سرآب کرتول

سرآب کرتول

یکی از شکل های سفر که بسیار پر طرفدار است، طبیعت گردی نام دارد. همانطور که از نام آن پیداست در این نوع از سفر، افراد به سمت جاذبه های طبیعی می روند و زمانی را در کنار آنها می گذرانند. طبیعت گردی به عنوان یکی از بخش های مهم گردشگری در مناطق جغرافیایی با پتانسیل بالای طبیعی و جاذبه های محیطی دارای اهمیت زیادی است. گردشگری دارای اشکال و انواع مختلفی است که بسته به شرایط محیطی، متفاوت هستند. جاذبه های گردشگری به پنج گروه تقسیم می شوند: 1- جاذبه های طبیعی (طبیعتگردی) 2- جاذبه های فرهنگی 3- جاذبه های مذهبی 4- جاذبه های اقتصادی 5- جاذبه های ورزشی. طبیعت گردی فعالیت های فراغتی انسان را در طبیعت امکان پذیر می سازد و بر مسافرت های هدفمند با بهرهمندی های فرهنگی، معنوی، دیدن و مطالعه طبیعت و جاذبه های طبیعی و لذتجویی از پدیده های گوناگون استوار است. طبیعت گردی بین منابع طبیعی، جوامع محلی و گردشگران تعادل برقرار می نماید و علاوه بر بهره مندی از محیط زیست، به ایجاد محیط زیستی پایدار کمک می کند. در ایران جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که یکی از آنها سرآب کرتول در شهرستان بروجرد استان لرستان محسوب می شود که سالانه افراد زیادی به دیدن آن می روند.

معرفی سرآب کرتول

معرفی سرآب کرتول

استان لرستان از جمله استان های کشور به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از آن راهی سفر می شوند. در این استان شهرستان های زیادی وجود دارد که هر یک به نوبه خود جاذبه های طبیعی متنوعی دارند و هر ساله پذیرای مسافران و گردشگران زیادی هستند. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ شهرستان بروجرد در استان لرستان رفته ایم و در مورد یکی از جاذبه های آن اطلاعاتی را در اخیتار شما قرار می دهیم. شهرستان بروجرد پس از خرم آباد پر جمعیت ترین شهر این استان محسوب می شود و در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد. سرآب کرتول یکی از جاذبه های طبیعی بروجرد به شمار می رود که دارای طبعتی زیبا و بکر است و در تابستان و بهار میزبان افراد زیادی است که از سراسر استان و همچنین استان های همجوار به آنجا می روند. سراب زیبای كرتول در دامنه كوه های گرین و در میان قلل زیبای هیجده یال و قله های نهاوند، مانند یال كبود وچل نابالغان و دره سیب، قرار گرفته كه از آب و هوای بسیار لذت بخش و دل انگیزی برخوردار است. از آنجایی که این سراب در نزدیکی روستایی با نام توده زن قرار دارد، با نام سراب توده زن نیز شهرت دارد.

ساختار و طبیعت سراب

ساختار و طبیعت سراب

هر سال به دلیل ریزش فراوان برف در ارتفاعات این منطقه و آب شدن تدریجی آنها در فصل بهار  و تابستان، رودخانه ای خروشان و زیبا در دامنه این منطقه به وجود می آید. این رودخانه به طبیعت زندگی و حیات دوباره ای می بخشد و طراوت و زیبایی خاصی به این منطقه می دهد. در پایین دست این سراب و در مسیر رودخانه ای كه از سراب به سمت روستای توده زن جاری می شود باغ سرسبز گرد و با درخت های فراوان وجود دارد درختانی كه قدمت هر کدام از آنها به بیش از200 سال بر می گردد. زمانی که راهی این سراب می شوید می توانید فعالیت های مختلفی در آنجا انجام دهید که از آن جمله می توان به پیاده روی در کوچه باغ ها، آب تنی در آب، عکاسی و … اشاره کرد. اگر دوست دارید که از نزدیک این منطقه را ببنید می توانید بلیط سفر خود را به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید و خود را به این محل برسانید.

راه های دسترسی به سراب

راه های دسترسی به سراب

برای رفتن به این محل باید در ابتدا راهی شهرستان بروجرد شوید، هرچند که روش های زیادی برای این سفر وجود دارد اما اتوبوس می تواند یکی از ارزان ترین و آسان ترین آنها باشد. برای این کار بلیط اتوبوس بروجرد را به صورت آنلاین خریداری کنید و راه بروجرد را در پیش بگیرید. پس از رسیدن به این محل می توانید با وسایل نقلیه عمومی به سمت روستای توده زن حرکت کنید. پس از رسیدن به روستا باید از آن بگذرید و در حدود یک کیلومتر به پیش روید تا به باغ های گردو برسید از این مکان باید به صورت پیاده به سمت این سراب حرکت کنید که در حدود یک ساعت طول می کشد.

بازدید از سراب کرتول

برای ورود به این منطقه باید هزینه ای اندک بپردازید که در جهت تمیزکاری و نگهداری این منطقه استفاده می شود. امکانات رفاهی چندانی در این محل وجود ندارد پس بهتر است کلیه وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *