کال سوهه

0 196

شهرستان رشتخوار که در جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد یکی از شهرستان های آن به شمار می آید. آب و هوای شهرستان معتدل و خشک و بیشترین دومای آن 38 درجه و کمترین آن 10- درجه است. رودهای شهرستان دو رود فضلی کال سالار و کال دونخ است. کال سالار از کوه سبزآباد سرچشمه می گیرد و با آبیاری نواحی غربی شهرستان، در شمال گناباد به رود شور می ریزد. کال دونخ نیز از ارتفاعات جنوب شرقی آن سرچشمه می گیرد و با جریان یافتن در بخش جنوبی شهرستان، در شمال گناباد به رود شور می پیوندد. پیشینه شهر امروزی رشتخوار به دوران قاجار بر می گردد و در این زمان تاسیس شده است. رشخوار مرکب از دو واژه رش، به معنای تپه و پشته و خوار، به معنی پست و کم ارتفاع است و در مجموع معنای زمینی با تپه های کم ارتفاع را می دهد. وضع جغرافیایی محل شهر نیز نشانگر این احتمال است، زیرا شهر در دشتی قرار دارد که تپه های کم ارتفاع آن را احاطه کرده اند. این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری گوناگونی است که از میان آنها می توان به مسجد جامع رشتخوار، خانه قرایی، مزار شیخ امان قلی، مزار و مسجد شاه سنجان، پل سالار و … اشاره کرد. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهرستان کال سوهه نامیده می شود.

معرفی کال سوهه

معرفی کال سوهه

یکی از جذاب ترین انواع سفر، طبیعت گردی به شمار می رود که در بین اقشار مختلف مردم بسیار محبوبیت دارد. طبیعت گردی سفری است به مناطق طبیعی نسبتا بکر و دست نخورده با هدف مطالعه، تحسین و لذت بردن از مناظر، جانوران، گیاهان وحشی منطقه و هر گونه آثار فرهنگی (گذشته و معاصر) که در این مناطق یافت می شود. یکی از مناطق گردشگری در شهرستان رشتخوار کال سوهه نام دارد که به خاطر طبیعت بکر و بی نظیرش دارای طرفداران زیادی هم است. کال سوهه که تنگه ای خوش آب و هوا به شمار می رود، در 7 کیلومتری شرق روستای فتح آباد و در 21 کیلومتری شمال شرق شهر رشتخوار واقع شده است. این منطقه در دل کوه های اطراف روستای فتح آباد شهرستان رشتخوار قرار دارد که با طبیعت زیبایش دل هر بیننده ای را می رباید. روستای فتح‌آباد در فاصله ۵۵ کیلومتری شرق تربت حیدریه و در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال رشتخوار قرار دارد و یکی از قطب‌های کشاورزی منطقه، به خصوص در زمینه تولید زعفران و پیاز سفید، به شمار می رود. منطقه غرق آب، که در گویش محلی کرغو گفته می‌شود، نیز در ۵ کیلومتری شمال این روستا واقع شده است. اگر دوست دارید در مورد این محل بیشتر اطلاعات پیدا کنید بهتر است این بخش از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

طبیعت و جاذبه های گردشگری تنگه

طبیعت و جاذبه های گردشگری تنگه

حجم زیادی از پوشش گیاهی این منطقه را درختان بید فرا گرفته اند و باعث زیبایی دلفریبی در آنجا شده اند. در بهار این محوطه دارای آب فراوانی است که به باعث آبادی منطقه نیز می شود و علاوه بر آن بر زیبایی منقطه می افزاید. آب وهوای معتدل آن در کنار این  طبیعت مثال زدنی افراد زیادی را به این محوطه می کشاند. رودخانه فصلی، بندهای ذخیره آب، درختان سرسبز، گل و گیاه و … از جمله ویژگی ها و المان های موجود در این محوطه به شمار می آیند. تپه چهل ماه یکی از جاذبه های تاریخی منطقه به شمار می آید که در جنوب روستای فتح آباد واقع شده است و چندین آسیاب آبی قدیمی در آن دیده می شود که امروزه از آنها تنها خرابه هایی بر جای مانده است.

راه های دسترسی کال سوهه

راه های دسترسی کال سوهه

برای رفتن به این محوطه می توانید اول بلیط اتوبوس رشتخوار را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن خریداری کنید و سپس با وسایل حمل و نقل عمومی موجود در این شهر به سمت روستای فتح آباد حرکت کنید. همچنین می توانید با خودرو شخصی این سفر را انجام دهید و با قرار گرفتن در مسیری که به سمت روستای فتح آباد می رود خود را به این منطقه برسانید.

بازدید تنگه کال سوهه

دیدار از این محوطه شرایط خاصی ندارد و حتی نیاز به پرداخت ورودی برای رفتن به آنجا نیست. ولی باید نکاتی در مورد آن را مد نظر داشته باشید. به هیچ عنوان زباله هایی که تولید کردید را در طبیعت جا نگذارید و با خود برگردانید و در محب مناسب قرار دهید. این محوطه امکانات رفاهی چندانی ندارد پس در نظر داشته باشید همه وسایل مورد نیازتان را نیز با خود ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.