کلیسای هریپسیمه موجومبار

0 240

استان آذربایجان شرقی یکی از استان های تاریخی و قدیمی ایران است که مملو از جاذبه های گردشگری گوناگون است. مرکز این استان شهر تبریز به شمار می رود که به نوبه خود مملو از جاذبه های تاریخی و در بین سفر دوستان از محبوبیت خاصی برخوردار است. استان آذربایجان شرقی از وسعت بالایی برخوردار است به همین خاطر در قسمت های مختلف آن می توان آب و هوای های گوناگونی را تربه کرد، هرچند که بیشتر مناطق آن از آب و هوایی سرد و معتدل برخوردارند. ای استان از شهرستان های زیادی تشکیل شده است که هر یک از آنها دارای تاریخی منحصر به خود هستند و در آنها می توان جاذبه های گردشگری مختلفی را در آنها یافت. یکی از این شهرستان ها، شبستر به شمار می رود که در غرب استان با وسعت ۲۷۵۰ کیلومتر مربع قرار دارد و در همسایگی شهرستان‌های مرند، تبریز، ورزقان، اسکو، خوی، سلماس و دریاچه ارومیه واقع شده است. یکی از جاذبه های شهرستان شبستر کلیسای هریپسیمه موجومبار محسوب می شود که امروزه در بین تاریخ دوستان بسیار شهرت دارد و افراد زیادی برای دیدن آن می روند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این اثر تاریخی اطلاعاتی را برای شما جمع آوری کرده ایم که با شما به اشتراک می گذاریم.

معرفی کلیسای هریپسیمه موجومبار

معرفی کلیسای هریپسیمه موجومبار

جاذبه های گردشگری دارای طیف وسیعی هستند و انواع مختلفی از آثار را به خود تخصص می دهند که یکی از آنها جاذبه های مذهبی به شمار می آیند. از میان این جاذبه های مذهبی، کلیساها از زیباترین آنها محسوب می شوند که در میان تاریخ دوستان نیز محبوبیت زیادی دارند. در ایران به سبب سکونت هموطنان ارامنه در قسمت هایی از ایران می توان کلیساهایی را مشاهده کرد که از سال های بسیار گذشته بر جای مانده اند. یکی از آنها، کلیسای هریپسیمه موجومبار به شمار می آید که در شهرستان شبستر و در روستای موجومبار حدود ۳۰ کیلومتری جاده تبریز – مرند (در شهرستان شبستر، بخش صوفیان)، قرار دارد. در مورد نام این کلیسا داستانی وجود دارد که گفته می شود، آشوت یکم پادشاه ارمنستان دختری به این نام داشت که در ۸۷۵ میلادی به درخواست «زاکاریا زاگستی»، جاثلیق ارمنی‌ها، امیران ارمنی او را به پادشاهی ارمنستان برگزیدند. تاریخ دقیق این بنا به درستی مشخص نیست ولی احتمال می دهند آن را در سال های سده سیزدهم تا چهاردهم میلادی و در دوران ایلخانیان ساخته اند. البته گفته می شود که تاریخ ساخت بنای اولیه مربوط به سده نهم میلادی است.

معماری بنای کلیسا

معماری بنای کلیسا

این کلیسا دارای پلانی مستطیل شکل است که ابعادی برابر با ۱۳×۲۳ و ارتفاعی برابر با 8 متر دارد. پوشش این بنا سقفی به صورت شیروانی است که با خاک و شن پوشیده شده است.  این بنا بر روی چهار ستون بنا شده است که محرابی به شکل نیم دایره دارد. در ضلع شرقی و وسط آن می توان دو اتاق کوچک را دید. در بالای دیوارهای غربی و شرقی و دیوارهای جنوبی و همچنین در سقف کلیسا نورگیرهایی وجود دارد که باعث می شود که نور ملایمی وارد محیط شود. در ساخت این بنا از سنگ لاشه استفاده کرده اند.

راه های دسترسی به کلیسا موجومبار

اگر مشتاق به دیدار این بنا شدید باید به شهرستان شبستر سفر کنید برای این سفر می توانید بلیط اتوبوس شبستر را از مستر بلیط تهیه کنید و سپس از آنجا با خودرو های حمل و نقل عمومی خود را به این روستا برسانید. فاصله این روستا تا شهر شبستر حدودا 70 کیلومتر می شود و زمانی در حدود یک ساعت برای رسیدن به آن نیاز به زمان دارید.

بازدید از کلیسای هریپسیمه موجومبار

بازدید از کلیسای هریپسیمه موجومبار

برای دیدار از این بنا شرط خاصی وجود ندارد و می توانید بدون اینکه هزنیه ای بپردازید از آن دیدن کنید. پس از اینکه زمانی را در این محل گذراندید می توانید پس از آن از دیگر بخش های این روستا دیدن کنید و از طبیعت زیبای این محیط استفاده کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.