت پست ساحلی خلیج فارس و در جنوب غربی استان فارس بین ناحیه دستی و کهگیلویه قرار دارد. این شهرستان را ناحیه وسیعی از گرمسیر فارس در امتداد خلیج فارس، از خورموج تا گناوه در شمال دانسته اند. دشتستان در ارتفاع 65 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای آب وهوای گرم و خشک است. متوسط بارندگی سالیانه این ناحیه کمتر از 200 میلی لیتر می شود، با این حال به سبب وجود رودخانه ها بسیار حاصلخیز است. در دوران قاجار بلوک دشتستان شامل پنج ناحیه انگالی، دشتستان، برازجان، اهرم، تنگستان دشتستان و حیات داوود، جزء قلمرو فارس بود. شهرستان دشتستان در سال 1333 شمسی تشکیل شد و اکنون با مرکزیت برازجان، شامل شش بخش با نام های مرکزی، ارم، بوشکان، سعد آباد، شبانکاره و آبپخش می شود و از توابع شهرستان بوشهر به شمار می رود. این شهرستان جاذبه های گردشگری متنوعی دارد که یکی از آنها پارک جنگلی سرکره نام دارد و یکی از جاذبه های طبیعی آن به شمار می رود و سالانه افراد زیادی به دیدار از آن می پردازند.

معرفی پارک جنگلی سرکره

معرفی پارک جنگلی سرکره

جنگل ها با در بر گرفتن مساحت تقریبی 31 % از سطح کره‌ی زمین، در میان پر منفعت ترین اکوسیستم های طبیعی قرار دارند. در بسیاری از نقاط جهان، کاربری جنگل ها به دلیل منافع پایدار آن به سمت گردشگری سوق پیدا کرده است. جنگل ها به طور مستقیم به عنوان جاذبه‌ی گردشگری شناخته می شوند. گردشگری جنگل به عنوان محصولی از خدمات مستقیم و غیر تجاری جنگل ها شناخته می شود. گردشگری جنگل شامل ماجراجویی مانند رفتن به پیک نیک، شکار، ماهی گیری، قایقرانی، اسب سواری، عکاسی و تماشا کردن و آ موزش درباره‌ی مسائل جنگل می شود. در ایران پارک های جنگلی زیادی وجود دارد که یکی از آنها پارک جنگلی سرکره در شهرستان دشتستان استان بوشهر به شمار می رود. این پارک یکی از بزرگ ترین پارک های استان بوشهر به شمار می آید که دارای امکانات رفاهی متنوع و زیادی است. از آنجایی که این پارک در فصل بهار و اواخر زمستان از آب و هوایی مناسب برخوردار است مملو از جمعیت می شود و افراد زیادی برای تفریح و گردش به این محوطه می روند. در این پارک جنگلی آثاری از کاخ زمستانه کوروش نیز دیده می شود، پس علاوه بر اینکه می توان زمانی را به استراحت در این محوطه گذراند، در عین حال می توان به دیدار این اثر تاریخی نیز رفت. این پارک جنگلی مساحتی برابر با بیش از 100 هکتار دارد و در 8 کیلومتری جنوب شهر برازجان قرار گرفته است. برای اینکه بهتر در مورد این محوطه اطلاعات داشته باشید به ادامه این مطلب در مجله مستر بلیط مراجعه کنید.

امکانات رفاهی پارک جنگلی

امکانات رفاهی پارک جنگلی

در این محوطه می توانید امکانات رفاهی گوناگونی را بیابید که هر یک از آنها باعث می شود مسافران زمانی سرشار از راحتی و آسایش را در این مکان بگذرانند. این پارک جنگلی پوشیده از 12 هزار اصله درخت است که شامل درختانی مانند كاسیا، كهور، گل های زینتی، درختچه اشك، آكالیپتوس، گز و تك درختان كنار می شود. یکی از امکاناتی که در این محوطه وجود دارد زمین های ورزشی گوناگون است که افراد به رایگان می توانند از آنها استفاده و به صورت گروهی به رقابت با یکدیگر بپردازند. آلاچیق هایی در سراسر این محوطه تعبیه شده است که افراد برای اقامت می توانند در زیر آنها بنشینند و از تابش خورشید دور باشند. شهربازی هایی نیز در این محل وجود دارد که برای بزرگسالان و کودکان به صورت جداگانه قابل دسترس هستند و افراد برای سرگرم شدن می توانند از آنها بهره ببرند. برخی از افراد هستند که تمایل به پیاده روی دارند برای این افراد هم راه هایی به صورت آسفالته ساخته شده است که می توانند جهت قدم زدن و پیاده روی از آنها استفاده کنند. سرویس و بهداشتی و نمازخانه هم در بخشی از این محوطه دیده می شود که افراد می توانند به صورت رایگان آنها را مورد استفاده قرار دهند.

راه های دسترسی به پارک جنگلی

راه های دسترسی به پارک جنگلی

برای اینکه بتوانید به این پارک جنگلی سر بزنید باید خود را به 6 کیلومتری جنوب شهر برازجان برسانید. برای این کار می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس برازجان را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن تهیه کنید و سپس با خودرو های نقلیه موجود در شهر به این محوطه بروید. علاوه بر این می توانید با خودرو شخصی خود را به این پارک برسانید، بدین صورت که در جاده برازجان اهرم قرار بگیرید و پس از طی کردن 6 کیلومتر از برازجان به این پارک می رسید.

بازدید از پارک جنگلی سرکره

گردش و تفریح در این پارک رایگان است می توانید بدون اینکه هزینه ای را پرداخت کنید وارد محوطه شوید. البته برای استفاده از برخی از امکانات آن نیاز دارید که هزینه ای را بپردازید. این موضوع را از یاد نبرید که به هیچ عنوان به درختان آسیب نرسانید و از روشن کردن آتش پرهیز کنید. در ضمن زباله های خود را یا از محوطه خارج کنید و آنها در آنجا به جای نگذارید و یا اینکه از سطل های زباله تعبیه شده در پارک استفاده کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.