منطقه نمونه گردشگری پارک آبشار کاخک

منطقه نمونه گردشگری پارک آبشار کاخک

گناباد يكی از شهرستان های خراسان رضوی به شمار می رود كه در جنوب اين استان واقع است و مساحتی معادل 9573 كيلومتر مربع دارد. اين شهرستان از شمال به تربت حيدريه و كاشمر، از غرب به فردوس و از مشرق به خولف، از جنوب به قاين محدود می شود. مركز آن گناباد و در فاصله 270 كيلومتر از مشهد مقدس قرار دارد. ارتفاع متوسط اين ناحيه از سطح دريا 1100 متر است. این شهر دارایی تاریخ غنی و دوازده بار در شاهنامه ی فردوسی، در بعضی نسخه‌ها کنابد، در بعضی جنابد و گنابد یاد شده است، بطوری که زیبد و گناباد را محل جنگ‌های توران و ایران دانسته‌اند. نکته جالب در مورد این شهر اسن است که به گفتهٔ شاهنامه، «پیران ویسه» وزیر کاردان افراسیاب در گناباد به خاک سپرده شده و مدفن او هم ‌اکنون در گناباد است. این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری مختلفی است که یکی از آنها منطقه نمونه گردشگری پارک آبشار کاخک به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با این جاذبه گردشگری بیشتر آشنا می کنیم. پس اگر تصمیم دارید روزی به این شهر تاریخی سفر کنید بهتر است این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

معرفی منطقه نمونه گردشگری پارک آبشار کاخک

معرفی منطقه نمونه گردشگری پارک آبشار کاخک

امروزه مفهوم شهر بدون وجود فضای سبز مؤثر در اشکال گوناگون آن، قابل تصوّر نیست. پارك ها در كاهش مشکلا ت زیستی شهرها نقش مهمی را ایفا می كنند و علاوه بر زیبایی هایی كه از منظر شهرسازی ایجاد می كند، از جمله مناسب ترین مکان ها برای گذراندن اوقات فراغت شهروندان و انجام فعاليّت های فرهنگی اجتماعی تفریحی و … نيز محسوب می شوند و دارای منافع گسترده‌ی اجتماعی هستند و فرصت های تفریحی با ارزشی را برای شهروندان به وجود می آورند و می توان از آن به عنوان یک راهکار بسيار مهم برای ارتقای کیفیت زندگی اجتماعی نام برد. منطقه نمونه گردشگری پارک آبشار کاخک از جمله پارک های شهری است که در شهرستان گناباد و شهر کاخک قرار دارد. این پارک یکی از منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری شهرستان گناباد به شمار می رود که در محدوده ای به وسعت 13 هکتار قرار دارد و آب کشاورزی از داخل آن عبور می کند. از آنجایی که منطقه نمونه گردشگری پارک آبشار کاخک دارای چشم اندازهای طبیعی – تاریخی همچون ارتفاعات، باغات، هوای دلپذیر و آس آبی و قرار گرفتن در مجاورت بقعه متبرکه امامزاده سلطان محمد عابد(ع) است هرساله تعداد زیادی از گردشگران به این مکان می روند. لازم به ذکر است که این پارک به تازگی به عنوان منطقه نمونه گردشگری به ثبت رسیده است.

بخش های مختلف پارک آبشار کاخک

بخش های مختلف پارک آبشار کاخک

این پارک کوهستانی مساحتی برابر با 13 هکتار دارد و از آبشار های طبیعی و آسیاب های آبی در دامنه کوه های مجاور و  طبیعت بکری تشکیل شده است. دو آبشار فوق العاده با ارتفاع 5/11 و 18 متر  در محدوده پارک وجود دارد که علت نام گذاری پارک هم به آبشار همین موضوع است. آسیاب های قدیمی به جای مانده از دوره قاجار از دیگر بخش های این پارک به شمار می رود. همچنین مناظر و چشم انداز های زیبای کوه و فضای سبز باعث جذابیت هر چه بیشتر این پارک شده است. در حال حاضر 6 هکتار از کل وسعت پارک مورد بهره برداری قرار گرفته است. علاوه بر این درختان قدیمی توت، گردو، زردآلو و … به همراه شیب زمین که عامل ترازبندی باغات شده است از بخش های اصلی پارک به شمار می روند. از جمله امکانات رفاهی که در این پارک وجود دارد می توان به نمارخانه، سرویس بهداشتی سکو های نشیمن، مهمانسرا، پارکینگ، آلاچیق، کافی شاپ اشاره کرد. این پارک مانند بسیاری دیگر از پارک های شهری دارای شهر بازی و پارک کودک است که کودکان و بزرگشالان می توانند از آها بهره مند شوند. در داخل پارک و در امتداد شیب زمین و مسیر آب، سکوهای نشیمن و آلاچیق هایی تعبیه شده است که گردشگران برای استراحت می توانند از آنها استفاده کنند. از امکاناتی که در آینده قرار است به این مجموعه اضافه شود می توان ساختمان های اداری، نگهبانی، تجاری، آمفی تئاتر روباز، زمین فوتبال، گلخانه، رستوران، پیست دوچرخه سواری و … را نام برد.

راه های دسترسی به منطقه گردشگری پارک آبشار کاخک

راه های دسترسی به منطقه گردشگری پارک آبشار کاخک

اگر تصیم دارید به شهر کاخک که در شهرستان گناباد قرار دارد بروید می توانید در ابتدا به با خرید بلیط اتوبوس گناباد به این شهر بروید و سپس با تاکسی های موجود در آنجا به این شهر بروید.

بازدید از منطقه نمونه گردشگری پارک آبشار کاخک

برای دیدن این پارک زیبا نیازی نیست هزینه ورودی بپردازید و می توانید از امکانات رفاهی آن به صورت رایگان استفاده کنید. ولی در صورت استفاده از شهربازی و کافی شاپ باید هزینه ها را به طور جداگانه بپردازید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *