انسان های امروزی به خاطر زندگی شهری، از طبیعت دور افتاده اند و این نیاز روز به روز برای آنها بیشتر می شود. همین موضوع موجب شد که دنبال حل مشکل باشند و این راه حل را در طبیعت گردی پیدا کرده اند. طبیعت گردی به نوعی سفر اطلاق می شود که افراد در آن برای دیدار از جاذبه های طبیعی راهی طبیعت می شوند. جاذبه های طبیعی طیف وسیعی را در بر می گیرند که شامل دریا، ساحل، جنگل، کویر، آبشار، پوشش گیاهی و حیات جانوری، ویژگی‌ های برجسته زیست‌ محیطی، پارک‌ ها و مناطق حفاظت ‌شده، گردشگری سلامت، تفرج‌گاه‌های رژیم غذایی و سلامت فیزیکی، چشمه‌های آب معدنی و آب گرم و … می شود. گردشگران زمانی که طبیعت می روند انواع مختلفی از فعالیت ها را انجام می دهند که از میان آنها می توان به شنا، صخره نوردی، کوهنوردی، عکاسی، پیاده روی و … اشاره کرد. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که دارای جاذبه های طبیعی زیاد و گوناگونی است که در استان های مختلف آن پراکنده شده اند. یکی از این پدیده های طبیعی، که در استان خراسان رضوی و شهرستان زیبای رشتخوار قرار دارد، تفرجگاه گرماب به شمار می رود.

معرفی تفرجگاه گرماب

معرفی تفرجگاه گرماب

در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ شهرستان رشتخوار رفته ایم و یکی از پدیده های طبیعی آن را برای آشنایی بیشتر شما با آن انتخاب کرده ایم. شهرستان رشتخوار، شهرستانی در جنوب استان خراسان به شمار می رود که در آن جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد. برخی از نواحی روستایی این شهرستان ها که در بخش های کوهستانی قرار دارند دارای آب و هوایی متفاوت نسبت به دیگر نقاط این منطقه هستند و آب وهوایی معتدل تر و مطلوب تر دارند. همین موضوع باعث شده است که گردشگران زیادی به سمت این نواحی سفر کنند و تعطیلات خود را در این مکان ها می گذرانند. یکی از این محل ها، تفرجگاه گرماب نام دارد که در ۲۵ کیلومتری روستای سعادت آباد شهرستان رشتخوار قرار گرفته است. این منطقه به سبب وجود جاذبه های گوناگون در آن، به منطقه ای تفریحی – مذهبی تبدیل شده است و افراد بسیاری از سراسر استان و حتی استان های اطراف نیز به این منطقه سفر می کنند. طبیعت زیبا و خارق العاده آن، آرامشی را به این گردشگران هدیه می کند که خستگی طولانی مدت را از تنشان می زداید و انرژی خاصی را می توانند برای زمانی طولانی ذخیره کنند.

ساختار و طبیعت گرماب

ساختار و طبیعت گرماب

در این منطقه چندین چشمه آبگرم وجود دارد که همین موضوع باعث شده است آن را با نام گرماب بشناسند. چشمه های آبگرمش به خاطر خاصیت درمان کنندگی که دارند سالانه پذیرای گردشگران زیادی از سراسر استان هستند. علاوه بر این چشمه های آبگرم، آبشاری نیز در این ناحیه وجود دارد که به تنهایی صحنه ای رویایی را برای بینندگان به وجود آورده است که هر کسی به این محل سفر می کند، از دیدار آن سیر نمی شود و دوست دارد ساعت ها به تماشای آن بنشیند. صدای آبشار در کنار طبیعت بکر و خاص آن می تواند زمانی طولانی انسان را در کنار خود نگه دارد. در کنار این آبشار و چشمه های آب گرم، پوشش گیاهی منطقه نکته ای دیگر است که این مکان را در جایگاهی خاص قرار می دهد. در این ناحیه می توانید درختانی مثل پسته کوهی، زرشک، چنار کوهستان، بلوط و … را ببینید. نشستن زیر این درختان و گوش فرا دادن به صدای پرندگان نیز می تواند در نوع خود بسیار منحصر به فرد و آرامش بخش باشد. رودها و نهرهای مختلف هم بخشی دیگر از طبیعت این محوطه را تشکیل می دهد که زیبایی آن را دو چندان می کند. کوه های سر به فلک کشیده تکمیل کننده این مجموعه بی نظیر هستند که برای دوستدارن کوهنوردی می تواند محلی مناسب به حساب آید. همانطور که گفتیم این منطقه، دارای مکانی مذهبی نیز است که در کنار این طبیعت مجموعه ای زبیا را به گردشگران ارائه می دهد. بقعه پیر یاهو از سالکان طریقت و تصوف در بلندترین نقطه کوه و نزدیک به چشمه‌های آب گرم قرار دارد که هر سال پذیرای جمعی از ارادتمندان وی از سراسر کشور خصوصا اهالی خواف و تربت جام است.

راه های دسترسی به تفرجگاه

راه های دسترسی به تفرجگاه

 در بخش های قبلی به این موضوع اشاره کردیم که این محوطه در 25 کیلومتری روستای سعادت آباد شهرستان رشتخوار قرار دارد. برای رفتن به این محل می توانید بلیط اتوبوس رشتخوار را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و سفر خود را آغاز کنید. پس از رسیدن به شهر می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفتن به این مکان استفاده کنید.

بازدید از تفرجگاه گرماب

برای دیدار از این محوطه رایگان است و نیازی یست هزینه ای پرداخت شود. امکانات رفاهی مناسبی نیز در آن پیدا می شود پس از این لحاظ دچار مشکل نمی شوید و می توانید با خیال راحت به این محل بروید. ولی به یاد داشته باشید که زباله های خود را از محل خارج کنید و با خودتان ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *