گردشگری طبیعی در سال های اخیر در بین گردشگران بسیار طرفدار پیدا کرده است و افراد زیادی این گونه از سفر را ترجیح می دهند. از جمله جاذبه های طبیعی که سالانه افراد زیادی را به سمت خود می کشانند تلاب ها به شمار می روند. تالا بها از جمله مولدترين محيط هاى جهانند. آ نها گهواره هاى تنوع زيستى دنيا هستند كه با فراهم ساختن آب و قابليت زادآورى اوليه، نقش مهمى در بقاى گونه هاى بى شمارى از گياهان و جانوران وابسته به خود ايفا می کنند. همچنين به تجديد ذخيره آب هاى زيرزمينى كمك و به عنوان فيلترهايى براى آلودگى هاى طبيعى عمل مى كنند. اين اكوسيستم ها از ارزش اقتصادى زيادى برخوردارند كه از جمله آنها مى توان تأمين آب، شيلات (بيش از دو سوم برداشت محصول ماهى جهان وابسته به سلامت مناطق تالابى است)، زراعت (از طريق حفظ آب و نگهدارى مواد غذايى حاصل از دشت هاى غرقابى)، توليد چوب، منبع انرژى لجنى و گياهى، چشم انداز تفريحى و گردشگرى، پشتيبانى از تنوع گسترده حيات وحش و حفاظت ميليون ها نفر از عواقب فاجعه بار سيل ها، طوفان ها و امواج دريا را نام برد. در ایران می توانید تالاب های مختلفی را بیابید که یکی از آنها تالاب یوسفلو در شهرستان اهر به شمار می رود.

درباره تالاب یوسفلو

درباره تالاب یوسفلو

شهرستان اهر یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی در ایران به شمار می رود و مرکز آن، شهر اهر است. این شهرستان دارای قدمتی بالا است و در آن می توان انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری را یافت. این شهرستان در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و کوه‌های شیور در شمال شرق، بزکش در جنوب و قاشقاداغ در جنوب شرق آن قرار گرفته‌است. رودخانهٔ کیچیک‌چای از داخل، اهرچای از جنوب و علیرضاچای و رنگول‌چای از غرب اهر می‌گذرند. یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان تالاب یوسفلو نام دارد که در ضلع شمالی جاده اهر – مشگین شهر و در نزدیکی روستایی به همین نام در شمال شامی واقع شده است. این تالاب به خاطر منظره طبیعی بی نظیری که به وجود آورده است، مقصد بسیاری از افراد برای تعطیلات آخر هفته خود به شمار می رود. این تالاب که در پای کوهی قرار دارد، در کنار دیگر المان های طبیعی این منطقه صحنه ای فوق العاده را به وجود آورده است که بینندگان به سختی می توانند از دیدن آن سیراب شوند. تالاب یوسفلو در بین اهالی منقطه به یوسفولو گولی شهرت دارد. چوپان های روستای یوسفلو و روستای اطراف اغلب دام هایشان را برای چرا به مراتع سرسبز نزدیک تالاب یوسفلو می برند.

ساختار و طبیعت تالاب

ساختار و طبیعت تالاب

در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با این پدیده طبیعی بیشتر آشنا خواهیم کرد. این تالاب از جمله تالاب های دائمی ایران به شمار می رود که زیستگاه جاندران مختلفی شده است. بسیاری از پرندگان مهاجر برای گذر از سرما هنگام مهاجرت به این تالاب می آیند، علاوه بر این در اینجا پرندگان بومی زیادی نیز زندگی می کنند. در اطراف این تالاب کوچک و شگفت انگیز طبیعتی بکر و ناب دیده می شود و مراتع وسیع و دشت هایی وجود دارد که در آنها انواع گل ها و گیاهان وحشی مناظر بی بدیلی را پدید آورده اند. نیزارهای داخل تالاب نیز بر زیبایی آن افزوده اند و منظره کوه های اطراف نیز زیبایی چشم انداز یوسفلو را تکمیل می کند.

راه های دسترسی به تالاب

اگر دوست دارید که زمانی از این منطقه دیدن کنید می توانید بلیط اتوبوس اهر را از مستر بلیط به صوت آنلاین خریداری کنید و به این شهر بروید. پس از رسیدن به شهر باید به سراغ اتومبیل های عمومی که به این روستا می روند، بروید و خود را روستا برسانید. اگر هم تصمیم دارید با خودرو شخصی سفر کنید می بایست مسیر جاده اهر به مشگین شهر را پیش رو بگیرید و با مشاهده تابلوی روستای یوسفلو وارد مسیر فرعی شوید با پشت سر گذاشتن روستا تالاب زیبای یوسفلو را خواهید دید.

بازدید از تالاب یوسفلو

بازدید از تالاب یوسفلو

برای دیدار از این تالاب بهترین زمان، فصل های بهار و تابستان است که این تالاب آب زیادی دارد. هر چه رو به فصل سرما بروید آب آن نیز کاهش پیدا می کند. زمانی که به این محل می روید کلیه وسایل مورد احتیاجتان را نیز با خود ببرید. زمانی که در مسیر رسیدن به این تالاب قرار دارید از کنار رودخانه اهر چایی نیز عبور خواهید کرد و منظره زیبای این رودخانه را نیز خواهید دید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *