زنجان یکی از شهرهایی است که در فصل تابستان از آب و هوای بسیار مناسبی برخوردار است و در طول تمامی روزهای سال به عنوان خنک ترین شهر شناخته می شود در نهایت در هنگام تابستان گزینه بسیار مناسبی برای مسافرت است. در این استان آثار تاریخی فراوانی را می توان مشاهده کرد که همگی گویای قدمت زنجان هستند علاوه بر این اثرهای تاریخی جاذبه های طبیعی چون آبشارها، رودخانه ها، غار و تالاب ها هم در این شهر دیده می شوند. اگر علاقه مند به طبیعت گردی هستید می توانید به این شهر سفر نمایید و یکی از جاذبه های طبیعی زنجان رودخانه قزل اوزن نام دارد که در میان طولانی ترین رودخانه ای ایران نام آن را ثبت کرده اند و از ارتفاعات بلند کردستان و آذربایجان شرقی سرچشمه می گیرد. بعد از مسیری که در پیش رو دارد به رود بزرگ شاهرود می رسد و رودخانه سفید رود را تشکیل می دهد. اگر می خواهید با این رودخانه آشنا شوید می توانید مطالب مجله مستر بلیط را مطالعه نمایید.

تاریخچه

تاریخچه

این رودخانه به دلیل اهمیت زیادی که دارد از جایگاه ویژه ای برخوردار و در طول تاریخ اشاره هایی به آن شده است. در زمان های قدیم این رودخانه را آماردوس، ماردوس، مردوس، آماری، مردی، ماردی و امردی را نام گذاری کرده اند. تاریخ نگاران مشهور عرب و مغولی در نوشته های خود هولان و نهر البیض را نام برده اند که به معنای سپید رود است. که بعد ها این نام را برای منجیل تا دریای خزر به کار برده اند. در کتاب حدود العالم در سال 372 هجری قمری نوشته اند: «دیگر رودی است که آن را سپید رود می خوانند و از کوه حوبرت گذر می کند تا به ناحیه ارمینیه روی برسد و بعد از آن به مغرب و گیلان می رود که در نهایت به دریای خزر می ریزد». در تحقیقات دیگری که صورت گرفته است از آن در اصطلاحات فیروز منصوری اسم برده اند: رودخانه قزل اوزن  اسم ترکی سپید رود است و 500 کیلومتر طول دارد که پر آب ترین رودخانه ایران به شمار می رود و سلجوقیان آن را به نام های ماردی و ماردوس و آماری به ثبت رسانده اند. برای بازدید از زیبایی های اطراف این رودخانه می توانید با خرید بلیط هواپیما زنجان راهی این شهر شوید.

 

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که گفته شد یکی از جاذبه های طبیعی زنجان رودخانه قزل اوزن است، که سرچشمه اصلی آن در ارتفاعات دیواندره شهرستان سنندج قرار دارد، از شهرهایی چون کردستان، زنجان، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان ، لاهیجان گذر می کند، سپس به دریای خزر منتهی می شود. طول این رودخانه حدود 500 کیلومتر می شود که بیش از نیمی از آن در استان زنجان قرار دارد. اگر بخواهیم مسیر پر پیچ و خم این رودخانه را بگوییم می توان گفت این رود بعد از دیواندره به منطقه گروش بیجار وارد می شود و در این محله رودخانه های زیادی هستند که به آن می پیوندند و همه آن ها وارد جلگه خمسه می شوند. رودخانه های ابهرچای زنجان با این رود همراه می شود و نزدیک به پلدختر به ناحیه کوهستانی قافلانکوه وارد می شود و بعد از پشت سر گذاشتن این رودخانه ها به رود های ایدوغموش، قرانقو و هشترود می رسد و مسیر آن ها از سمت غرب به شرق است که در نهایت همگی آن ها به رودخانه خلخال وارد می شوند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بیشتر رودهایی که در این رودخانه جریان دارند رودی را به نام هیروچایی تشکیل می دهند و این رود هم در قسمتی به اسم دربند مشکول بین خلخال و کوثر به رودخانه قزل اوزن می ریزد. آبی که از رودخانه خلخال وارد قزل اوزن می شود حدود 500 میلیون مترمکعب است که با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته تنها عامل پر آبی این رودخانه خلخال است. بعد از اینکه رودخانه قزل اوزن از خلخال عبور می کند به دلتای طارم در زنجان و بعد از آن باغ های زیتون و شالیزارها برنج گیلان را سیراب می کند که با رودخانه شهرود قزوین برخورد می کنند و رودخانه سپید رود را تشکیل می دهند. سفر با اتوبوس می تواند کمی طاقت فرسا باشد، اما عده زیادی از افراد مسافرت های خود را از طریق این وسایل حمل و نقل طی می کنند، بنابراین با خرید بلیط اتوبوس زنجان می توانید خود را به شهری پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی برسانید. حفر چاه های متعدد و خشکسالی و آبیاری های غیر فصلی باعث شده است که این رودخانه در فصل های تابستان بی آب شود و کف آن نمایان گردد. خشکسالی در سال های گذشته بیشتر رودخانه های ایران را درگیر کرده، حتی دریاچه ها را هم خشک کرده است. البته علاوه بر باران عواملی که انجام می شود بر روی خشکسالی رودخانه تاثیر دارند. این خشکسالی ها می تواند پیامد هایی را به بار آورد که بیشترین صدمه آن هم به کشاورزان نزدیک به رود است. به مرور زمان می تواند تاثیرات جبران ناپذیری را هم بر روی چرخه اکو سیستم وارد نماید.

وجه تسمیه نام قزل اوزن

قزل اوزن نامی ترکی است که از دو جز تشکیل می شود. قزل به معنای طلا و طلایی است که به طور کلی در زبان ترکی چهار کله آق، قرا، گوی و قزل صفتی برای رنگ های سفید، آبی، سرخ و سیاه هستند اما معنای اصطلاحی آن ها فرق دارد. بررسی هایی که انجام شده نشان می هد که منظور از این اسم رنگ ها، بازگو کردن مفهوم های عامیانه نبوده بلکه ترک ها برای نشان دادن عظمت، بزرگی، کثرت و شکوه  اشخاص، اماکن، شهرها، رودها و … از این استفاده می کردند. اوزن به معنی شناور است که به طور کلی می توان گفت این کلمه به معنی رودخانه است که به معنای آب فراوان یا رودخانه بزرگ است. توجه داشته باشید اگر قصد مسافرت با اتوبوس، قطار یا هواپیما را دارید می توانید از طریق سایت معتبر مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نیاز خود نمایید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

رودخانه های طبیعی منحصر به فرد هستند به همین علت زمانی که برای بازدید از این مکان ها راهی می شوید باید به محیط اطراف دقت داشته باشید تا بتوانید این مکان ها را برای آیندگان خود نگه دارید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

رودخانه قزل اوزن یکی از پر آب ترین رودخانه های ایران است که در زنجان قرار دارد برای دسترسی به این رودخانه می توانید از وسایل حمل و نقل شخصی یا عمومی استفاده نمایید. بسیاری از افراد ممکن است قصد داشته باشند با قطار سفر خود را طی نمایند تا زیبایی های جاده های ریلی مشاهده کنند، از این رو با خرید بلیط قطار زنجان راهی این شهر پر از جاذبه می شوند. زمانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنید باید برای رفتن به این رودخانه از تاکسی های مسیری بهره ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *