امامزاده ام کبری و ام صغری

0 297

در این مقاله مجله مستر بلیط قصد داریم شما را با امامزاده ای مشهور در شهرستان اشتهارد آشنا سازیم. پس حتما تا انتها با ما همراه باشید. در کل ایران یک کشور اسلامی است و خب طبیعتا هم وجود امامزاده های متعدد در آن، موضوع عجیبی نیست. از همین رو، امامزاده ها نوادگانی از امامان هستند و خب ارزش بسیار زیادی هم دارند. به نوعی که برخی از آن ها امروزه به مکان های تاریخی و دسته دیگر به مجموعه های زیارتی مردم تبدیل شده اند. شهرستان اشتهارد واقع در کرج هم، جزء شهرستان های مهم در این حوضه محسوب می شود. در این شهر امامزاده های بسیار مهمی که قدمت تاریخی نسبتا زیادی هم دارند وجود دارد که بازدید از آن ها، در هنگام سفر به اشتهارد خالی از لطف نیست. حال یکی از همین مکان های مذهبی و مشهور این شهر، امامزاده ام کبری و ام صغری است که علاوه بر معماری بسیار زیبا، داستان بسیار جالبی هم در مورد آن وجود دارد که در ادامه بیان می کنیم.

درباره امامزاده ام کبری و ام صغری

شاید تا کنون با توجه به اسم امامزاده، متوجه شده باشید که این بارگاه، متعلق به دو بانوی بزرگوار است و اهمیت زیادی هم برای مردم بومی و محلی اشتهارد دارد. علاوه بر این که این بنا جزء مهم ترین اماکن مذهبی این شهرستان محسوب می شود، می توان گفت اهمیت زیادی هم از لحاظ قدمت و تاریخ دارد و برخی از افراد هم او را به عنوان یک مجموعه تاریخی می شناسند. معماری این امامزاده به گونه ای است که هم می توان مجللی و باشکوهی را در آن مشاهده کرد و هم سفری به عمق تاریخ داشت. از آنجایی که دو بانوی عالم در زمان های دور زندگی می کردند، می توان گفت داستان جالبی در پشت این این امامزاده وجود دارد که در قسمت بعد مستر بلیط، می توانید آن را مطالعه نمایید.

درباره امامزاده ام کبری و ام صغری

تاریخچه امامزاده ام کبری و ام صغری

در واقع ساختمان امامزاده ام کبری و ام صغری، در زمان صفویه ساخته و تاسیس شده است که می توان گفت این‌ مجموعه قدمت نسبتا زیادی دارد. این مکان هم در گذشته و هم امروزه اهمیت زیادی در بین مردم داشته، به نوعی که حالا به عنوان یکی از مهم ترین آثار باستانی شهرستان اشتهارد به ثبت رسیده است. در گذشته از او تنها به عنوان زیارتگاه یا یک مکان تاریخی بازدید می کردند، اما امروزه این امامزاده پذیرای خیلی از شهیدان گم نام هم بوده و به یک محل مشهورتر برای عبادت و زیارت تبدیل شده است. لازم به ذکر است ‌که بیان کنیم، از آنجایی که بنای اصلی سن زیادی دارد، با وجود بازسازی، باز هم برخی از قسمت ها آسیب دیده و نیاز به مرمت دارند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در مطالب بالا هم ذکر شد، این مجموعه با معماری زیبای خود، به خوبی چشم هر بیننده ای را جلب می کند‌. در اصل جنس تمام دیواره های ساختمان، آجری هستند که همین موضوع یکی از دلایلی ماندگاری زیاد بنا پس از گذشت سال ها است. البته به جزء آجر، می توان در سراسر ساختمان شاهد آینه کاری ها و تزئینات دیگری که به زیبایی او اضافه می کنند، هم بود. گنبدهای گرد، ایوان های بزرگ، طاق های زیبا، سنگ نوشته ای از مرحوم میرزا، حیاط بزرگ و دلنشین و … باعث شده اند تا یک ساختمان و محیطی کاملا زیبا را به وجود آورند. همچنین در داخل مجموعه، دو مقبره اصلی بانوان بزرگ قرار دارد که افراد برای زیارت می توانند به آنجا مراجعه کنند.

در اطراف مقبره ها، همانند دیگر امامزاده ها، ضریحی وجود دارد که از مقبره های اصلی حفاظت کند. البته ضریح به نوعی نشان دهنده پاکی و مطهری امامان و امامزاده ها هم است. با توجه به متن های بالا، قطعا به خوبی متوجه  شده اید که امامزاده متعلق به دوران صفوی است و خب قطعا با گذشت زمان و عوامل جوی، ساختمان کمی آسیب می بیند. از آنجایی که امامزاده ام کبری و ام صغری اهمیت زیادی دارند، چندین بار این مجموعه مرمت و بازسازی شده است. اما هنوز می توان شاهد آسیب هایی که در آینه کاری و کاشی ها به وجود آمده اند، شد. البته طبق صحبت های مسئولین، می توان گفت این مشکل تا چند برهه زمانی دیگر برطرف می شود، زیرا مجددا قصد بازسازی و مرمت این بنای با ارزش را دارند.

شرایط بازدید امامزاده ام کبری و ام صغری

شرایط بازدید امامزاده ام کبری و ام صغری

برای بازدید کردن از امامزاده ام کبری و ام صغری، در هر زمانی که مایل بودید، می توانید به آنجا بروید. این مجموعه به طور کامل در هر ساعت از شبانه روز باز است. همچنین توجه داشته باشید که در حین بازدید و زیارت، سری هم به مقبره شهدای گم نام بزنید و با خواندن دعا و زیارت نامه، روح خود و آن ها را به آرامش دعوت کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای زیارت از امامزاده ام کبری و ام صغری، تنها کافی است‌ که بلیط اتوبوس اشتهارد را تهیه و سپس به آنجا سفر کنید. البته لازم به ذکر است که بیان کنیم شهرستان اشتهارد در کرج و نزدیکی به تهران واقع شده است و با طی کردن مسافت کم، می توان به زیارت امامزاده رفت. همچنین امکان دسترسی با تمامی وسایل نقلیه مختلف تا درب اصلی بنا ممکن است و حتی در صورت نیاز، می توانید از پارکینگ این امامزاده هم استفاده نمایید. اگر قصد سفر به شهرستان اشتهارد را داشتید، فراموش نکنید پس از زیارت هم سری به دیگر مکان ها وجاذبه های زیبای این شهرستان بزنید. جاذبه هایی نظیر کویر اشتهارد، غار نمکی و … بدون شک از بهترین مکان های گردشگری طبیعی هستند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.