با سفر به زنجان می توانید از جاذبه های بی نظیری دیدن نمایید، جاذبه های طبیعی و تاریخی مختلفی درون این شهر وجود دارد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی را دارا هستند. از میان تمامی بناهای تاریخی زنجان می توان مسجد جامع یزد را نام برد. مساجد یکی  از عناصر اصلی و مهم در کشور ایران محسوب می شوند که در دوره های مختلف حکمرانی پادشاهان به چهار سبک رازی، آذری، اصفهانی و خراسانی ساخته شده اند. امروزه مسجد های قدیمی بسیاری وجود دارد که به عنوان جاذبه های گردشگری مورد بازدید قرار می گیرند. مسجد و مدرسه جامع زنجان به مسجد سید و مسجد جامع سید معروف هستند. تمامی اطلاعات ضروری و مورد نیاز شما را در مجله مستر بلیط قرار داده ایم تا زمانی که برای بازدید از مسجد جامع زنجان راهی می شوید بتوانید از آن ها استفاده نمایید.

تاریخچه

تاریخچه

مدرسه و مسجد جامع زنجان در دوران حکومت قاجاریان یعنی در سال 1242 توسط عبدالله میرزا دارا یکی از پسران فتحعلی شاه که مرید آیت الله سید محمد مجتهد سردانی بود، ساخته شد تا بتواند مرکزی را برای تدریس و اقامه نماز مردم زنجان احداث کند. از زمان ساخت مسجد تا به امروز نگهداری و محافظت از مسجد بر عهده خاندان حسینی زنجان بوده است. این مسجد در بافت قدیمی شهر واقع شده است که در زمان حیات بانی مسجد آن را مسجد سلطانی، مسجد جمعه، مسجد سید و مسجد دارا می خواندند. این مجموعه که یکی از زیباترین و بزرگ ترین مسجد های جامع و مدارس زنجان است به عنوان یکی از بناهای مهم به شمار می رود که به صورت چهار ایوانی ساخته شده است. مسجد و مدرسه جامع یزد را در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده اند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مسجد جامع زنجان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری هر ساله پذیرای گردشگران زیادی است و مسافران هنگام راهی شدن به سوی زنجان از این بنای تاریخی دیدن خواهند کرد. این مسجد از لحاظ دسترسی در جای بسیار مناسبی قرار گرفته، چرا که  به بازار قیصریه، سبزه میدان، خیابان امام خمینی و کوچه مسجد سید دسترسی دارد. این مسجد را به شکل چهار ایوانی طراحی کرده اند، یعنی ایوان های چهار گانه ای را در چهار طرف مسجد به صورت قرینه قرار داده اند و خود را بیشتر از هر چیزی به نمایش می گذارند. صحن مسجد جامع زنجان مثل مسجد های دیگر به صورت مستطیل است که 48 متر طول و 36 متر عرض دارد. در گذشته وسط صحن مسجد حوضی وجود داشت که اطراف آن را مخصوصا جلوی حجره ها و شبستان ها باغچه هایی پر از گل و گیاه پوشش داده بودند که بعد ها آن ها را از بین بردند. برای بازدید از این جاذبه منحصر به فرد می توانید به سایت اینترنتی مستر بلیط مراجعه نمایید و سفر خود را به این شهر خوش آب و هوا شروع کنید. در ایوان های شرقی و غربی حدود 16 حجره وجود داشت که همگی آن ها به صورت قرینه طراحی شده و سمت شمالی هم 6 حجره را برای طلبه های علوم دینی احداث کرده بودند. در ایوان های جنوبی و شمالی تزئیناتی مثل خط بنایی، کاشی کاری، استفاده از کاشی های هفت رنگ، نقاشی های گیاهی که بیشتر به رنگ سیاه و زرد دیده می شوند را به کار برده اند، نقش های اسلیمی و گل و بوته ها در کاشی کاری این مسجد دیده می شود، درخت زندگی از طرح هایی که بر روی ایوان مسجد طراحی شده، همچنین شبستان این مسجد دارای گنبد است و فضایی را به عرض 7 متر و 8 متر طول را بدون هیچ گونه واسطه ای در پشت ایوان جنوبی به خود اختصاص داده و از طرف شرق و غرب با شبستان های اطراف خود در ارتباط است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

