منطقه زاوین

0 297

انواع مختلفی از سفر وجود دارد که یکی از آنها طبیعت گردی است که در چندین سال اخیر گسترش زیادی پیدا کرده است و افراد زیادی به این نوع سفر علاقه مند شده اند. طبیعت گردی می تواند به هر سفر به مناطق طبیعی اشاره داشته باشد و شامل بازدید از جاذبه های طبیعی می شود که دارای ویژگی های جغرافیایی یا بیولوژیکی هستند که جذابیت خاصی برای گردشگران دارند. برخی از جاذبه های طبیعی رایج در گردشگری شامل جنگل های بارانی، رودخانه ها، بیابان ها، سواحل، غارها و صخره ها و همچنین گیاهان و جانوران منحصر به فرد در این مکان ها (پرندگان ، خزندگان ، گیاهان و غیره) می شود. گردشگران برای لذت بردن از زیبایی های طبیعت، گشت و گذار در مناظر مختلف، فرار از زندگی پرمشغله، تجربه ماجراجویی در یک محیط طبیعی و آشنایی با محیط، پا در راه سفر می گذارند. ایران از جمله کشورهایی محسوب می شود که مملو از جاذبه های طبیعی متنوع است و سالانه افراد زیادی در فصول مختلف به دیدن آنها می روند. یکی از این جاذبه های طبیعی که خود شامل چندین جاذبه طبیعی می شود، منطقه زاوین نام دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با آن بیشتر آشنا می کنیم.

معرفی منطقه زاوین

معرفی منطقه زاوین

شهر زاوین که در شهرستان کلات نادری استان خراسان رضوی قرار  دارد در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شمال شهر مشهد و در ۴۵ کیلومتری مرکز شهرستان کلات واقع شده است. این شهر در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و آب ‌و هوای آن معتدل و متغیر است که از شمال و شمال غرب به رشته‌کوه هزار مسجد و از شرق به کوه‌ های کیه‌داغ می رسد. شهر زاوین که در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا قرار دارد از سه محله سفلی، علیا و محمدآباد تشکیل شده است. سالانه افراد زیادی برای دیدار از جاذبه های گردشگری آن به این منطقه سفر می کنند. این شهر علاوه بر اینکه دارای جاذبه های طبیعی بی شمار است، آثار تاریخی مختلفی نیز دارد که شامل حمام قدیمی، قلعه کهنه، منطقه باستانی بتخواه و … می شود. احتمال می دهند که این شهر حداق قدمتی برابر با صد سال داشته باشد. ه این دلیل به این منطقه زاوین گفته می‌شود که بین دو زو قرار گرفته است و تثنیه زو، زوین می‌شود که بعد ها تلفظ آن به زاوین تغییر کرده است. در این منطقه می توانید حجم عظیمی از جاذبه های طبیعی را مشاهده کنید که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشانند. منطقه زاوین را می توانیم منطقه ییلاقی استان خراسان رضوی دانست که بسیاری از اهالی این استان به قصد گذراندن تعطیلات کوتاه مدت خود راهی این منطقه می شوند.

جاذبه های طبیعی منطقه

جاذبه های طبیعی منطقه

همانطور که در بخش قبلی هم اعلام کردیم این منطقه تعداد زیادی جاذبه گردشگری دارد که مسافران از سراسر ایران به قصد دیدار از آنها راهی این منطقه می شوند. این مناطق شامل مجموعه سد و دو آبشار سد زاوین، تنگه‌های زیبا و سرسبز، النگ، دره‌های سرسبز و باغات شهر زو  و … می شود. در ادامه برخی از این بخش ها را به اختصار برای شما شرح می دهیم.

آبشار و سد زاوین

آبشار و سد زاوین در غرب شهر زاوین واقع شده اند و حدوداً ۳ کیلومتر با آن فاصله دارد. سد زاوین در محل دو آبی در فاصله 1.5 کیلومتری بالا دست روستای زاوین علیا بر روی رودخانه زاوین از سر شاخه های رودخانه قره تیکان، به منظور تامین آب زراعی اهالی روستاهای زاوین بالا و پایین ساخته شده است.

رودخانه زاوین

این رودخانه در منطقه جریان دارد و باعث شده است که اطراف آن سراسر از گیاهان و درختان مختلف پوشیده شود. این رودخانه در مسیر خود از پستی و بلندی های گوناگون عبور می کند که باعث شده است که آبشار های گوناگون در این مسیر پدید آید. این آبشار ها هم باعث به وجود آمدن مناظری شده اند که دل هر بیننده ای را می برند و آنها را شیفته خود می کنند.

راه های دسترسی به منطقه

راه های دسترسی به منطقه

 اگر قصد دارید به این منطقه بروید هم می توانید از خودرو شخصی استفاده کنید و هم از وسایل نقلیه عمومی کمک بگیرید. با خرید بلیط اتوبوس در ابتدا خود را به شهر کلات نادری برسانید سپس با هر وسیله نقلیه که به سمت شهرزو می رود خود را به این منطقه برسانید.

بازدید از منطقه زاوین

بازدید از این منطقه رایگان است و نیازی نیست هزینه ای بابت آن پرداخت کنید. تنها باید نکاتی را رعایت کنید که از آسیب زدن به محیط طبیعی جلوگیری می کند. فعالیت های که در این منطقه می توانید انجام دهید شامل ماهیگیری، آب تنی و صخره نوردی می شود. مطمئنا با رعایت نکات ایمنی می توانید سفری خاطره انگیز را در کنار همراهانتان تجربه کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.