جزیره آشوراده

0 230

ایران جزو کشورهای چهار فصل محسوب می شود. این کشور زیبا، از شهرها، روستاها و حتی جزیره های زیادی تشکیل شده است. یکی از محبوب ترین این جزیره ها، جزیره آشوراده می باشد که در ترکمن واقع شده است. خب ترکمن به تنهایی جزو شهرهای توریستی ایران محسوب می شود که با آب و هوای مدیترانه ای و مرطوب و سوغاتی بسیار زیبا جزو شهرهای محبوب و بندرهای مهم ایران به شمار می رود. درمورد جزیره آشوراده، نکات و مطالب بسیار جالی وجود دارد که در ادامه مستر بلیط آن ها را برایتان شرح می دهیم.

درباره جزیره آشوراده

جزیره آشوراده، تنها جزیره ای است که در دریای خزر واقع شده است. این جزیره که اکنون به یک جزیره گردشگری هم تبدیل شده، جزو جزایر مهم کشور ایران به شمار می آید که اکثر صادرات و واردارت ها از طریق این جزیره انجام می شود. همچنین این جزیره، به نوعی یک پناهگاه مهم برای پرندگان می باشد که اگر بخواهیم واضح تر بیان کنیم، می توان گفت جزیره آشوراده، جزو یکی از مناطق برای محیط زیست هم می باشد. این منطقه، در گذشته که به عنوان منطقه ای برای صید ماهی و صادرات آن  در نظر گرفته می شد، امروزه همان طور که بیان کردیم، یک پناهگاه برای حیوانات و پرندگان مهاجر و کنترل ماهی های خاویاری تبدیل شده است. این منطقه دریایی، در شبه جزیره میان‌ کاله واقع شده بود، اما به دلیل وجود تونل های خشکی، این جزیره در آب‌ های خزر جدا شد و امروزه به یک جزیره تنها تبدیل شده است.

درباره جزیره آشوراده

تاریخچه جزیره آشوراده

این منطقه، در سال های قبل از انقلاب، دارای یک ژاندارمری بود که فرمانده آن افراد زیادی که در جزیره کار کنترل و نظارت بر جزیره را بر عهده داشتند، به قتل رساند. اما پس از انقلاب که جزیره آشوراده به کنترل انقلاب اسلامی در آمد، این فرد که مسئول ژاندارمری هم بود اعدام شد. البته این منطقه دریایی، دارای پیشینه ای تاریخی هم می باشد. معمولا برخی از افراد ترکمن و مناطقی که در نزدیکی جزیره واقع شده، عقیده دارند این جزیره زمانی شکل گرفت که سلطان محمد خوارزمشاه از حمله مغول ها به ایران آنجا رفت تا کشته نشود. همچنین زمانی که روس ها به ایران حمله کردند، جزیره آشوارده جزو مناطقی بود که در تصرف آن ها در آمد، اما محمد رضا شاه آن را پس گرفت و با ایجاد همان ژاندارمری، ثابت کرد که این منطقه متعلق به ایران است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در جزیره آشوراده، ساختمان ها و بناهایی زیادی وجود ندارند و می توان گفت، افراد زیادی هم در این جزیره ساکن نیستند که این موضوع به دلیل عوامل جوی جزیره می باشد. همچنین شرایط‌ آب و هوایی هم در جزیره خیلی مناسب نیست و تولید کردن آب شیرین هم سخت است. شاید جزیره آشوراده جزو جزایر مهم محسوب شود و حتی برخی از‌گردشگران هم از آنجا بازدید کنند، اما سکنه ای جز افرادی که در آنجا کار می کنند، زندگی نمی کنند. ماهی های خاویار و پرندگان مهاجر دریایی، سبب شده تا این منطقه، کاملا از بین نرود و حتی پناهگایی برای پرندگان شود. تنها افراد ساکن در این منطقه، افرادی هستند که در شیلات مشغول به کارند و بر روی ماهی های خاویاری نظارت می کنند. تحقیقاتی مجله مستر بلیط در مورد این جزیره انجام داده و طبق آن ها متوجه شده است که جزیره آشوراده، تا چند گدشته جزو جزایر گردشگری محسوب نمی شد، اما حدود چند سال، طبق تقاضای زیاد افراد، بازدید از جزیره آشوراده امکان پذیر شده است که با قایق های مخصوص می توانند به آنجا بروند. البته باید ذکر کنیم که مسافت این منطقه با بندر ترکمن نقریبا کم است و با قایق های معمولی هم می توان به آنجا سفر کرد. در واقع در جزیره مکان ها یا بناهای زیبایی برای بازدید و تماشا نیست، اما مشاهده کردن پرندگانی که به این جزیره پناه آورده اند، بسیار زیباست.

شرایط بازدید از جزیره آشوراده

شرایط بازدید از جزیره آشوراده

برای بازدید کردن از جزیره آشوراده، محدودیت هایی وجود دارد و اغلب همه افرادی هم نمی توانند به آنجا بروند‌ معمولا افرادی که قصد تحقیق بر روی ماهی های خاویار یا پرندگان را دارند، به جزیره آشوراده می روند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

قطعا تا کنون به خوبی متوجه شده اید که این جزیره در دریای خزر و نزدیک به بندر ترکمن واقع شده است. همچنین دسترسی با تمام وسایل نقلیه امکان پذیر نیست و حتما برای بازدید کردن از آن باید از انواع قایق های موجود استفاده کرد. البته قبل از بازدید از این‌ منطقه، افرادی که از شهرهای دیگر قصد سفر به ترکمن را دارند، باید بلیط اتوبوس ترکمن را تهیه و پس از سفر به این شهر، برای بازدید جزیره اقدام کنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.