سفر با قطار می تواند بسیار لذت بخش باشد، چرا که در هنگام سفر می توانید اگر خسته بودید به وسیله تخت های  که قرار داده اند استراحت نمایید، بنابراین اگر به سفر با قطار علاقه دارید می توانید بلیط قطار زنجان را خریداری کنید و خود را به مقصد مورد نظر برسانید. بالای شبستان، گنبدی بزرگ دیده می شود که آن را بر روی جرز های سنگینی بنا نهاده اند. گنبد مسجد به صورت دو جداره است و با کاشی های فیروزه ای رنگ آن را پوشش داده اند، همچنین این گنبد از گنبد هایی به حساب می آید که بدون ترنبه و گوشواره بر روی جرزهای چهار گانه ضخیم قرار گرفته است. سوره الدهر را به زیبایی تمام بر روی این گنبد حک کرده اند و در نوک آن علامتی از برنز را می توان به صورت گوی مشاهده کرد. کسانی که اهل مطالعه باشند می توانند در طبقه فوقانی مسجد به کتابخانه حسینی بروند. با بازدید از این جاذبه تاریخی می توانید به بازار سنتی زنجان بروید و علاوه بر گشت و گذار به خرید سوغاتی های مختلف بپردازید. چاقوی زنجان که شهرت زیادی دارد یکی از سوغاتی های این شهر به شمار می رود، همچنین در این بازار می توانید گلیم، جاجیم و چاروق را خریداری نمایید. با رفتن به این شهر زیبا نباید نگران محل اقامت خود باشید، چرا که مسافرخانه و هتل های زیادی را برای شما فراهم کرده اند. این مسجد در حال مرمت است، اما با وجود این اقامه نماز ظهر و مغرب را در آن برگزار خواهند کرد و محل مناسبی برای برگزار کردن مراسم های مختلف است. عده ای از افراد ممکن است تحمل راه های دور و دراز را نداشته باشند و قصد استفاده از هواپیما را داشته باشند در این صورت می توانند بلیط هواپیما زنجان را برای سفر خود خریداری نمایند.

شرایط بازدید

همان طور که گفته شد مساجد یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری به شمار می رود که در هر شهری بدون شک یک مسجد جامع قرار دارد. برای بازدید از مسجد جامع زنجان می توانید بدون اینکه نیازی به تهیه بلیط داشته باشید وارد صحن آن شوید و خیره زیبایی های بی نظیر آن شوید. دقت داشته باشید هنگام نماز ظهر و مغرب می توانید در این مسجد نماز خود را برگزار نمایید.

شرایط بازدید

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

مسجد جامع زنجان در خیابان امام خمینی واقع شده است، البته توجه داشته باشید اگر از سمت سبزه میدان هم راهی شوید می توانید به این مسجد دسترسی داشته باشید. عده ای از افراد ترجیح می دهند هنگام مسافرت از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایند، چرا که برای بازدید از بسیاری از مکان ها دغدغه جای پارک را نخواهند داشت، بنابراین می توانید بلیط اتوبوس زنجان را تهیه نمایید و به سوی زنجان راهی شوید. زمانی که به مقصد برسید می توانید به وسیله تاکسی هایی که در آن جا قرار دارند خود را به مسجد جامع برسانید. توجه داشته باشید هنگام مسافرت با خودروهای شخصی باید تابلوهای مختلفی را دنبال نماید تا به خیابان امام خمینی برسید در این خیابان می توانید به راحتی مسجد را بیابید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *