آبشار آبگرم

0 251

آبشار جایی است که آب به صورت عمودی یا شیب دار در مسیر یا رودخانه جریان می یابد.آبشارها اغلب در قسمت های بالایی رودخانه تشکیل می شوند که از روی نوارهای مختلف سنگ عبور می کنند. سنگ های نرم سریعتر از سنگ های سخت فرسایش می یابند و همین موضوع منجر به ایجاد یک آبشار شود. یک آبشار معمولاً هنگامی تشکیل می شود که آب رودخانه، نهر یا هر منبع دیگری شروع به ریزش از روی یک صخره سنگ سخت و مقاوم می کند. آبشارها می توانند دامنه وسیعی از عرض و عمق داشته باشند، و این تنوع بخشی آن چیزی است که آنها را به پدیده هایی طبیعی کاریزماتیک و جالب توجه تبدیل می کند. آبشارها را می توان تقریباً در همه کشورهای جهان مشاهده کرد، آنها در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند و با زیبایی خاصی که دارند جلوه ای ویژه به محیط اطراف خود می بخشند که دل هر رهگذری را می برد. آبشارها انواع مختلفی دارند که شامل دم اسبی، آب مروارید، چند بخشی، بلوکی و … می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط یکی از آبشار های استان خراسان رضوی را انتخاب کرده ایم و برای شما در مورد آن می نویسیم، این آبشار، آبشار آبگرم نامیده می شود.

معرفی آبشار آبگرم

معرفی آبشار آبگرم

شهرستان کلات یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به شمار می رود که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و از آنجایی که در مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد شهرستانی مرزی نیز محسوب می شود. این منطقه به واسطه آب و هوای کوهستانی و بارش های بهاری خود دارای طبیعتی خارق العاده است. همین موضوع باعث شده است که این شهرستان یکی از مقاصد طبیعت گردان از سراسر کشور  باشد. یکی از مناطق طبیعی این شهرستان، آبشار آبگرم نام دارد که در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است. آبشار آبگرم همانطور که از نامش پیداست آبی گرم دارد البته نمی توان آن را در دسته چشمه های آبگرم طبقه بندی کرد، بلکه دمایی در حدود 30 تا 35 درجه دارد. از نکات جالب توجه در مورد این آبشار این است که مسیری کوهستانی دارد که برای دیدار از آن باید این مسیر را به صورت پیاده طی کنید، که البته بر هیجان انگیزی آن می افزاید. مدتی که طول می کشد تا پای پیاده به آبشار رسید حدود 30 تا 40 دقیقه است، ولی این مسیر به قدری زیبا و جذاب است که گذر زمان در آن حس نمی شود و مسافران هیچ خستگی احساس نمی کنند. لازم به ذکر است که به واسطه گرم بودن آب آبشار، دیدار از آن رد فصل پاییز نیز می تواند لذت بخش باشد.

طبیعت اطراف آبشار

طبیعت اطراف آبشار

همانطور که می دانید وجود آب در هر منطقه ای باعث آبادانی آن می شود. این آبشار نیز باعث به وجود آمدن طبیعتی ناب در پیرامون خود شده است. در مسیر رسیدن به آبشار صخره های بلند سراسر پوسیده از گیاهان را دیده می شود که خود به تنهایی می تواند باعث جذابیت سفر می شود. در این مسیر منطقه ای وجود دارد که نیاز است، از رودخانه گذر کرد که این را می توان قسمت هیجان انگیز این سفر دانست. کاروانسرایی متعلق به دوران صفوی در این مسیر وجود دارد که دقیقا قبل از آبشار قرار گرفته است. پس از گذر از این کاروانسرا محلی پر از درختان انجیر وحشی وجود دارد، این قسمت محلی است که باید انتخاب کرد که به سمت چپ یا راست رودخانه رفت، زیرا سمت راست به زیر آبشار و سمت چپ به بالای آبشار می رسد. ارتفاع آبشار به حدود ۲۰ متر می رسد و دمای آب ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد است و حوضچه ای در زیر آبشار وجود دارد که مکان مناسبی برای آبنتی به شما می رود. دور تا دور آبشار آبگرم را کوه‌های انجیرک، کوه آبگرم و کم آسیاب احاطه کرده اند و دره آبگرم نیز به ارتفاعات تبادکان منتهی می‌شود. سرچشمه آبشار نیز چشمه‌ کوچکی درون یک دشت سرسبز است که برای رسیدن به آن چند کیلومتر دیگر تا زیر قله آبشکی (آشکی) باید رفت.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

همانطور که تا کنون متوجه شدید این آبشار در نزدیکی روستای آبگرم قرار دارد و فاصله این روستا از شهر کلات نیز حدود 70 کیلومتر است. برای رفتن به شهر کلات فقط کافی است اقدام به خرید بلیط اتوبوس به صورت اینترنتی و از مستر بلیط کنید. پس از آن م توانید با کلیه وسایل حمل و نقل عمومی که از شهر کلات به سمت این روستا می روند خود را به آنحا برسانید. البته بهترین راه برای رفتن به روستای آبگرم استفاده از خودرو شخصی است.

بازدید از آبشار آبگرم

دیدار از این آبشار شرایط خاصی را نمی طلبد تنها باید به چند نکته توجه کنید. اول اینکه مسافتی که نیاز است پیاده به آنجا رفت را باید به همراه یک راهنما طی کنید زیرا ممکن است در این مسیر گم شوید. نکته بعدی به همراه بردن وسایل مورد نیازتان است البته سعی کنید وسایل کمی به همراه داشته باشید زیرا طی مسیر با وسایل زیاد شما را خسته می کند. از کفش و لباس مناسب استفاده کنید زیرا مسیر زیادی را باید با پای پیاده طی کنید. پیشنهاد می کنیم از مغازه های موجود در روستا برای خرید مایحتاج خود استفاده کنید تا کمکی به معشیت اهالی محلی نیز کرده باشید. به هیچ وجه زباله های خود را در طبیعت به جای نگذارید زیرا باعث آسیب به جانوران موجود در آن می شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.