یکی از دغدغه های افراد پیش از سفر انتخاب مقصد است به طوری که برای بسیاری از افراد انتخاب مقصدی که مناسب حالشان باشد بسیار سخت است. یکی از مقاصدی که می توان برای سفر انتخاب کرد روستاها محسوب می شوند. افراد زیادی برای سفر کردن این مناطق را انتخاب می کنند و به روستاها می روند. همین موضوع نوعی از گردشگری با عنوان گردشگری روستایی را به وجود آورده است. گردشگری روستایی به عنوان يكی از اشكال گردشگری، فعاليتی تفريحی – اجتماعی محسوب می شود و قابليت فراوانی در پويایی بخشيدن به توسعه‌ی اقتصادی – اجتماعی از طريق كاهش بيكاری، ايجاد درآمد و ارتقای سطح رفاه جامعه‌ی محلی و به تبع آن كاستن از چالش های توسعه‌ی روستایی دارد. امروزه روستاها به كانون تردد انسانهایی بدل شده اند كه برای فرار از زندگی پرهياهوی شهری و زندگی ماشينی، به روستاها سفر می كنند. قرارگیری روستاها در یک بستر طبیعی و شیوه زندگی روستانشینی فرصت های گردشگری در گردشگاه های داخلی و خارجی مکان های روستایی را به وجود می آورد. ایران دارای روستاهای بسیاری است و اكثر مناطق روستایی ايران نيز دارای پتانسيل های گردشگری فراوانی هستند. یکی از روستاهای ایران که هر ساله میزبان جمعیت زیادی از مسافران است، روستای ونایی در شهرستان بروجرد استان لرستان به شمار می رود.

معرفی روستای ونایی

معرفی روستای ونایی

شهرستان بروجرد یکی از شهرستان های استان لرستان به شمار می رود که همانند بسیاری دیگر از شهرستان های این استان در ناحیه کوهستانی قرار دارد. قرار گیری این شهرستان در منطقه کوهستانی باعث شده است که در بهار و تابستان آب و هوایی بسیار خنک داشته و در زمستان های برفی و سرد باشد. در این شهرستان می توانید مناطق طبیعی بسیاری بیابید که ارزش گردشگری بسیار بالایی دارند و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران برای گذران اوقات فراغتشان راهی این منطقه می شوند. درر ین بخش از مجله مستر بلیط به سراغ یکی از روستاهای این شهرستان رفته ایم که با نام روستای ونایی شهرت دارد. این روستا در 13 کیلومتری شهر بروجرد قرار گرفته است که از جمله روستاهای گردشگری این شهرستان به شمار می رود. طبیعت زیبای روستا باعث شده است که افراد زیادی آن را به عنوان مقصدی برای گردش و تفریح انتخاب کنند. این منطقه از جمله مهمترین مراکز گردشگری شهرستان به شمار می رود. لازم به ذکر است که تا سال 98 این منطقه روستا بود ولی پس از آن به عنوان شهر قلمداد شد. طبیعت بی نظیر و بکر آن از آن منطقه ای خاص و زیبا به وجود آورده است.

ساختار و طبیعت روستا

ساختار و طبیعت روستا

این روستا در میان کوه های سر به فلک کشیده و در دره ای قرار دارد. طبیعتی که این روستا دارد باعث شده است آرامشی وصف ناپذیر را به مهمانان خود هدیه بدهد. در کنار روستا سراب ونایی قرار دارد که یکی از مراکز گردشگری این شهرستان به شمار می رود. از دیگر جاذبه های طبیعی این روستا می توان به غار سراب سفید، سراب چله، سراب خسروی و … اشاره کرد. مزارع کشاورزی اطراف روستا محل مناسبی برای گردش و تفریح به شمار می روند و همچنین کوچه های روستا می توانند برای قدم زدن محلی مناسب در اختیار شما قرار دهند. در حاشیه رودخانه ای که از کنار این روستا می گذرد می توانید زمانی را به خوشی و آرامش بگذرانید و از صدای جریان آب و پرندگان گرداگرد آن لذت ببرید. مستر بلیط پیشنهاد می کند حتما سفری به این روستا داشته باشید و از این طبیعت بکر و زیبا دیدن کنید و در کنار همسفرانتان لحظاتی را به شادی بگذرانید.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای رفتن به روستا می توانید در ابتدا راهی شهرستان بروجرد در استان لرستان شوید و سپس از آن شهر خود را به روستا برسانید. برای رفتن به بروجرد، بهترین روش خرید بلیط اتوبوس بروجرد به صورت آنلاین است. اگر با خودرو شخصی به سفر می روید می توانید از طریق جاده به این روستا برسید.

بازدید از روستای ونایی

برای دیدار از این روستا نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان به دیدن آن بروید. در آنجا می توانید فعالیت های متعددی را انجام دهید که از آن جمله می توان به پیاده روی، آب تنی، ماهیگیری، دوچرخه سواری، کوهنوردی، عکاسی و … اشاره کرد. بهترین زمان برای سفر به این ناحیه بهار و تابستان است ولی اگر به برف بازی علاقه داشته باشید زمستان هم می تواند برای شما خوش آیند باشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *