جاذبه های تفریحی گوناگونی در سراسر کشور وجود دارد که مسافران به هدف دیدار و استفاده از آنها راهی سفر می شوند. یکی از این جاذبه ها، پیست های اسکی به شمار می رود که اغلب در نيمه شمالی و غربی كشور و در مجاورت قلل مرتفع كوهستانی واقع شده اند. با اين وجود با توجه به شرايط مشابه كوهستانی در ساير مناطق كوهستانی ايران به نظر می رسد استعداد گسترش اين نوع فعاليت در اين مناطق نيز وجود داشته باشد. پیست های اسکی یکی از جذاب ترین جاذبه هایی هستند که در زمستان افراد برای سفر خود انتخاب می کنند. در این اماکن انواع مختلفی از تفریحات انجام می گیرد که شامل برف بازی، تیوپ سواری، اسکی و … می شود. این جاذبه ها بیشتر در نزدیکی قله های کوه های سر به فلک کشیده ایجاد می شوند و از ایمنی مناسبی نیز برای این فعالیت ها برخوردار هستند. افرادی زیادی هستند که به این نوع تفریح علاقه دارند پس مقصد اصلیشان در زمستان این اماکن به شمار می روند. در ادامه این بحث از مجله مستر  بلیط به سراغ یکی از این پیست ها می رویم که در استان آذربایجان شرقی و شهرستان بستان آباد قرار دارد و با نام پیست اسکی سهند  شناخته می شود.

درباره پیست اسکی سهند  

درباره پیست اسکی سهند  

شهرستان بستان آباد که شهرستانی کوهستانی در استان آذربایجان شرقی به شمار می آید پوشیده از کوه های سر به فلک کشیده است. کوه‌های بزقوش در شمال و کوه‌های موروداغ در غرب آن واقع شده‌اند. سهند (۳۷۷۲ متر)، بزداغ (۳۶۰۵ متر)، بیوک‌داغ (۲۹۶۰ متر)، دروانه‌داغ (۲۹۵۴ متر)، قباق‌داغ (۲۹۰۴ متر)، آلتی (۲۵۶۰ متر)، شبلی (۱۶۵۴) و حیدربابا، مهم‌ترین ارتفاعات این شهرستان محسوب می شوند. این کوه ها امروزه به عنوان جاذبه ای طبیعی شناخته می شوند که در تمامی فصول سال محلی برای گردش و تفریح مردم را به وجود می آوردند. یکی از جاذبه های تفریحی و طبیعی این کوه ها پیست اسکی سهند به شمار می رود که در زمستان پذیرای هزاران دوستدار طبیعت است. پیست اسکی سهند استان آذربایجان شرقی در دامنه های کوه سهند، بزرگ‌ ترین پیست اسکی شمال غرب کشور محسوب می شود که با توجه به بزرگی منطقه و امکانات داخل پیست از جمله طول 1200 متر منطقه اسکی، ورزشکاران زیادی را جهت ورزش، تمرین و مسابقه به خود جذب می کند. پیست اسکی سهند تبریز از سوی فدرسیوان جهانی اسکی به‌عنوان پیست اسکی بین الملی ثبت جهانی شده است. این منطقه در تابستان ها نیز محلی مناسب برای سفر های تابستانی به شمار می رود زیرا از طبیعتی سرسبز و زیبا برخوردار است.

ساختار و امکانات پیست اسکی

ساختار و امکانات پیست اسکی

همان طور  که اشاره کردیم این پیشت اسکی در دامنه کوه سهند قرار دارد و یکی از معروفترین پیست های اسکی به شمار می رود. این پیست مسیر 1200 متری اسکی دارد، که برای بسیاری از ورزشکاران این رشته جذاب است. علاوه بر این اگر از افرادی هستید که به این رسته علاقه ندارید و یا کلا این ورزش را بلد نیستسد اصلا نگران نباشید. زیرا می توانید از تیوپ برای سرگرمی در این منطقه استفاده کنید که بسیار هم جذاب و هیجان انگیز است. برای کسانی که علاقه دارند که این ورزش را یاد بگیرند نیز امکاناتی در نظر گرفته شده است و مدرسه اسکی در این مکان وجود دارد. از دیگر امکاناتی که در این محوطه وجود دارد می توان به تله اسکی، مدرسه اسکی برای خانوم‌ها و آقایان، آشیانه برف کوب، ۱۲ دستگاه بالابر، هتل ویلایی، سرویس‌های بهداشتی و اماکن ورزشی بين راهی اشاره کرد. این پیست اسکی در 6 ماه دوم سال دای است و خدمات خود را به مراجعه کنندگان ارائه می دهد.

راه های دسترسی به پیست اسکی

راه های دسترسی به پیست اسکی

برای اینکه به این پیست بروید می توانید از شهر بستان آباد سفر خود را شروع کنید و در ابتدا بلیط اتوبوس بستان آباد را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و سپس به این شهر سفر کنید. پس از اینکه به آنجا رسیدید باید از وسایل حمل و نقل عمومی کمک بگیرید و به این محل بروید. در صورتی که ترجیح می دهید با خودرو شخصی سفر کنید باید به بزرگراه تبریز به تهران در آذربایجان شرقی بروید و وارد مسیر بعد از پلیس راه شوید و سپس از آنجا به سمت این پیست حرکت کنید.

بازدید از پیست اسکی سهند 

برای دیدار از این محوطه و استفاده از خدمات آن باید هزینه ای را بپردازید. هم هزینه ای به ورودی و هم هزینه ای به صورت جداگانه بابت خدماتی که استفاده می کنید. لازم به یاد آوری است این پیست در آخر هفته ها باز است و می توانید بنابر علاقتان زمانی را در این مکان بگذرانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *