کویر ریگ زیتون و ریگ بلند رشتخوار

0 174

وقتی صحبت از طبیعت گردی می شود همه افراد اولین جایی که به ذهنشان می رسد، جنگل، دریا  و یا مکانی سرسبز است. ولی باید بگوییم که طبیعت گردی تنها به این محل ها ختم نمی شود و بخش وسیع تری را در بر می گیرد که کویر یکی از آنها به شمار می رود. براي اكثرقريب به اتفاق، ايرانيان كويركلمه ي آشناي ناشناخته است . آشنا از آن نظر كه هر ايرانی زمانی با نقشه جغرافيايی ايران آشنا شود اين كلمه به چشمش می خورد و آشنائيش با كلمه كوير آغاز می گردد. ناشناخته از آن نظر كه اين سرزمين با داشتن بزرگ ترين پهنه نمكی جهان (كوير مركزی ايران) با وسعتی بيش از 60 هزار كيلومتر مربع و ده ها كوير بزرگ و كوچک ديگر، مردم با ويژگی های كويرها به جز شور بودن و گرم بودن آن آشنايی ندارند و هنوز كلمه كوير برای مردم ما كلمه ای همراه با ابهام و در برخی مواقع توام با وحشت است. البته باید بگوییم که کویر می تواند بسیار قشنگ و حیرت انگیز باشد و با سفر به آن تجربه ای بی نظیر و جدید را کسب کرد. در بسیاری از استان های ایران می توان منطقه ای کویری را پیدا کرد که یکی از آنها کویر ریگ زیتون و ریگ بلند رشتخوار به شمار می آید.

درباره کویر ریگ زیتون و ریگ بلند رشتخوار

درباره کویر ریگ زیتون و ریگ بلند رشتخوار

شهرستان رشتخوار که در استان خراسان رضوی قرار دارد، می تواند یکی از قطب های گردشگری طبیعی در این استان به شمار آید. این شهرستان در هر بخشی نوعی از جاذبه های طبیعی را در خود جای داده است. قسمتی از این شهرستان کوهستانی است که در آن می توان دره ها و مناطق ییلاقی با آب و هوایی خنک را یافت که محل مناسبی، برای افرادی که می خواهند از شلوغی دور باشند، به حساب می آید. در بخش دیگری از این سرزمین می توان شاهد کویرهایی بود که مطابق سلیقه افرادی است که به دنبال تجربه های جدید و محل های متفاوت هستند. کویر ریگ زیتون و ریگ بلند رشتخوار یکی از این محوطه ها به شمار می آیند. این کویر ها در قسمت غربی و جنوب غربی شهرستان رشتخوار واقع‌ شده اند. کویر زیتون در بخش جنگل این شهرستان قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری آن محسوب می شود. این کویر دقیقا در 110 کیلومتری جنوب غربی شهر رشتخوار و 15 کیلومتری غرب شهر جنگل کویر ریگ زیتون واقع‌ شده است. کویر ریگ بلند نیز در ضلع جنوب شرقی کویر ریگ زیتون در فاصله 125 کیلومتری جنوب غرب رشتخوار و 25 کیلومتری جنوب شرق شهر جنگل قرار دارد. روستای بند ازبک یکی از روستاهایی است که در نزدیکی کویر زیتون و روستاهای علی‌نقی سفلی و دوچاهی سفلی در نزدیکی کویر بلند قرار گرفته اند. اگر می خواهید بیشتر از این پدیده طبیعی اطلاعات داشته باشید این بخش از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

ساختار و جاذبه های طبیعی کویر

ساختار و جاذبه های طبیعی کویر

این کویر ها سرشار از تپه های ماسه‌ای و نمکزارها هستند که جلوه ای خاص به این محیط داده اند. و علاوه بر این ها در فصل بهار می توان چشمه های آبی را نیز در این مناطق مشاهده کنید.  آب های حاصل از بارندگی وقتی كه به سطح كويرها می رسند به همراه موادی كه با خود حمل می كنند مقدار زيادی نمک های محلول را نيز همراه دارند، اين آب ها بر روی سطح كويرها قرار می گيرند و به علت جنس مواد تشكيل دهنده كويرها معمولا امكان نفوذ به درون كوير را عملا ندارند. علت اين امر آن است كه اين كويرها معمولا نفوذ ناپذيرند، زيرا وجود رس ها در آن ها قابل توجه است و با توجه به ويژگی رس ها كه نفوذ ناپذيری يكی از مهم ترين آن ها است، مانع از نفوذ آب در كوير می گردند. همچنین روستاهای اطراف این روستاها از جمله جاذبه های گردشگری منطقه به شمار می آیند و افرادی که به کویر می روند از این مکان ها هم می توانند دیدن کنند.

راه های دسترسی به کویر ریگ زیتون و ریگ بلند

راه های دسترسی به کویر ریگ زیتون و ریگ بلند

این کویر ها در شهرستان رشتخوار قرار دارند برای همین برای اینکه به این کویرها بروید می توانید بلیط اتوبوس رشتخوار را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به شهر برسانید و از آنجا هم با وسایل حمل و نقل عمومی به این محوطه سفر کنید.

بازدید از کویر ریگ زیتون و ریگ بلند رشتخوار

برای دیدار از این کویرها نیاز به شرایط خاصی نیست و بدون پرداخت هزینه ای می توانید از آنها دیدن کنید. زمانی که به کویر می روید می توانید فعالیت های گوناگونی را انجام دهید که از آن جمله می توان به عکاسی، شتر سواری، آفتاب درمانی، رصد ستارگان، رؤيت سراب، پياده روی و مكاشفه‌ی طبيعت، مناظر بديع و وهم انگيز، دیدار از حيات وحش و گياهان كويری، اتومبيل رانی، دوچرخه سواری، موتور سواری و … اشاره کرد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.