شهرستان شبستر یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی به شمار می رود و مرکز آن، شهر شبستر است. این شهرستان یکی از قدیمی ترین شهرستان های استان به حساب می آید و شاهد این موضوع می تواند تپه های باستانی گوناگونی باشد که در این ناحیه وجود دارد. اصلی ترین تپه باستانی این منطقه تپه حسنلو به حساب می آید. در زمان ایلخانی، شبستر از آنجایی که در نزدیکی شهر تبریز قرار دارد بسیار با اهمیت بود. پس از فروپاشی حکومت ایلخانان، در نیمه دوم سده هشتم، در منابع از شبستر نامی نبرده اند، اما در سده نهم برخی سفرنامه نویسان اطلاعاتی درباره آنجا، که بر سر راه تبریز به آسیای صغیر بود، به دست داده اند. در اوایل سده نهم، کلاویخو شبستر را روستایی با باغ و بوستان های فراوان وصف کرده که بخشی از میوه مورد نیاز شهر تبریز از آنجا تامین می شده است. در این شهرستان جاذبه های گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها مقبره شیخ محمود شبستری به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم، پس اگر می خواهید به این منطقه سفری داشته باشید و از این جاذبه دیدن کنید این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

درباره مقبره شیخ محمود شبستری  

درباره مقبره شیخ محمود شبستری  

امروزه آرامگاه ها یکی از جاذبه های گردشگری به شمار می آیند که بسیاری از آنها را می توان در شهرهای ایران مختلف ایران دید. یکی از این آرامگاه ها در شهرستان شبستر قرار دارد و امروزه به عنوان جاذبه گردشگری شناخته می شود و افراد زیادی سالانه برای دیدار این اثر به این منطقه سفر می کنند. ماكسيم گوركی می گويد: «زير هر سنگ قبر، يك تاريخ كامل نهفته است». مشاهده سنگ قبر و قبرستان، احساس گذشته را در انسان بر می انگيزد و همين احساس گذشته است كه انسان را به قلمرو تاريخ می كشاند. مقبره شیخ محمود شبستری در سال قرن هفتم هجری بنا شده است و بنای آن به دوران ایلخانی مربوط می شود. این مقبره در مکانی قرار دارد که به آن باغ گلشن راز گفته می شود. مقبره به صورت مجموعه آرامگاهی ساخته شده و یک ساختمان بزرگ را در این باغ به خود اختصاص داده است. این بنا را در دوران سلطنت محمد شاه قاجار توسط وزیر وی، حاجی میرزا آغاسی، خراب و از ابتدا بنا شد. در همین دوران سنگ‌نبشه‌های مرمرین نقش ‌بر جسته نیز بر روی مزار شیخ محمود و بهاءالدین گذاشته شد. بار دیگر میرزا حسن‌خان سپهسالار در سال ۱۲۹۷ هجری این بنا را مرمت کرد.

معرفی شیخ محمود شبستری 

معرفی شیخ محمود شبستری 

شیخ سعدالدین محمود بن امین الدین عبدالکریم بن یحیی شبستری از عرفا و شعرای نامی قرن هفتم هشتم هجری است. او در سال 687 هجری در ایام سلطنت کیخاتوخان در قصبه شبستر واقع در هشت فرسخی تبریز متولد شد و در عهد سلطان محمد خدابنده و ابوسعید بهادر خان در شهر تبریز مرجع علما و فضلا بود. شبستری پیش از کسب دانش در تبریز به مسافرت در شهرهای مختلف پرداخته و در سفر به مصر، شام، حجاز از علما و مشایخ این سرزمین ها کسب دانش توحید کرده است. از آثار ایشان می توان گلشن راز، سعادت نامه، حق الیقین فی معرفه رب العالمین، مراه المحققین، شاهد یا شاهد نامه را نام برد.

معماری بنای مقبره شیخ محمود شبستری 

باغ گلشن راز دارای پلان مستطیلی شکل است و آرامگاه شیخ محمود در قسمتی از آن قرار دارد و به صورت انگشتری و مقبره ایشان در وسط آن واقع شده است که حکم نگین انگشتر را دارد. در کنار مقبره شیخ محمود شبستری آرامگاه استاد وی «بهاءالدین یعقوب تبریزی» نیز دیده می شود.

راه های دسترسی به مقبره شیخ

راه های دسترسی به مقبره شیخ

برای دسترسی به این مقبره باید به شهرستان شبستر سفر کنید و می توانید برای این کار در ابتدا می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس شبستر از مستر بلیط کنید و خود را به این شهر برسانید. پس از آن با وسایل حمل و نقل عمومی خود را به این بنا برسانید و از آن دیدن کنید.

بازدید از مقبره شیخ محمود شبستری 

دیدار از این بنا شرایط خاصی را نمی طلبد ولی برای ورود به آن باید هزینه ای را برای آن پرداخت کنید. پس از بازدید از این مکان می توانید از دیگر بخش های این شهر نیز دیدن کنید و حتی در خیابان های این شهر به گردش بپردازید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *