تالاب گمیشان

0 203

بی شک در سراسر ایران مکان هایی وجود دارد که حتی مشاهده کردن آن ها از روی عکس، سبب می شود تا احساس آرامش و لذت در بند بند وجود هر فردی تزریق شود. از آنجایی که ایران یک کشور چهار فصل است و هر یک از شهرها و استان های آن، زیبایی های منحصر به فردی را به عموم نشان می دهند، همین موضوع باعث شده تا افراد زیادی از کشورهای خارجی برای مشاهده کردن آن ها، به ایران سفر کنند. شاید نام بندر ترکمن یا ترکمن را زیاد شنیده باشید. این شهر که در قسمت شمالی ایران قرار گرفته است، یکی از مهم ترین شهرهای توریستی به شمار می آید که آب و هوای کاملا دلچسب و خنک و مناطق بسیار زیادی هم برای بازدید دارد.  یکی از این مناطق گردشگری ترکمن، تالاب گمیشان است. این تالاب، جزء تالاب های مشهور و متفاوت ایران به شمار می آید که شاید عکس آن را زیاد در فضای مجازی مشاهده کرده باشید. تالاب گمیشان که یکی از متفاوت ترین تالاب هاب ترکمن و حتی کشور ایران به شمار می رود، دارای بخش ها و اطلاعاتی است که اگر برای خواندن آن ها کنجکاو هستید، حتما مستر بلیط را تا انتها دنبال کنید.

درباره تالاب گمیشان

به جرأت می توان گفت که تالاب گمیشان یکی از زیباترین تالاب های ایران است که انواع گونه های جانوری و گیاهی در اطراف و حتی داخل تالاب زندگی می کنند. در واقع همین تنوع جانوری تالاب، باعث شده تا افراد زیادی از نظر کنجکاوی به این منطقه بیایند و از آن جا بازدید کنند. شاید دریاچه و تالاب های زیاد دیگری در کشورهای خارجی موجود باشد، اما تالاب گمیشان اولین تالاری محسوب می شود، که نام آن در لیست سازمان محیط زیست به ثبت رسیده است. همچنین این تالاب بسیار زییا و چشم گیر، هر ساله در فصل زمستان، پذیرای بسیاری از پرندگان مهاجر هم است، که اگر مشتاق هستید این پرندگان را هم مشاهده کنید، بهتر است در فصل زمستان برای بازدید از تالاب گمیشان به ترکمن سفر کنید. شاید هوای ترکمن در فصل زمستان بیش از حد معمول سرد باشد، اما در همین‌ حال به دلیل نزدیکی زیاد به دریا، هوا شرجی و به نوعی مرطوب هم است که این موضوع کمی از سرمای هوا کم می کند‌.

درباره تالاب گمیشان

نقشه و معرفی بخش های مختلف

موضوع جالبی که درمورد تالاب گمیشان وجود دارد، این است که اطراف تالاب انواع پوشش های گیاهی وجود دارد که این منطقه را به یک منطقه مهم ژنتیکی تبدیل کرده اند. همچنین این تالاب حدود ۱۷۷۰۰ هکتار وسعت دارد، که می توان گفت در نوع خود یک تالاب بزرگ محسوب می شود. البته این نکته را هم باید ذکر کنیم که حدود ۵ هکتار از آن به دلیل وجود بارندگی های کم و زیاد شدن درجه هوا، خشک شده است و دریاچه امروزه کوچک تر از گذشته‌ خود نشان داده می شود. تالاب گمیشان علاوه بر زیبایی های منحصر به فرد و چشم گیر، جزء مناطق زیستگاهی هم محسوب می شود، زیرا برخی جانوران آبزی و حتی پرندگانی که در خطر معرض انقراض هستند، در این دریاچه و اطراف آن زندگی می کنند. از همین رو دریاچه اهمیت بسیار زیادی دارد و شنا کردن یا وارد شدن در آن هم نیز ممنوع است.

شاید در اطراف تالاب گیاهی همانند درخت مشاهده نشود، اما اگر به سمت شرق تالاب گمیشان نگاهی بیاندازیم، می توانیم دشت گمیشان را هم مشاهده کنیم که اغلب گیاهان خودرو آن را پوشش داده اند. البته به دلیل آب‌ و هوای متفاوتی که در اطراف تالاب وجود دارد و آب شور آن، گیاهانی هم که در دشت روییده اند، جزء گیاهانی به شمار می روند که از آب شور تغذیه می کنند و خراب نمی شوند. وجود انواع ماهی ها، دوزیستان، پرندگان، نرم تنان و … باعث شده تا تالاب گمیشان در بین تالاب های دیگر کشور از اهمیت زیادی برخوردار شود. برخی از ۱۱۶ گونه جانوارانی که درون این تالاب زندگی می کنند، عبارت اند از: اردک سر حنایی، کشیم، قوی گنگ و … . همچنین جالب است بدانید که تالاب گمیشان، دارای گل افشانی هم است که این اتفاق به ندرت در تالاب ها به وجود می آید. منظور از گل افشان هم تولید گل و لای در آب تالاب است که همین موضوع باعث شده تا آب تالاب کاملا سفید و شفاف نباشد و ماهی ها و جانورانی هم که در آن زندگی می کنند، مشخص نباشند.  در ادامه مجله مستر بلیط با شرایط بازدید از این تالاب آشنا می شوید.

شرایط بازدید از تالاب گمیشان

شرایط بازدید از تالاب گمیشان

بازدید کردن از تالاب گمیشان هیچ محدودیتی ندارد و تمام افراد بدون محدودیت سنی می توانند از آنجا بازدید کنند. البته در هنگام بازدید از تالاب، مراقب باشید که به گونه های جانوری و گیاهی که در اطراف منطقه و تالاب گمیشان زندگی می کنند، آسیبی وارد نکنید. زیرا همان طور هم که در بالا بیان کردیم، این منطقه جزء مناطق در سازمان محیط زیست محسوب می شود و به نوعی پناهگاهی برای پرندگان مهاجر در فصل زمستان است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

تالاب گمیشان در ترکمن واقع شده که دسترسی با تمام وسایل نقلیه فقط تا نزدیکی تالاب امکان پذیر است و  اگر قصد بازدید از آنجا را دارید، باید مسافتی را پیاده طی کنید تا به تالاب اصلی برسید. همچنین افرادی که از بقیه شهرهای ایران قصد سفر به ترکمن و بازدید از تالا گمیشان را دارند، می توانند با تهیه بلیط اتوبوس ترکمن این کار را انجام دهند و از تالاب زیبای گمیشان نیز بازدید کنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.