تالاب بیشه دالان

0 131

گردشگری و سفر یکی از تفریحاتی هستند که امروزه به یکی از نیازهای مردم تبدیل شده است و سالانه افراد بسیاری به این تفریح روی می آروند. شکل های مختلفی از سفر کردن وجود دارد که یکی از آنها طبیعت گردی به شمار می رود. در این نوع از سفر افراد به دیدن جاذبه های طبیعی می روند که یکی از آنها تالاب ها محسوب می شوند. تالاب ها ازجمله اکوسیستم های با ارزش شناخته می شوند که به سبب عملكردهای متنوع خود، ارزش های کارکردی قابل برنامه ریزی (اقتصادی، اجتماعی، اکولوژیک) دارند. از جمله خدمات و کارکرد ارزشمند تالاب ها می توان به ذخیره سازی آب و پیشگیری از جریان های سیلاب، تثبیت مواد مغذی، برداشت گیاه و آبزیان، حفظ تنوع زیستی و توسعه ی طبیعت گردی، تولید اولیه، تجزیه پسماند، شبكه های غذایی، چرخش عناصر و گازها اشاره نمود. منظور استفاده‎‌ی خردمندانه از این اکوسیستم ها، کنوانسیون حفاظت از تالاب ها در تاریخ 2 فوریه سال 1971 در شهر رامسر شکل گرفت. هدف کنوانسیون رامسر، تضمین حفاظت و استفاده ی معقول از تالاب ها از طریق اقدامات محلی، منطقه ای، ملی و همكاری بین المللی در جهت نیل به توسعه ی پایدار در سراسر جهان است. یکی از تالاب های ایران که بسیار پر طرفدار است، تالاب بیشه دالان در شهرستان بروجرد به حساب می آید.

معرفی تالاب بیشه دالان

معرفی تالاب بیشه دالان

شهرستان بروجرد یکی از شهرستان های استان لرستان به شمار می رود که از طبیعتی بی نظیر برخوردار است. این شهرستان در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته و مرکز آن شهر بروجرد است. شهرستان بروجرد از شمال به شهرستان‌های ملایر و نهاوند در استان همدان، از شرق به شهرستان شازند در استان مرکزی، از جنوب به شهرستان دورود و از غرب به شهرستان‌های سلسله و دلفان و از جنوب غربی به خرم‌آباد محدود می‌شود. در این شهرستان می توانید جاذبه های طبیعی زیادی را بیابید که یکی از آنها تالاب بیشه دالان نامیده می شود و در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با آن بیشتر آشنا می کنیم. این تالاب در 15 کیلومتری شهر بروجرد و در نزدیکی روستایی با نام چگنی کش قرار گرفته است و در دشت سیلاخور قرار دارد. این تالاب طبیعتی زیبا دارد که باعث می شود که مقصد مسافران زیادی برای تعطیلات کوتاه مدت باشد. تالاب بیشه دالان یکی از مهمترین تالاب های کوهستانی در لرستان و غرب کشور است، که از لحاظ اقتصادی، گردشگری، تامین آب کشاورزی، جلوگیری از سیلاب و تثبیت ریزگردها برای بروجرد می تواند نقش موثری داشته باشد.

ساختار و طبیعت تالاب

ساختار و طبیعت تالاب

این تالاب در گذشته در حدود 913 هکتار مساحت داشت که هم اکنون تنها 400 هکتار است. در این تالاب مانند بسیاری دیگر از تالاب ها پرندگان و حیوانات بسیاری زندگی می کنند که از میان آنها می توان به مار، مرغابی، خرگوش، خرچنگ، لاک پشت، حواصیل، گرگ، شغال و سگ آبی اشاره کرد. علاوه بر این ها پوشش گیاهی این منطقه شامل انواع مختلفی از گیاهان آبزی می شود که درختچه‌های گز و علفزارهایی مانند گرز و بوریا برخی از آنها هستند. همچنین در این تالاب می توانید شاهد خانواده‌های جلبک سبز آبی مانند فیتوپلانکتون‌ها و پلانکتون‌ها باشید که مهمترین آنها کلادوسرا، کوپه پودا، روتیفرا، قاب بالان، دو بالان و یکروزه‌ها محسوب می شوند. اگر می خواهید زمانی به این محوطه سفر کنید می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و بلیط سفر خود را تهیه کید و راهی این منطقه شوید. لازم به ذکر است که پرندگان مهاجر بسیاری نیز به این تالاب می آیند.

راه های دسترسی به تالاب

راه های دسترسی به تالاب

برای رسیدن به این محل می توانید بلیط اتوبوس بروجرد را به صورت آنلاین تهیه کنید و راهی این شهرستان شوید. سپس با وسایل نقلیه عمومی موجود در شهر خود را به این ناحیه برسانید. اگر می خواهید با وسیله شخصی به این منطقه بروید می توانید از طرق جاده در جاده بروجرد – آبسرده – چغلوندی راهی این منطقه شوید.

بازدید از تالاب بیشه دالان

برای دیدار از این منطقه نیازی نیست هزینه ای را پرداخت کنید و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. در زمان دیدار از این تالاب می توانید فعالیت های مختلفی همچون عکاسی، آب تنی، ماهیگیری با قلاب، پیاده روی، دوچرخه سواری و … را انجام دهید. در این محل امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد پس بهتر است کلیه وسایلی که مورد نیازتان است را با خود ببرید تا در آنجا دچار مشکل نشوید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.