امامزاده زید و رحمان

0 136

شهرستان اشتهارد، یکی از شهرستان های مهم استان البرز محسوب می شود. زیرا هم جاذبه های طبیعی بسیار زیادی و هم مکان های تاریخی و مذهبی متعددی در آن واقع شده اند که از نظر مردم این مکان ها اهمیت زیادی دارند. از آنجایی که کشور ایر ان یک کشور اسلامی است، طبعا هم عموم برای امامزاده ها و گنبدها ارزش زیادی قائل هستند. از همین رو سه گنبدان، یکی از مشهورترین مکان های مذهبی در اشتهارد است، که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. در ادامه این مقاله، با مجله مستر بلیط همراه باشید تا کاملا شما را با سه گنبدان یا امامزاده زید و رحمان آشنا سازیم.

درباره امامزاده زید و رحمان

سه گنبدان که با نام دیگر امامزاده زید و رحمان، یک مکان مذهبی مشهور در اشتهارد است، که در اصل متعلق به نوادگان امام جعفر صادق (ع) است و از همین رو اهمیت زیادی برای مردم دارد. همچنین علاوه بر این که مقبره به یک مکان تاریخی هم مشهور است، گردشگرانی هم وجود دارند که از  کنجکاوی و آشنایی بیشتر با دین اسلام، سری به سه گنبدان می زنند. به همین دلیل می توان گفت این مکان یکی از جاذبه های مذهبی هم محسوب می شود که توریست های زیادی هرساله از سراسر کشورهای خارجی برای بازدید از آن به اشتهارد سفر می کنند.

درباره امامزاده زید و رحمان

تاریخچه امامزاده زید و رحمان

همان طور که ذکر شد، این مقبره، متعلق به نوادگان امام جعفر صادق است که اگر بخواهیم‌ نگاهی به تاریخچه آن بیاندازیم، می توان گفت بنا به دوره ۸ هجری قمری باز می گردد. نکته جالبی که در مورد این امامزاده وجود دارد و علاوه بر یک مکان مذهبی، او را به یک جاذبه تاریخی هم تبدیل کرده، وجود نشانه هایی از سلسه های مختلف در معماری امامزاده است. جالب است بدانید که این مجموعه با شماره ۷۵۵ در آثار میرات فرهنگی هم به ثبت رسیده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

امامزاده زید و رحمان، دارای سه گنبد اصلی است، که این سه گنبد نقش مهمی در نام‌ گذاری او داشته اند. این سه گنبد، همان طور که ذکر شد، هر یک متعلق به دوره ای از تاریخ هستند و معماری جالبی را به وجود آوردند. به عنوان مثال، گنبد شرقی متعلق به دوره ایلخانی، گنبد شمالی متعلق به دوره صفوی و گنبد غربی هم در دوره تیموری ساخته شده است. خب قطعا بازدید کردن از مکانی که به طور همزمان چندین نوع معماری از‌ گذشتگان را در خود جای داده است، می تواند گزینه مناسبی برای مسافران تاریخ دوست باشد. همچنین زمانی که شما وارد امامزاده می شوید، می توانید ایوانی بزرگی را مشاهده کنید که در ابتدا به چشم می خورد. سپس ساختمان اصلی امامزاده که به شکل یک چهار ضلعی بزرگ است در معرض دید قرار می گیرد. گنبدها آجری هستند و با معماری ویژه و خاص ایرانی، تضاد زیبا و چشم گیری را به وجود آورده اند که پیشنهاد مستر بلیط به شما این است، به هیچ وجه بازدید از این امامزاده جالب و ارزشمند را از دست ندهید.

شرایط بازدید از امامزاده زید و رحمان

شرایط بازدید از امامزاده زید و رحمان

برای بازدید از این مجموعه تاریخی و مذهبی، باید زمان هایی مراجعه کنید که امکان بازدید وجود دارد. زیرا ممکن است در برخی از مواقع، درب اصلی او بسته باشد و نتوان وارد حیاط اصلی شد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان طور که در مطالب بالا هم بیان شد، این امامزاده در شهرستان اشتهارد و کرج واقع گردیده است. همچنین شما با تمام وسایل نقلیه موجود می توانید از آنجا بازدید کنید. اگر هم که قصد دارید از دیگر شهرستان ها به اشتهارد سفر کنید، با توجه به نرخ هزینه بلیط های هواپیما و … پیشنهاد ما به شما این است که بلیط اتوبوس  را تهیه کنید و از سه گنبدان و دیگر جاذبه های این شهرستان بازدید فرمایید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.