کویر اشتهارد

0 195

ایران کشور چهار فصلی که در تمام مواقع سال، می توان زیبایی های به خصوصی را در آن مشاهده کرد. هر یک از شهرهای آن، با جاذبه های طبیعی و تاریخی خود، به خوبی نظر هر گردشگری را جلب می کنند که همین موضوع باعث شده تا این کشور، جزو کشورهای توریستی در بین گردشگران شناخته شود. انواع جنگل ها، کوه ها، کویرها و حتی دریاها را می توان در تک به تک شهرها مشاهده ‌کرد و از زیبایی های به خصوص و طبیعی آن ها، لذت برد. کویر اشتهارد هم نمونه ای بارز از این جاذبه های گردشگری به شمار می رود، که در استان کرج واقع شده شده است. این کویر بسیار زیبا یکی از بهترین مکان های گردشگری در کرج است، که هرساله افراد زیادی برای بازدید از آن، به مقصد کرج سفر می کنند‌. حال در ادامه مقاله با مجله مستر بلیط همراه باشید تا تمام نکات و اطلاعاتی که راجع به این‌ کویر چشم ‌گیر را نیاز دارید، در اختیار شما قرار دهیم.

درباره کویر اشتهارد

درباره کویر اشتهارد

بدون شک کویر گردی، می تواند یکی از بهترین تفریحات سالمی باشد که ممکن هر فردی آن را تجربه کند. حال این کویر گردی اگر در اشتهارد باشد، قطعا افراد هیجان چند برابری را تجربه می کنند. همان طور که در مطالب بالا هم بیان شد، این کویر در نزدیکی کرج واقع شده است. این منطقه، یک مکان دست نخورده با بافت های خاص همانند بقیه کویرهای ایران است که برای کویر گردی بسیار مناسب هستند. شاید با خود بیاندیشید که تفاوتی بین کویر اشتهارد با دیگر کویرهای ایران نیست و همه آن ها جذابیتی مشابه دارند، باید بیان کنیم، اصلا اینگونه نیست. کویر اشتهارد ویژگی هایی دارد که همین موضوع سبب شده است، تا هر ساله افراد زیادی مقصد خود را در شهرستان اشتهارد انتخاب کنند‌. وجود تپه های رنگی در اطراف کویر که دقیقا همانند یک رنگین کمان خاکی هستند، زیبایی های منحصر به فردی می باشند که بدون شک چشم هر بیننده ای را جلب می کنند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معمولا زمانی که نام کویر به میان می آید، اکثر افراد به یک منطقه خشک و با بافتی ترک خورده می اندیشند. کلا نکته های جالب و هیجان انگیزی راجع به کویر اشتهارد وجود دارد، اما یکی از بارزترین آن ها علاوه بر وجود تپه های رنگی، دریاچه های دل انگیزی هستند که دقیقا همانند یک زمرد میان خشکی ها می درخشند. زمانی که برای بازدید از کویر اشتهارد بروید، علاوه بر کویر گردی، می توان سری هم به دریاچه و چشمه های زیبایی که در نزدیکی کویر قرار دارند بزنید و از وجود طبیعت بکر خداوند لذت ببرید. خب قطعا وجود آب میان خشکی ها، می تواند موضوع جالبی برای گردشگران و توریستان باشد که افراد باید حداقل یک بار از آن دیدن کنند. حال طبق تحقیقات مستر بلیط، مکان ها و قسمت های دیگری هم در این منطقه وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست و حتما حین کویر گردی باید از آن ها بازدید شود.

درباره کویر اشتهارد

منطقه دق

منقطه دق، در تمام کویرها وجود دارد. معمولا دق به منطقه ایی گفته می شود که خشک ترین و بی آب ترین قسمت کویر را به خود اختصاص داده است و از همین رو او را دق می نامند‌. در سراسر کویر اشتهارد می توان شاهد منطقه دق بود اما در اطراف همان طور که در بالا بیان کردیم، می توان تپه ها رنگی زیبا و علف های  روی آن ها را مشاهده کرد‌.

قلعه پلنگ آباد

قلعه پلنگ آیاد درون کویر اشتهارد قرار ندارد اما به دلیل این که فاصله کمی به آن دارد، بد نیست تا از آن هم حین کویر گردی بازدید شود. این قلعه یکی از جاذبه های تاریخی سه گنبدان محسوب می شود که سال ساخت او به سال های خیلی قبل باز می گردد. البته لازم به ذکر است که بیان کنیم اکنون طبقه های زیادی از قلعه باقی نمانده و اکثر قسمت های اصلی برج به دلیل گذشت زمان تخریب و ویران شده است.

شرایط بازدید از کویر اشتهارد

رودخانه ابهر رود

در بالا اشاره ای به چشمه و رودهای موجود در نزدیکی کویر اشتهارد کردیم. در این منطقه، علاوه بر این که به طور همزمان هم می توان شاهد منطقه دق بود، می توان رودخانه شوری که آبی زلال هم دارد را تماشا کرد. لازم به ذکر است‌ که بیان کنیم در این رودخانه ماهی هم وجود دارد که به دلیل حفظ محیط زیست، صید آن ها ممنوع است.

تپه های قدیمی

از نظر موقعیت مکانی، اشتهارد در منطقه ای واقع شده، که به دو روستا نزدیک است. از همین رو تپه هایی هم در اطراف آن واقع شده اند که قدمت بسیار زیادی دارند. حتی برخی از این تپه های زیبا که ساخت خداوند هستند، به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده اند و با بازدید از آن ها می توان از زیبایی های چشم گیر طبیعی بهره مند شد.

گنبدها

در نزدیکی کویر اشتهارد علاوه بر وجود قلعه تاریخی، مکان های دیگری هم وجود دارند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. برای بازدید از این گنبدها فقط کافی است تا کمی از کویر فاصله بگیرید تا آن ها را مشاهده نمایید‌.

شرایط بازدید از کویر اشتهارد

شرایط بازدید از کویر اشتهارد

برای بازدید کردن از این کویر منحصر به فرد، هیچ محدودیتی وجود ندارد و در هر زمانی می توان از آن بازدید کرد. البته لازم به ذکر است که بیان کنیم تا حد امکان بهتراست برای کویر گردی، وسایل و تجهیزات لازم را با خود همراه داشته باشید، تا مشکلی در هنگام بازدید برای شما پیش نیاید. همچنین توجه داشته باشید که تا حد امکان بر روی تپه های رنگین کمانی کویر قدم نگذارید یا با ماشین، بر روی آن ها حرکت نکنید، زیرا تپه ها نمکی هستند و زود شکل و حالت خود را از دست می دهند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

دسترسی با تمام وسایل نقلیه برای بازدید کویر اشتهارد امکان پذیر است. البته بهتر است برای کویر گویردی و گشت و گذار، از ماشین های مخصوص استفاده نمایید تا ماشین در شن ها گیر نکند. همچنین این منطقه زیبا همان طور که ذکر شد در کرج و شمال شهرستان اشتهارد واقع گردیده است که نام گذاری او هم از همین شهرستان صورت می گیرد. اگر قصد بازدید از این منطقه زیبا را دارید، می توانید با تهیه بلیط اتوبوس به آنجا بروید و از زیبایی های طبیعی خداوند، لذت ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.